Covid-19: Na Dole Darkov začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců

Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala druhá etapa plošného testování zaměstnanců. Testování má ověřit, zda se nemoc covid-19 později neprojevila u pracovníků, jejichž vzorky byly při prvních testech před dvěma týdny negativní, řekla ČTK mluvčí OKD Naďa Chattová. Na dole současně od pondělí pokračuje dekontaminace prostor.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

Petr Kopřivík z Krajské hygienické stanice v Ostravě řekl, že dnes má být otestováno přibližně 250 lidí, celkově během druhé etapy testování více než 1600. Testování bude pokračovat od pátku do pondělí.

Na odebrání vzorků se spolu s hygieniky opět podílejí zdravotníci a vojáci. "Hygienici budou výsledky průběžně vyhodnocovat. Na Dole Darkov stále pokračuje omezený režim, takže se netěží," řekla Chattová.

Nemoc se na dole začala šířit před měsícem. Do pondělka byla v souvislosti s tímto ohniskem potvrzena nákaza u 356 lidí. Je mezi nimi 236 zaměstnanců dolu a 114 jejich příbuzných. Šest pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které na dole provádějí například údržbu.

Množství nakažených odhalilo až první plošné testování, při kterém hygienici provedli více než 2500 odběrů. Klinické projevy nemoci přitom podle nich mělo jen minimum pozitivně testovaných. Řada nakažených byla zcela bez příznaků, u mnoha dalších byla příznakem například jen zvýšená únava, kterou však horníci připisovali fyzicky náročné práci.

Po dvou týdnech se testy musí zopakovat, aby se zjistilo, zda se mezitím nemoc neprojevila i u některých pracovníků, jejichž vzorky při prvním testování vyšly negativně. Při prvním testování odebrali hygienici vzorky 18. května téměř 800 horníkům a pak od 22. do 25. května dalším zhruba 1700 pracovníkům.

V prostorách Dolu Darkov nyní provádějí hasiči dekontaminaci, která má podle mluvčí OKD zajistit ještě větší bezpečnost zaměstnanců. "V hermeticky uzavřených oblecích, rukavicích a speciálních maskách pomocí šesti generátorů horkého dezinfekčního aerosolu už v pondělí dekontaminovali koupelny a šatny Dolu Darkov," uvedla Chattová. Hasiči budou pokračovat do středy, dekontaminují také chodby či kanceláře.

"Tato dezinfekce je nad rámec už přijatých opatření. Je to naše společná iniciativa, která podpoří stávající opatření doporučená hygieniky," uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

Ředitel provozu OKD David Hájek uvedl, že dekontaminace je náročná na organizaci. "Budova se musí vyklidit, utěsnit, pak probíhá samotný zásah, následuje odvětrání a opět se místo zpřístupní pro lidi," popsal Hájek. Dodal, že se stále dělají každodenní dezinfekce společných prostor včetně dopravních nádob a vozíků, a to na všech lokalitách OKD.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda počítá s pomocí armády při testování na koronavirus. Projedná…

09.07.2020 20:56 Aktualizováno Vláda bude v pondělí jednat o možné další pomoci armády s testováním lidí na onemocnění covid-19.…

Řada Čechů nosí roušky navzdory uvolnění. Pro některé lidi je nezbytná

09.07.2020 20:42 Aktualizováno Zatímco ještě před nedávnem byl samotný pohyb venku bez zakrytého nosu a dýchacích cest téměř …

Česko je na případnou druhou vlnu koronaviru dobře zásobené, ubezpečil…

09.07.2020 17:22 Policejní sklad v Opočínku u Pardubic dnes přijal poslední dodávku ochranných prostředků proti…

Piráti žádají testování zaměstnanců všech dolů OKD na koronavirus, Vojtěch…

09.07.2020 17:18 Aktualizováno Piráti žádají, aby byli zaměstnanci všech dolů OKD včetně členů jejich domácností testováni na nový…

Související:

Právě se děje

Další zprávy