Sto tisíc mrtvých s covidem za osm dní. V Česku dalších 8 tisíc nakažených

Index rizika protiepidemického systému PES dnes klesl na 68 bodů z revidovaných 70 bodů v předchozích dvou dnech. Zlepšila se všechna čtyři sledovaná kritéria, včetně reprodukčního čísla. Za pátek také přibylo 8010 nově nakažených.

21:37 - Zemřel bývalý prezident Hospodářské komory ČR (HK ČR) Petr Kužel. Podle serveru Forbes.cz, který informaci přinesl, podlehl dnes Kužel ve věku 58 let nemoci covid-19. V čele organizace zastupující podnikatele stál Kužel v letech 2008 až 2014. V minulosti byl i členem městského zastupitelstva na pražském magistrátu. Informaci o Kuželově úmrtí potvrdila Forbesu HK ČR.

20:46 - Podmínečnou registraci AstraZeneky v pátek schválila Evropská komise pro dospělé osoby bez horního limitu věku. Věkový limit nestanovil ani britský regulátor, který povolil používání preparátu na konci prosince. Zástupci německého regulátora ale ve čtvrtek uvedli, že takové omezení zvažují. Vakcínu by v Německu měli dostat pouze lidé mladší 65 let. Pochybnosti vyjádřil také francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého je vakcína od společnosti AstraZeneca v případě lidí starších 65 let téměř neúčinná.

19:57 - Italský lékový regulátor doporučil očkovat vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca pouze osoby ve věku od 18 do 55 let. Poukázal na to, že v klinických testech přípravku byly osoby starší 55 let velice řídce zastoupeny. Kvůli tomu není zcela jisté, jak u starších osob, které jsou prioritní skupinou v očkování, preparát funguje.

19:28 - Americké aerolinky United Airlines oznámily, že před možnou nucenou dovolenou varovaly 14.000 zaměstnanců. Na konci března totiž vyprší druhé kolo vládních příspěvků na mzdy pracovníků leteckého průmyslu, připomněla agentura Reuters. Letecká společnost United Airlines zaměstnává přes 90.000 lidí. 

18:44 -  Portugalsko má pro pacienty, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, jen sedm volných lůžek s intenzivní péčí. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Nemocnicím také dochází místo v márnicích. Země s 10 miliony obyvatel má v současnosti nejrychlejší tempo šíření nákazy na světě, a to také kvůli vysokému výskytu britské mutace viru.

17:39 - Slovenské ministerstvo zdravotnictví dnes zahájilo kampaň na podporu očkování proti covidu-19. Hlavní motto akce zní "očkování je svoboda" a symbolem je písmeno V odkazující na vítězství, napsala dnes slovenská média. Od konce prosince byla na Slovensku oočkována zhruba dvě procenta populace.

17:11 - V Pardubickém kraji není čenkovický případ v letošním roce první. Před týdnem byl v provozu vlek v nedalekých Výprachticích. "I když hlídka přijela na místo, majitel vlek odmítal vypnout. Policisté museli zatarasit přístup na vlek, aby zamezili provozu. Tento vlek tentokrát nejel, alespoň o tom nemáme informace," řekla dnes ČTK Janovská.

16:45 - V Čenkovicích na Orlickoústecku byl dnes navzdory vládním nařízením v provozu lyžařský vlek. Policie případ zadokumentovala a předá správnímu orgánu. Provozovateli vleku hrozí pokuta až do výše tří milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Na horách na východě Čech jsou dobré sněhové podmínky. Z nařízení vlády nejsou v provozu skiareály, včetně lanovek a vleků.

16:02 - Francouzský mistr světa Corentin Tolisso z Bayernu Mnichov a brazilský útočník Herthy Berlín Matheus Cunha dostali od svých klubů pokuty za porušení opatření proti šíření koronaviru. Oba fotbalisté se nechali v minulých dnech tetovat. Přitom tetovací studia musí být zavřená.

15:21 - Signatáři výzvy Otevřete hranice sanitkám upozorňují na zhoršující se situaci v nemocnici v Chebu, požadují po ministerstvu zdravotnictví umožnit převoz pacientů do německých nemocnic. V chebské nemocnici chybí volné kapacity intenzivní péče, v důsledku toho musí zdravotníci podle nich selektovat pacienty. Dosud se pacienti s koronavirem převáželi do jiných nemocnic v rámci kraje i mimo něj, i tam již kapacity docházejí, uvedli. K výzvě za otevření hranic sanitkám se připojilo 1700 lidí, uvedli dnes signatáři v tiskové zprávě.

14:45 - Zhruba 100 cizinců dostalo v rakouském zimním letovisku St. Anton am Arlberg pokutu za porušování protiepidemických opatření. Cizinci se podle policie ubytovali ve středisku za turistickými účely, ačkoliv to stávající protiepidemická opatření nedovolují, napsala agentura Reuters. Turisté zřejmě využili ustanovení, které umožňuje ubytování v případě pracovních cest. Mezi pokutovanými nejsou hlášeni Češi.

14:04 - V Íránu dnes povolili k užívání vakcínu domácí výroby proti covidu-19 označovanou jako Barekat. Zástupce krizové skupiny pro otázky epidemie dnes řekl, že testy prokázaly, že je tato vakcína účinná i proti variantě viru, který se poprvé objevil v Británii. Nově dnes Írán oznámil, že bude od všech, kdo přicestují z Evropy, požadovat čtrnáctidenní karanténu, i když budou mít po příletu negativní test. Lidem z regionálních států postačí ke vstupu negativní test na koronavirus.

13:30 - Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,2 milionu. O posledních 100.000 se počet zvýšil za sedm dní, předchozích 100.000 přibylo za osm dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují Spojené státy, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 téměř 437.000 lidí. Následují Brazílie (více než 222.000 mrtvých) a Mexiko (přes 156.000). V České republice dosud zemřelo 16.211 lidí.

13:02 - Norská vláda postupně uvolní uzávěru metropole Oslo a okolí. Od středy mohou otevřít některé z obchodů, informoval ministr zdravotnictví Bent Höie. Omezení byla zavedena 23. ledna kvůli nové, nakažlivější mutaci koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. V provozu zůstaly jen obchody, které prodávají nejnutnější zboží.

12:38 - CDC mělo připravený požadavek na nošení roušek v dopravních prostředcích už loni, ale Bílý dům jej tehdy zavrhl. Počet nakažených koronavirem v USA se blíží 26 milionům, s covidem-19 tam zemřelo víc než 436.000 lidí. Zjištěno bylo zatím zhruba 400 případů nové varianty viru, která se poprvé objevila v Británii a je nakažlivější než původní. Odborníci očekávají, že v krátké době bude tato nová varianta převládat.

12.24 - Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo nařízení o povinném nošení roušek ve všech prostředcích a prostorách hromadné dopravy. Nařízení začne platit o pondělní půlnoci a výjimku mají jenom děti do dvou let, obchodní nákladní vozy a vojenská doprava.

11:47 - V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 672 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to obdobné jako v předešlých dnech. Oproti čtvrtku bylo nakažených o 30 více, ale oproti předešlému pátku o 209 méně. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

11:28 - V Jihomoravském kraji klesl za poslední den o 29 počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, v nemocnici jich nyní leží 545. Naopak přibylo 759 potvrzených případů nemoci. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i osm úmrtí lidí v průměrném věku 81 let.

11:07 - Nadšenci z chodského Klenčí se i v nouzovém stavu rozhodli uspořádat 13. února masopustní průvod. Bude spojen s dobročinnou akcí na pomoc týraným koňům. Půjde nejvíce 100 lidí v maskách a krojích, koně i obrněný vůz. Průvod půjde bez zastávek, bez muziky a zpěvu, bude bez stánků a alkoholu, řekl ČTK Jiří Anderle z pořadatelských sdružení Výbor pro rozvoj městyse Klenčí a Dodna club.

10:49 - V Německu v pátek přibylo 12.321 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 794 lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Nových případů infekce na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je třetí den v řadě méně než 100, ve čtvrtek klesl tento ukazatel pod stovku poprvé od konce října. V Česku, které má osmkrát méně obyvatel, v pátek přibylo 8010 potvrzených infekcí.

10:31 - V Praze přibylo v pátek 911 potvrzených případů covidu, o 29 víc než o týden dřív. Dosud se v metropoli nakazilo přes 108.000 lidí, z nichž 1425 zemřelo. V současnosti je v hlavním městě podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibližně 10.400 lidí s potvrzenou nákazou koronaviru.

9:58 - Tchajwanská vláda dnes oznámila první úmrtí na covid-19 od loňského května. Ostrovní stát přijal včasná, přísná a účinná pandemická opatření a drží nákazu pod kontrolou. Většina z 909 potvrzených případů infekce koronavirem má svůj původ v zahraničí, připomněla agentura Reuters.

9:39 - Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 1011 nakažených covidem-19. Je to o 62 případů více než ve čtvrtek a o 112 méně než za předchozí pátek, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:20 - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v pátek řekl, že má stále covid-19, ale lékaři mu sdělili, že už má za sebou kritickou fázi infekce. Prezident středoamerické země se neobjevil na veřejnosti od minulé neděle, kdy oznámil, že má covid. V zemi s více než 128 milionu obyvatel bylo nově podchyceno 16.374 nových případů a dohromady už jich eviduje 1,841.893.

9:01 - Legendární multižánrový festival Coachella, který se koná každoročně ve stejnojmenném údolí v Kalifornii, se ani letos v dubnu kvůli pandemii covidu-19 neuskuteční. Příslušný zdravotní úřad v okrese Riverside v pátek podle agentury DPA sdělil, že se akce nemůže konat. Žádný možný náhradní termín úřady nebo pořadatelé neoznámili.

8:35 - Řetězec dm drogerie s ohledem na pandemii koronaviru a menší zájem o některé druhy zboží, například dekorativní kosmetiku, nabídku nezúžil. Ani se k takovému kroku nechystá, neočekává, že by pokles poptávky u některých výrobků měl trvat dlouhodobě. Naopak počet nově zařazených výrobků v prodejnách dm v uplynulém finančním roce meziročně vzrostl o sedm procent. V rozhovoru s ČTK to řekla jednatelka společnosti dm drogerie markt Martina Horká.

8:20 - Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy uzavře Francie od neděle hranice pro vstup ze zemí mimo Evropskou unii, výjimku budou mít pouze cesty ze závažných důvodů. Vstup ze zemí EU bude možný pouze s negativním PCR testem. Uzavřena má být i část nákupních center, oznámil dnes podle agentury AFP premiér Jean Castex. Země registruje už více než 75.000 úmrtí s covidem-19.

8:15 - Zjednodušené reprodukční číslo, které udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden nemocný, v pátek mírně kleslo z téměř 0,99 na 0,98. Nižší byl oproti čtvrtku také průměr počtu nakažených na 100.000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Související

Hantavirus

Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?

Oficiální zprávy o nákaze hantavirem, která se rozšířila z výletní lodi MV Hondius, se v posledních dnech nesou v duchu uklidňování veřejnosti. Představitelé vlád i zdravotnických organizací opakovaně zdůrazňují, že situace je pod kontrolou a není důvod k panice. Někteří odborníci však podle CNN varují, že příliš sebevědomá rétorika, kterou označují za úmyslné šíření klidu, může mít opačný účinek a prohloubit úzkost ve společnosti, která má stále v živé paměti pandemii covidu-19.
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit

Vědci aktuálně sledují novou větev rodiny Omicron, která dostala přezdívku Cikáda, přičemž tato varianta odborně označená jako BA.3.2 vykazuje neobvyklý vzorec chování a zdá se, že se zaměřuje především na děti. Přestože virus neustále mutuje, odborníci uklidňují, že tato verze nezpůsobuje těžší průběh onemocnění u dětí ani u dospělých. Její přezdívka vychází z vlastností hmyzu, který se dokáže na dlouhou dobu stáhnout do ústraní a poté se nečekaně vynořit po letech strávených pod zemí.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Rusko, Kreml

Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko

Ruský deník Vzgljad zveřejnil dubnové vydání svého „Žebříčku nepřátelských vlád“, které přináší zásadní pohled na proměnu vztahů mezi Moskvou a evropskými státy. Podle autorů projektu přešla dosavadní eskalace namířená proti Rusku do nové, strukturované fáze. Místo neorganizovaných kroků jednotlivých zemí lze nyní sledovat otevřený boj o vůdčí roli uvnitř protiruského bloku v Evropě. Nejvýraznější nárůst nepřátelských aktivit zaznamenala v dubnu Německo, které se posunulo na samotný vrchol tohoto hodnocení.

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje rostoucí frustraci nad přístupem Íránu k vyjednávání o ukončení válečného konfliktu. Podle zdrojů webu CNN z blízkého okolí Bílého domu začíná Trump v posledních týdnech stále vážněji zvažovat obnovení rozsáhlých bojových operací. Dosavadní příměří označil sám prezident za stav, který vyžaduje „masivní podporu životních funkcí“, aby se zcela nezhroutilo.

před 2 hodinami

Neznámý pachatel odcizil lebku svaté Zdislavy.

Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu

Českolipští kriminalisté úspěšně zajistili vzácnou relikvii v podobě lebky svaté Zdislavy, která byla v úterý odcizena z baziliky v Jablonném v Podještědí. Kriminalisté vzácný historický a duchovní předmět získali zpět poté, co ve čtvrtek v podvečer zadrželi podezřelého muže. Ten jim po počátečním zapírání nakonec místo úkrytu sám prozradil a relikvii policistům vydal.

před 3 hodinami

Mario Draghi

Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi

Bývalý prezident Evropské centrální banky a někdejší italský premiér Mario Draghi adresoval Evropě nekompromisní varování ohledně její budoucnosti. Během čtvrtečního převzetí Mezinárodní ceny Karla Velikého v německých Cáchách prohlásil, že kontinent se v éře amerického prezidenta Donalda Trumpa ocitl v situaci, kdy je poprvé v živé paměti skutečně osamocen. Evropa podle něj musí urychleně reagovat na novou geopolitickou realitu, ve které se Spojené státy chovají nepřátelštěji, nepředvídatelněji a nemusí již garantovat evropskou bezpečnost.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Richard Takáč

Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce

Ukrajinský velvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran ostře reagoval na prohlášení slovenského ministra zemědělství Richarda Takáče. Podle vyjádření diplomata představuje ministr svými absurdními výroky na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přímou hrozbu pro ukrajinsko-slovenské vztahy. Reakce ze strany Kyjeva přišla poté, co slovenský vládní činitel zveřejnil video na sociální síti, kde se opřel do nejvyšších představitelů sousedního státu.

před 5 hodinami

Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia

Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe navštívil Havanu, kde se na ministerstvu vnitra sešel se svým kubánským protějškem. K setkání na vysoké úrovni dochází v době, kdy Spojené státy obnovily nabídku humanitární pomoci ve výši 100 milionů dolarů, která má zmírnit dopady stávající ropné blokády. Oficiální kubánské prohlášení označilo schůzku za pokus o zlepšení vzájemného dialogu, přičemž havranští představitelé během rozhovorů ujistili americkou stranu, že Kuba nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost USA.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají

Americký prezident Donald Trump čelí ve svém druhém funkčním období potížím spojeným s vedením války v Íránu, které ještě více umocnil jeho nedávný přešlap týkající se ekonomické situace obyvatel Spojených států. Trump se dlouhodobě chová, jako by disponoval neomezenou mocí, avšak tento přístup v poslední době naráží na realitu. Příkladem je jeho vyjádření z tohoto týdne, kdy prohlásil, že při snaze o vyřešení konfliktu s Íránem vůbec nebere v úvahu finanční situaci běžných Američanů.

před 6 hodinami

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho

U dánského ostrova Anholt byla ve čtvrtek zpozorována velryba, která podle tamních úřadů vykazuje známky toho, že je již delší dobu mrtvá. Dánská agentura pro ochranu životního prostředí odhaduje, že se jedná o uvízlého keporkaka o délce mezi 10 až 15 metry. Tělo mořského savce se nachází přibližně 75 metrů od pobřeží zmiňovaného ostrova a místní představitelé oznámili, že v pátek plánují zahájit operaci k jeho vyproštění a vyzvednutí.

před 7 hodinami

Donald Trump a Si Ťin-pching

Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla

Americký prezident Donald Trump ukončil svou návštěvu Pekingu a odletěl zpět do Spojených států. Historický summit s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem sice přinesl diskusi o mnoha globálních problémech, ale zásadní dohody zatím zůstávají spíše v rovině příslibů. Air Force One opustil pekingské letiště v pátek odpoledne místního času po oficiálním rozloučení přímo na ranveji.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Andrij Jermak

Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby

Kyjevský soud ve čtvrtek poslal Andrije Jermaka, bývalého blízkého spolupracovníka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, do vazby. Strávit by v ní měl minimálně dva měsíce. Jermak je podezřelý z korupce a praní špinavých peněz. O rozhodnutí soudu informovala stanice France24. 

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla

Osmibodový náskok v čele ligové soutěže dával fotbalové Slavii naději, že by po vítězném derby se Spartou mohla už v sobotu slavit ligový titul. Dopředu bylo jasné, že se o něj může  připravit už jen sama. Počítalo se však s tím, že by se o trofej mohla připravit sportovně. Jenže nakonec se o něj málem připravila ryze nesportovní cestou, avšak jen a jen vlastní vinou. Její příznivci totiž vběhli z Tribuny Sever na hrací plochu pouhé tři minuty před koncem derby, v němž sešívaní vedli 3:2 a tím tak předčasně duel ukončili. Rozhodně tím svým miláčkům nepomohli, naopak hodili na ně dost možná věčný cejch někoho, kdo zase jednou výrazně poškodil jméno českého fotbalu, který dělal vše možné pro to, aby se stal civilizovanou soutěží.

včera

Ilustrační fotografie.

Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě

Praha chystá zajímavou novinku v městské hromadné dopravě. Od léta zavede autobusovou linku mezi šestou a osmou městskou částí, která využije tunel Blanka. Pod číslem 145 vytvoří v trase Sídliště Čimice – Bohnice – Kobylisy – Dejvická vítanou alternativu k trase metrem přes centrum města i individuální automobilové dopravě. Cestu mezi Kobylisy a Dejvickou by měl "tunelbus" zvládnout pod 20 minut.

včera

včera

včera

Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka

V Česku se tento týden ochladilo a na řadě míst také dost zapršelo. Předpověď navíc počítá s dalšími srážkami. Morava a hlavně Slezsko se o víkendu dočká dalšího deště, místy i vydatného, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Lokálně může spadnout až 70 milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy