Koronavirus a jeho mutace se šíří dál, Německo má přes 30 tisíc obětí epidemie

První případy nové a zřejmě nakažlivější mutace koronaviru, která se objevila v Británii, ohlásila také Jižní Korea. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Index rizika epidemie v Česku, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci, zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. Do něho se dostal v neděli po devíti dnech v nejvyšším, pátém stupni.

21:33 - Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) co nejdříve schválila možnost očkovat z jedné ampule vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech šest dávek namísto nynějších pěti. Babiš to večer uvedl na twitteru. Proočkovalo by se tím víc lidí, například v Česku by se celkový počet objednaných zhruba osmi milionů dávek zvýšil o 1,6 milionu, uvedl premiér.

20:49 - Japonsko ode dneška do konce ledna zavřelo své hranice všem cizincům, kteří nemají na jeho území registrovaný pobyt. Japonská vláda rozhodla o tomto opatření v sobotu z obavy ze šíření nových a nakažlivějších mutací koronaviru, uvádí agentura Kjódó. Japonsko dnes objevilo na svém území mutaci koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Jižní Africe.

20:33 - Ruská vláda dnes připustila, že nemoc covid-19, kterou vyvolává koronavirus, letos v Rusku způsobila přibližně 186.000 úmrtí, uvedla agentura AFP. Tento údaj je více než třikrát vyšší než počet obětí, který covidu-19 ruské úřady dosud oficiálně připisovaly.

19:10 - Británie dnes ohlásila zatím rekordních 41.385 nových případů koronaviru v situaci, kdy se v zemi šíří potenciálně nakažlivější varianta viru SARS-CoV-2, informuje agentura Reuters. Statistiku ohlášených infekcí mohly však ovlivnit také svátky. Úřady dnes oznámily 357 nových úmrtí spojených s covidem-19.

18:29 - Maďarsko v posledních dnech obdrželo 6000 dávek ruské vakcíny proti koronaviru, oznámil dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Ohledně použití vakcíny, dosud neschválené Evropskou unií, se ministr nevyjádřil jednoznačně.

17:38 - Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti, informovala slovenská tisková agentura TASR. Poslanci dnes na mimořádné schůzi schválili novelu ústavního zákona, podle něhož může vláda prodlužovat nouzový stav vždy o 40 dní. Zároveň musí kabinet do 20. dne od vyhlášení nouzového stavu požádat o souhlas parlament, podotkl server Pravda, podle něhož poslanci o novele nediskutovali, pouze hlasovali.

16:52 - Vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech má na balení označení pro americký trh, dostala ale výjimku pro EU. Od března budou šarže značené v souladu s evropskou legislativou a balení ponese název Comirnaty. Informoval o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

16:50 - Finanční správa aktualizovala internetovou aplikaci tak, aby mohli společníci malých firem a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) postižení dopady pandemie žádat o příspěvek i za páté bonusové období, tedy od 25. prosince do 23. ledna. Žádosti za toto období je možné podat do 24. března. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila finanční správa na twitteru.

?Na našem webu je k dispozici aktualizovaná verze webové aplikace a tiskopis žádosti pro 5. bonus. období.5. bonusové období • 25. 12. 2020 - 23. 1. 2021 (max. 30 dní)500 Kč / kalen. den = max. 15 000 Kčžádost za toto období lze podat do 24. 3. 2021https://t.co/CYewz3Cj38 pic.twitter.com/5424eLEUP6

— Finanční správa ČR (@financnisprava) December 28, 2020

16:40 - Dodávka stovek tisíc vakcín společností Pfizer a BioNTech do států Evropské unie se dnes zpozdila, důvodem byly "malé potíže s logistikou". Problém se již podařilo vyřešit, sdělila firma Pfizer televizní stanici CNN. Zpoždění v distribuci vakcín dnes hlásilo španělské ministerstvo zdravotnictví s tím, že zpoždění se týká i dalších sedmi unijních států. O jaké konkrétně jde, Španělsko nesdělilo, píše agentura AFP. Zdržení v důsledku logistických potíží při převozu vakcíny ohlásilo mimo jiné i české ministerstvo zdravotnictví.

16:14 - Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že další dodávka asi 19.000 dávek vakcíny proti covidu-19 dorazí do Česka ve čtvrtek 31. prosince. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Barbora Peterová. Očkovací látka by měla směřovat i do nemocnic v krajích. Původně ji očekávaly už dnes a chtěly hned zahájit vakcinaci zdravotníků. Výrobce vakcíny dnes informoval, že zpoždění dodávky do zemí EU způsobily logistické potíže.

16:10 - Koronavirus zrušil libereckým turistům tradiční Novoroční výstup na Ještěd. Už 46. ročník akce, kterou pořádá Klub českých turistů - TJ Lokomotiva Liberec, se tak uskuteční až 1. ledna 2022. Originální pamětní listy, připravené kovové odznaky, absolventské turistické vizitky či odznaky "Novoročního čtyřlístku KČT" na podporu budování turistických cest a zázemí pro zdravotně postižené dostanou účastníci o rok později, řekl dnes ČTK předseda oddílu turistiky Bořivoj Pohl, který akci organizuje bezmála 30 let.

15:52 - Očkovací kampaň v Německu čelí prvním vážnějším problémům. Některé okresy nebudou používat vakcínu, kterou obdržely o víkendu, kvůli podezření, že během distribuce mohl být přerušen řetězec chlazení očkovací látky. "Vyskytly se pochybnosti, zda byl po celou dobu zachován chladící řetězec," řekl agentuře Reuters šéf bavorského okresu Lichtenfels Christian Meissner.

15:50 - V Plzeňském kraji se zatím čeká na první dodávku vakcín proti covidu-19. Nejdřív by měly dorazit do plzeňské fakultní nemocnice (FN), která čeká 975 dávek v nejbližších dnech. Do nemocnic zřizovaných Plzeňským krajem by první vakcíny měly přijít kolem poloviny ledna, řekla dnes ČTK mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová a mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška. Kraj zřídil pracovní skupinu, která bude očkování v kraji v příštích měsících koordinovat, zejména až se začne na jaře s očkováním veřejnosti, řekla hejtmanka Ilona Maurizová (ODS).

15:40 - Očkování zdravotníků v Ústí nad Labem dnes nejspíš nezačne. Auto, které mělo přivézt 975 kusů vakcíny proti covidu-19, zatím nepřijelo. Kdyby ještě dnes vakcíny ústecká Masarykova nemocnice převzala, očkování asi začne až v úterý. ČTK to dnes řekl hejtman kraje Jan Schiller (ANO).

15:10 - Divadelníci otevřeným dopisem požádali vládu, aby i v pátém stupni protiepidemického systému umožnila školním divadlům zkoušky a streamování. Volají po výjimce, která by scény JAMU, DAMU a dalších uměleckých škol postavila naroveň profesionálním divadlům, kde i v pátém stupni zkoušet lze. Hlavním argumentem je totožná provozní struktura a nepříznivý dopad vládního opatření na profesní uplatnění absolventů, napsal dnes ČTK dramaturg Libor Brzobohatý.

14:45 - První vakcíny proti covidu-19 dorazí do Moravskoslezského kraje zřejmě až 31. prosince. Řekl to dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO), podle kterého očkovací látka zatím nedorazila do České republiky. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veroniky Plaché je to dodávka skoro 5000 vakcín společnosti Pfizer, která se opozdila, ale měla by přijít do konce roku.

14:43 - V Polsku dnes začala platit celostátní karanténa s cílem omezit šíření koronaviru, která potrvá do 17. ledna. Zavřené musely zůstat hotely, sjezdovky a částečně i nákupní centra, kde mohou mít otevřeno jen některé obchody jako potraviny, drogerie, lékárny či prodejny s nábytkem. O silvestrovské noci bude platit omezení pohybu lidí od sedmé hodiny večer do šesté ráno. "S výjimkou profesionálních nebo vážných osobních důvodů bude zakázán pohyb, ačkoliv to není zákaz vycházení," řekl vládní mluvčí Piotr Müller televizi Polsat News TV.

? Jako pierwsza w Polsce w ramach realizacji #NarodowyProgramSzczepień przeciw #COVID19 została zaszczepiona pani Alicja Jakubowska - Naczelna Pielęgniarka szpitala @CSK_MSWiA. #SzczepimySię pic.twitter.com/sXYDm21GDj

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) December 27, 2020

14:40 - V domovech seniorů a pobytových sociálních zařízeních v Libereckém kraji už mapují zájem pracovníků a klientů o očkování proti koronaviru. Do kraje ale zatím vakcína nedorazila a není jasné, kdy prvních 975 dávek přijde a bude možné začít očkovat. Na dotaz ČTK to po jednání krajského krizového štábu řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Ještě letos by přitom očkováním měli projít zdravotníci covidových center páteřních nemocnic a také záchranné služby. Dalších 9750 vakcín by mělo dorazit v lednu.

14:30 - Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ČTK potvrdil, že se chystá počátkem ledna i s rodinou na novoroční oběd k prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán. Návštěva je podle Babiše zcela v souladu s protiepidemickými opatřeními. Země je nyní kvůli šíření infekce covidu v nejpřísnějším stupni opatření, kdy je na veřejnosti povoleno setkání pouze dvou osob. Serveru idnes.cz řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, že setkání je i nadále plánováno na 3. ledna. Podle Babiše půjde o návštěvu v domácnosti, nikoli na veřejném místě. Organizaci tradičního setkání v době koronavirových restrikcí na sociálních sítích kritizují představitelé opozice.

14:20 - Ztráty prodejců ojetin za letošní rok přesáhly v důsledku vládních opatření proti koronaviru miliardu korun. Pro malé autobazary je uzavření prodejních míst v mnoha případech likvidační a desítky jich letos zkrachovaly. Velké bazary investují do on-line kanálů a i ojetiny začínají prodávat přes internet. ČTK to řekl předseda Asociace obchodu ojetými automobily Jiří Grund.

14:17 - Koledníci na začátku ledna během Tříkrálové sbírky tentokrát do terénu nevyrazí. Charita ČR rozhodla o tom, že po dobu trvání pátého stupně epidemického systému PES se bude sbírka odehrávat pouze virtuálně, důvodem je současná situace kolem pandemie koronaviru. ČTK to dnes řekla koordinátorka sbírky Gabriela Víšová. V olomoucké arcidiecézi, kde sbírka v roce 2000 vznikla, však do terénu koledníci nevyrazí ani v případě, že by se index rizika snížil. Rozhodlo o tom vedení Arcidiecézní charity Olomouc.

14:15 - Vláda by měla zvýšit kompenzace za zavřené restaurace. Současná úhrada 40 procent nákladů není dostatečná, mělo by jít alespoň o 60 procent. Vláda by také měla zvážit udržení provozu gastronomických zařízení i ve čtvrtém stupni protiepidemického systému (PES), sdělila dnes ČTK výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Lepší jsou otevřené restaurace s režimovými opatřeními, než aby lidé pořádali rodinné oslavy a večírky v domácím prostředí, kde není kontrola žádná, uvedla.

13:35 - Pražští strážníci řešili o Vánocích 696 případů porušení opatření proti šíření nemoci covid-19, nejvíc jich bylo v MHD. Strážníci řešili rovněž přestupky zákazu vycházení, nedovoleného shlukování a porušení týkající se restaurací. Strážníci také zadrželi několik celostátně hledaných osob a zabránili rvačce. ČTK to dnes sdělila mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Od začátku prosince hlídky městské policie řešily 6903 porušení mimořádných a krizových opatření. MPP se chystá dohlížet rovněž na silvestrovské oslavy.

13:25 - Karlovarský kraj čeká na dodávku prvních 975 vakcín proti covidu-19. První dávky, které jsou primárně určené pro zdravotníky pracující v rizikovém prostředí, by mohly přijít podle zastupitele Josefa Märze (VOK) během dneška nebo v úterý. Očkování by tak podle dosavadních informací mohlo v kraji začít ve středu. V současné době kraj ve spolupráci s nemocnicemi připravuje očkovací místa a zjišťuje zájem o očkování mezi pracovníky.

12:55 - Vakcínu proti covidu-19 dostalo v ČR za první den očkování asi 1260 lidí v Praze a v Brně, většinou šlo o zdravotníky. Dnes by jich jen v Praze mělo být dalších asi 1350. ČTK to zjistila z tiskových oddělení jednotlivých nemocnic. V sobotu do ČR dorazilo prvních 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, dalších asi 19.000 by mělo přijít tento týden. V některých krajích ale očekávali, že budou dodány už dnes.

12:30 - V Moravskoslezském kraji se podle chytré karantény od počátku pandemie nakazilo 79.899 lidí. Nemocných je nyní 15.270 lidí, dalších 63.278 se z nemoci vyléčilo. Počet zemřelých vzrostl na 1351. "Bohužel po svátečním uklidnění se vracíme zpět do situace před Vánoci. Dochází k nárůstu zatížení nemocnic a bohužel i pozitivity provedených testů. Není to dobré," uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Bohužel po svátečním uklidnění se vracíme zpět do situace před Vánoci. Dochází k nárůstu zatížení nemocnic a bohužel i pozitivity provedených testů. Není to dobré. pic.twitter.com/CSr96wppHp

— Ivo Vondrak (@ivondrak) December 28, 2020

12:22 - Česká ekonomika může v roce 2021 začít růst, a to především kvůli letošnímu nízkému základu. Stoupne ovšem i míra nezaměstnanosti. Shodli se na tom zástupci zaměstnavatelů. Pro situaci v příštím roce bude podle nich určující vývoj boje proti koronaviru.

12:20 - Index rizika protiepidemického systému PES zůstává v Pardubickém kraji třetí den na hodnotě 71 ze 100. Odpovídá to čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti. Na této úrovni byl index v regionu předtím naposledy 16. prosince.

12:10 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji dnes klesl na 75 z nedělních 80. Kraj tak nově spadá do čtvrtého, tedy druhého nejvyššího, stupně rizika. Nejvyšší skóre v kraji měl dnes okres Rychnov nad Kněžnou, 79 bodů. V pátém stupni bylo dnes kromě Rychnovska i Náchodsko. Hradecko, Jičínsko a Trutnovsko spadalo do pásma čtvrtého stupně.

Očkování proti koronaviru by měla v Královéhradeckém kraji zahájit tento týden jako první Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. Krajské nemocnice očekávají dodávku vakcín okolo 7. ledna. Do hradeckého kraje by mělo do konce ledna dorazit až 12.000 vakcín, tedy dohromady pro krajské nemocnice i státní hradeckou FN.

12:07 - Desítka strážníků měla službu na Štědrý večer a rozhodli se společně povečeřet na komisařství v bruselské čtvrti Molenbeek. V Belgii však kvůli koronaviru platí přísná omezení a u jednoho stolu smí zasednout nejvýše čtyři lidé. Štědrovečerní prohřešek strážců zákona, jehož fotka koluje po sociálních sítích, už v interním šetření prověřuje policie, píší belgická média.

Molenbeek : Un dîner clandestin au commissariat, la zone de police confirme https://t.co/PtWEbPMsTj pic.twitter.com/Me8ZCFPar5

— lalibre.be (@lalibrebe) December 27, 2020

12:05 - Fakultní nemocnice Brno udělala za týden přes 3800 antigenních testů u veřejnosti, bezmála deset procent z nich bylo pozitivních. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. O testování je velký zájem. Denně dělá 400 antigenních testů i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Testování veřejnosti nabízejí i nemocnice zřizované krajem, například znojemská denně takto testuje 140 lidí.

11:50 - Nová vyhláška umožňuje slovenským poslancům, ministrům či prezidentce pracovat i v případě, že mají pozitivní test na koronavirus nebo byli v kontaktu s nakaženým. Podmínkou je, aby neměli klinické příznaky covidu-19, nosili respirátory FFP2, používali rukavice, dezinfekci a omezili pohyb na pracovišti, píše agentura TASR.

11:30 - Slibovaná vakcína proti onemocnění covidem-19 do Olomouckého kraje dorazí nejdříve 31. prosince, očekávala se přitom již dnes. Podle hejtmana Josefa Suchánka má kraj v první várce obdržet 975 vakcín proti koronaviru. Určené jsou primárně pro zdravotníky pracující v rizikovém prostředí. Do seznamu jsou zahrnuti zdravotníci ze všech osmi nemocnic, například z Fakultní nemocnice Olomouc jich bude v první várce 400, řekl dnes ČTK Suchánek (Piráti a STAN).

✅ Do Olomouckého kraje dorazí 28. prosince prvních 975 vakcín proti koronaviru. Na téma vakcín a očkování mě vyzpovídal Olomoucký deník. Více zde >> https://t.co/XcJnnYZiZ7#piratiastarostove #STAN #hejtman #olomouckykraj #COVIDー19 pic.twitter.com/5nbnQMTCwi

— Josef Suchánek (@SuchanekOl) December 23, 2020

11:11 - Německá ekonomika hledí po masivním poklesu způsobeném koronavirem do roku 2021 s optimismem. Podle průzkumu německého hospodářského institutu IW, ze kterého cituje agentura DPA, odhaduje 26 ze 43 odvětví nárůst výroby. Pro mnoho firem a celá odvětví ale příští rok ještě nebude znamenat návrat na úroveň před krizí, zdůrazňuje IW.

Die meisten Verbände blicken zuversichtlich auf das kommende Jahr – wobei das Vorkrisenniveau für viele Branchen noch nicht in Sichtweite ist. Mehr dazu in der IW-Verbandsumfrage. https://t.co/pSJyKrZveV pic.twitter.com/DkRsnXjPB9

— Institut der deutschen Wirtschaft (@iw_koeln) December 28, 2020

10:58 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 17 hospitalizovaných s covidem-19, celkem jich v nemocnicích leží 536. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za den se objevilo 178 nově potvrzených případů a sedm úmrtí lidí v průměrném věku 86 let. Stupeň pohotovosti v protiepidemickém systému (PES) klesl z pátého na čtvrtý stupeň pohotovosti.

10:50 - V Libereckém kraji přibylo přes svátky 503 nově potvrzených případů koronaviru. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZ), je to méně než ve středu 23. prosince, kdy jich testy odhalily 664. Nižší počet nových případů je ale dán menším testováním v uplynulých čtyřech dnech. Už třetí den se Liberecký kraj drží v protiepidemickém systému PES na 75 bodech ze sta, což odpovídá čtvrtému stupni z pěti.

10:48 - Ve Středočeském kraji přibylo za sobotu a neděli 817 nakažených koronavirem. Je to zhruba o 200 méně než za minulý víkend. Rizikové skóre PES zůstává druhým dnem na 71 bodech, odpovídá tak čtvrtému stupni rizika z pěti. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 12.215 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 87.815 lidí. Vyléčit se podařilo 74.452 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1148 lidí. Za víkend přibylo 79 vyléčených a deset zemřelých.

10:40 - Fakultní nemocnice Brno dnes druhým dnem pokračuje v očkování proti nemoci-19, dnes by chtěla očkovat asi 500 lidí. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se očkují zaměstnanci na klinikách navzájem. Kromě toho nemocnice hledá vhodné pacienty, kterým by dávku podala. Část vakcín poskytla nemocnice jiným zařízením jako nemocnicím města a domovům seniorů. V očkování druhým dnem pokračuje i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Dvě sestřičky, které dnes dostaly vakcínu. Proč? Aby šly příkladem a protože pracují na exponovaných odděleních. A jak se cítí? Prý mnohem lépe než třeba po injekci na tetanus. V příštích 4 dnech ve @FNBrno naočkují 1800 zaměstnanců, přihlásili se dobrovolně #ockovaniproticovidu pic.twitter.com/k2UWtchgS6

— Veronika Gecová (@Gecova_CT) December 27, 2020

10:30 - V Plzeňském kraji v neděli přibylo 158 nových případů covidu, oproti předchozí neděli je to zhruba dvojnásobek. Zároveň je to druhý nejmenší denní přírůstek za vánoční volno od 24. do 27. prosince. Méně nových případů bylo v minulém týdnu jen na Štědrý den, a to 119. Index v systému PES zůstává v kraji na nedělní hodnotě 71, která odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. V celé zemi ale i dnes platí pátý, nejvyšší stupeň pohotovosti. Celostátní index PES se dnes rovněž druhý den drží na hodnotě 71.

10:15 - Index protiepidemického systému PES v Karlovarském kraji k dnešku klesl o pět bodů na hodnotu 66, odpovídá tak čtvrtému stupni pohotovosti. Rizikové skóre je nyní na nejnižší hodnotě za poslední dva týdny.

10:01 - Důvěra v českou ekonomiku v prosinci po dvouměsíčním poklesu vzrostla o 5,9 bodu na 87,9 bodu. Zvýšila se důvěra u podnikatelů i spotřebitelů, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici ale zároveň upozorňují, že průzkum se uskutečnil od 1. do 17. prosince, což bylo období, kdy se rozvolňovala protiepidemická opatření. Ve srovnání s loňským prosincem je souhrnný index důvěry nižší o více než 11 bodů.

10:00 - V Olomouckém kraji přibylo v neděli 187 případů covidu-19, nejvíce za poslední čtyři dny. Index v protiepidemickém systému PES zůstává na 71, což znamená z pětibodové škály čtvrtý stupeň, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Podle informací olomouckého hejtmana Josefa Suchánka by mělo dnes dorazit do kraje prvních 975 vakcín proti koronaviru. Určené jsou primárně pro zdravotníky pracující v rizikovém prostředí.

9:50 - Některé nemocnice zřizované Jihomoravským krajem dostaly z první dodávky 500 vakcín k očkování proti nemoci covid-19. ČTK to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Nemocnice Břeclav očkuje od dnešního rána, ve Znojmě spustí očkování před polednem. Vyškovská nemocnice plánuje, že začne očkovat od úterý. V neděli dorazilo do kraje prvních téměř 5000 vakcín, které si rozdělily obě brněnské fakultní nemocnice. Část z nich pak poslaly i do dalších zařízení. V úterý by měla do kraje dorazit dodávka dalších 10.000 vakcín.

Jde hlavně o naočkování očkovacích týmů a zdravotníků pracujících S pacienty s covidem a už zmíněné pacienty LDN. Ostatní krajské nemocnice dostanou vakcíny buď 29.12. nebo do týdne. Pak už budou dodávky vakcín pro JMK 10.000 a více každý týden.

— Jan Grolich (@JanGrolich) December 27, 2020

9:38 - Ve Zlínském kraji v neděli přibylo 249 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Je to méně než v sobotu, kdy bylo 300 nově nakažených, i než minulou neděli, kdy přibylo 302 případů. Skóre v protiepidemickém systému PES je v kraji stejně jako v neděli 75, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů.

9:35 - V Ústeckém kraji má index rizika nákazy koronavirem třetím dnem stejnou hodnotu 71 bodů, region je tak na čtvrtém stupni z pěti. Za neděli přibylo 276 případů, což je více než ve dvou předchozích svátečních dnech, ale méně než na Štědrý den a o 126 méně než minulou neděli. 

9:25 - Růst průmyslové výroby v Japonsku se v listopadu po pěti měsících zastavil. Zahraniční poptávku po japonském zboží podkopává vzestup počtu případů nákazy novým koronavirem. Japonská vláda dnes oznámila, že produkce v listopadu stagnovala po čtyřprocentním nárůstu v předchozím měsíci. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali, že růst bude pokračovat. Jeho listopadové tempo odhadovali v průměru na 1,2 procenta.

9:18 - Index protiepidemického systému PES v Moravskoslezském kraji k dnešku stoupl o čtyři body na hodnotu 79. Je o osm bodů vyšší než průměr ČR. Situace v kraji je nejhorší v zemi, nejlepší je naopak v Praze, kde se skóre drží na hodnotě 61.

9:17 - Slavný australský golfista Greg Norman musel kvůli nákaze koronavirem znovu do nemocnice na Floridě. Pětašedesátiletý vítěz British Open z let 1986 a 1993 přiznal, že covid-19 ho skolil jako žádná jiná nemoc předtím.

9:15 - V neděli testy potvrdily 3732 případů koronaviru. Je to méně než o Štědrém dnu, ale víc než v pátek a sobotu. Rovněž proti minulé neděli je případů více. Podíl pozitivních případů stoupl z téměř 35 procent na 38,7 procenta. Počty testů ale o svátcích výrazně klesly. Zatímco ve středu bylo provedeno přes 39.000 testů, na Štědrý den už jen 10.000 a v dalších dvou dnech kolem 8000. V neděli se počet testů opět přiblížil k 10.000.

8:55 - V neděli přibylo v Praze 572 potvrzených případů koronaviru. Je to nárůst proti předchozím dvěma svátečním dnům a zároveň je to zhruba o 150 případů více než minulou neděli. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, je v Praze nadále nejnižší v ČR. Druhý den se drží na 61 bodech, což je spodní hranice čtvrtého stupně pohotovosti z pěti. V zemi od neděle platí opatření pro pátý stupeň.

⚠️V Praze evidujeme za neděli 27.12.2020 / 572 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 27.12.2020 čísla 76.337, počet aktivních případů 11.124#COVID19 #praha pic.twitter.com/k3kTehA6F6

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) December 28, 2020

8:20 - Britský přírodovědec sir David Attenborough, známý především z televizních přírodovědných dokumentů, letos ani přes pandemii covidu-19 nezahálel. Čtyřiadevadesátiletý popularizátor oboru z bezpečí domova namluvil komentář k nové dokumentární sérii stanic BBC a Discovery - Perfect Planet (Dokonalá planeta), která se k divákům dostane na začátku ledna 2021, píše agentura AP.

7:55 - Index rizika epidemie covidu-19 v Česku, podle kterého se mají řídit opatření proti šíření nemoci, zůstává druhý den se 71 body ve čtvrtém stupni. Do něho se dostal v neděli po devíti dnech v nejvyšším, pátém stupni. Opatření přitom pátému stupni odpovídají od neděle, uzavřít se například musela většina obchodů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. V pátém stupni je z krajů pouze Moravskoslezský, ostatní jsou ve čtvrtém.

7:44 - Ke čtyřem letům vězení byla dnes v Číně odsouzena bývalá právnička Čang Čan, která ve městě Wu-chan točila nezávislé reportáže po tamním propuknutí nákazy koronavirem. Soud ji shledal vinnou z "vyvolávání nepokojů", uvedla agentura AFP s odvoláním na jednoho z jejích obhájců.

7:25 - Americký prezident Donald Trump podepsal stimulační balíček na pomoc ekonomice zasažené pandemií covidu-19, který je spojen s federálním rozpočtem na příští rok. Šéf Bílého domu podpis oznámil v prohlášení v neděli večer místního času (v noci na dnešek SEČ).

7:18 - Několik stovek britských turistů potají uniklo z luxusního lyžařského střediska Verbier ve Švýcarsku. Chtěli se totiž vyhnout karanténě, kterou na ně uvalily švýcarské úřady kvůli nové mutaci koronaviru, jež by podle vědců mohla být výrazně více nakažlivá, napsal list The Guardian.

7:17 - V Německu zemřelo za poslední den dalších 348 pacientů s nemocí covid-19, čímž počet mrtvých od začátku epidemie překonal 30.000. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. Nakažených přibylo za uplynulých 24 hodin 10.976, což je výrazně méně než před týdnem. Úřady to připisují především nižšímu množství testů během Vánoc.

7:15 - Již více než 19 milionů lidí se ve Spojených státech od začátku epidemie nakazilo koronavirem. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), podle níž za necelý týden přibyl milion nakažených.

7:12 - Jihoafrická republika se v neděli stala první africkou zemí, kde počet případů nákazy koronavirem od začátku epidemie překročil hranici jednoho milionu. Oznámilo to jihoafrické ministerstvo zdravotnictví. Před několika dny místní úřady uvedly, že v zemi se šíří nová, nakažlivější mutace koronaviru. Jedná se ale o jinou mutaci viru, než je ta, jež nyní vyvolává obavy v Británii.

7:10 - Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí dnes uvedlo, že nová mutace koronaviru byla v zemi zjištěna u tří lidí, kteří přiletěli do Jižní Koreje z Londýna 22. prosince. Japonsko kvůli nové mutaci ode dneška až do konce ledna nebude vpouštět na své území cizince z většiny států světa. Japonští občané vracející se do země budou muset absolvovat test na koronavirus před odletem a při příletu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) EU (Evropská unie) Česká republika

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy