Karlovarský kraj zváží vyhlášení stavu hromadného postižení

Krizový štáb Karlovarského kraje, který odpoledne projedná současnou epidemickou situaci v regionu, zváží i vyhlášení stavu hromadného postižení osob. V kraji trvá nedostatek lůžek intenzivní péče pro pacienty s koronavirem. ČTK to řekla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Stav hromadného postižení osob vyhlásily v úterý krajské nemocnice v Pardubickém kraji. Účinky stavu hromadného postižení osob Pardubický kraj vykládá tak, že zdravotníci se nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování.

Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála není tento stav žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá takový žádný dopad, míní právník.

V Karlovarském kraji je nyní volných sedm procent lůžek s kyslíkem, pro covidové pacienty zbývá 23 lůžek, pro ostatní pacienty 24, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Jednotky intenzivní péče jsou k dnešku volné z pěti procent. Pro pacienty s covidem-19 je aktuálně k dispozici jediné volné intenzivní lůžko.

Až dosud zdravotníci pacienty z nemocnic v Karlovarském kraji převáželi do nemocnic v České republice. Poslední převozy ale mířily i do Ostravy. Přitom Karlovarský kraj dlouhodobě žádá o využití nabídnuté pomoci nemocnic v sousedním Německu. Dosud tam žádný pacient převezen nebyl. "Zatím se pacienti transportují do zdravotnických zařízení v rámci České republiky, a to i v případech, kdy by vzhledem ke vzdálenosti a stavu pacienta bylo z našeho pohledu vhodnější je převézt do přeshraničního Saska nebo Bavorska," uvedl v úterý hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Související

Více souvisejících

Karlovarský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Zdravotnictví nemocnice

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

Rekordní prodeje dálničních známek. Ve čtvrtek se jich prodalo přes 200 tisíc

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách, informovalo ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy