Hotely a restaurace chtějí možnost prokázat bezinfekčnost hostů testem

Asociace hotelů a restaurací (AHR) nepředpokládá, že vláda zruší současná opatření, měla by ale vrátit alespoň možnost prokázat se negativním testem. ČTK to dnes řekl prezident asociace Václav Stárek. Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Ministerstvo zdravotnictví má čas sedm dní na rozhodnutí reagovat.

AHR musí odůvodnění soudu detailně prostudovat, nutné je také počkat na reakci ministrů. "Již dříve jsme uváděli, že tímto omezením chce vláda spíše přivést lidi k očkování," uvedl Stárek. Nejvyšší správní soud už několikrát vyhověl podnětům proti vládním opatřením.

Stárek upozornil, že to bylo vždy se zpožděním a v době, kdy platilo nové nařízení, tedy fakticky nebylo co rušit. "Pro podnikatele je to spíše satisfakce, že vláda jedná nezákonně, podnikání to ale nepomůže. Ministři by se měli poučit a podobná rozhodnutí nevydávat," řekl Stárek.

Kroky nové vlády jsou pro podnikatele podle něj velkým zklamáním - stále se jasně nevyjádřila ke kompenzacím. Stárek míní, že je nutné je poskytnout za celou dobu trvání omezení - nemohou se tak týkat jen posledních dvou měsíců loňského roku, nebo se vztahovat pouze na prodejce na vánočních trzích.

Omezení nadále trvají, upozornil. Ubytovací služby podle něj evidují za loňský rok pokles tržeb zhruba o 70 procent ve srovnání s předcovidovým rokem, u veřejného stravování propad činí kolem 60 procent. Fixní náklady v těchto oborech přitom činí 60 až 70 procent. Vládní opatření bez patřičné podpory tak podle Stárka znamenají de facto likvidací podnikání.

Související

Více souvisejících

Restaurace Hotely

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

Navalnyj zemřel přirozenou smrtí, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky Budanov

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj zemřel ve vězení na Sibiři přirozenou smrtí, tvrdí šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Nejen pozůstalí, ale i mnozí státníci obviňují ze smrti Navalného ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy