Česko je druhou nejpostiženější zemí koronavirem v EU, nemocnice mají omezit péči

Nakažlivější mutace koronaviru, zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, nejspíše nezpůsobuje vážnější průběh onemocnění covid-19 než jiné varianty. Vyplývá to ze závěrů porovnávací studie anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE), na níž dnes upozornila agentura Reuters.

21:58 - Čínská vakcína od společnosti Sinopharm dosáhla v třetí fázi klinických testů účinnosti 79 procent. Uvedl to dnes výrobce vakcíny, který požádal o registraci u čínských zdravotnických úřadů, napsala agentura AFP. Zahraniční odborníci ale kritizují čínské firmy za to, že nezveřejňují dostatek údajů z klinických testů.

21:01 - Švýcarská policie dnes uvedla, že vyšetřuje 12 případů, kdy britští turisté nerespektovali nařízení podstoupit kvůli nově odhalené variantě koronaviru karanténu. Má se přitom za to, že z povinné izolace ve Švýcarsku uprchly stovky Britů.

20:32 - Vakcínu proti koronaviru od společnosti AstraZeneca dnes schválila pro nouzové použití také Argentina. Její léková agentura potvrdila v obdobném režimu rovněž vakcínu společností Pfizer a BioNTech. Země začala v úterý očkování zdravotnického personálu za použití ruské vakcíny Sputnik V.

18:50 - Britská vláda dnes oznámila, že se větší část Anglie posune do nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému. Podle nejpřísnějšího čtvrtého stupně, který platí již v Londýně a v jihovýchodní Anglii, se bude od dnešní půlnoci řídit život také v rozsáhlých oblastech ve středu, na severu a jihozápadě země včetně Manchesteru a Birminghamu.

18:33 - Itálie za uplynulý den zaznamenala 575 úmrtí s koronavirem. O den dříve to bylo 659. Nově nakažených za poslední den přibylo 16 202, předchozí denní bilance přitom činila 11 212. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

18:18 - Švédsko dnes evidovalo rekordních 243 úmrtí pacientů nakažených koronavirem, přikročilo tedy ke zpřesnění doporučení pro nošení roušek. Lidé je mají mít nasazené při cestě do práce v dopravní špičce v prostředcích veřejné dopravy. 

18:13 - Nemocnice nesmí podle dnes vydaného mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví od čtvrtka 31. prosince přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči. Musí také navyšovat kapacity pro pacienty s koronavirem.

17:50 - Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem v čínském městě Wu-chanu, je zřejmě mnohem vyšší, než uvádějí čínské zdravotnické statistiky. Podle studie čínského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí by infikovaných mohlo být až desetkrát více.

17:28 - Vakcíny proti koronaviru pro Středočeský kraj byly dnes před 16:00 doručeny do benešovské nemocnice. Očkovat by se tam mělo začít ve čtvrtek. 

17:11 - Kvůli koronaviru je momentálně v izolaci nebo v karanténě na 500 profesionálních hasičů, téměř pět procent ze zhruba 11 tisíc příslušníků a zaměstnanců Hasičského záchranného sboru (HZS) v ČR. 

16:55 - Zlínský kraj by měl v lednu získat 10.000 a v únoru dalších 15.000 vakcín proti covidu-19. V dnešní tiskové zprávě hejtmanství to uvedl hejtman Radim Holiš (ANO). Do kraje dnes přišla první várka vakcín, 975 dávek je uloženo ve zlínské nemocnici. V nemocnicích v kraji se začne očkovat v pondělí 4. ledna.

16:45 - Kvůli koronaviru je dnes v izolaci nebo v karanténě na 500 profesionálních hasičů, téměř pět procent ze zhruba 11.000 příslušníků a zaměstnanců Hasičského záchranného sboru (HZS) v ČR. I když kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru jsou uzavřené restaurace, platí noční zákaz vycházení a lidé z různých domácností se nesmějí ve větší míře scházet, hasiči nespoléhají na to, že se silvestrovská noc a novoroční oslavy obejdou zcela bez incidentů. I přes snížené stavy jsou připraveni zasáhnout v případě potřeby jako jiné roky, řekl dnes ČTK Rudolf Kramář z generálního ředitelství HZS.

16:35 - Možnost nechat se bezplatně testovat na covid-19 antigenními testy bude pokračovat i po 15. lednu příštího roku. Na dotaz ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Přesné počty testů, které byly od 16. prosince provedeny, ministerstvo ani Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) na dotaz ČTK nesdělily. Podle Peterové jich byly statisíce a pozitivních z nich byly zhruba čtyři procenta.

16:25 - Českou republiku letos čekají netradiční oslavy konce starého a začátku nového roku. Lidé se při nich budou muset řídit přísnými protikoronavirovými opatřeními. Kvůli zákazu vycházení tak budou muset vynechat slavení v ulicích měst, sejít s přáteli se nemohou ani v uzavřených restauracích. Města také zrušila tradiční novoroční ohňostroje. Na dodržování opatření budou dohlížet stovky policistů a strážníků.

15:42 - Řecký zdravotník Gabriel Tachtatzoglu se v listopadu natolik obával nedostatku zdravotní péče pro pacienty s covidem-19 v severořecké Soluni, že si raději v přízemí svého rodinného domu vybudoval improvizovanou jednotku intenzivní péče. Poskytl v ní pak zdravotní péči své koronavirem infikované ženě, jejím rodičům a švagrovi, napsala dnes agentura AP.

#Greek nurse erects ICU at home to treat relatives with virus #Thessaloniki#Covid_19https://t.co/eQVPBKxhIL

— Costas Kantouris (@CostasKantouris) December 30, 2020

15:27 - Mezi prioritními skupinami pro očkování proti koronaviru budou všichni učitelé, i ti z mateřských a speciálních škol. ČTK to po dnešním jednání zástupců ministerstev školství a zdravotnictví napsala mluvčí školství Aneta Lednová. Úpravu strategie, která určuje pravidla očkování proti koronaviru, žádal ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj v dokumentu byli opomenuti pracovníci mateřských a speciálních škol. Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že dnešní jednání se týkalo změn v opatřeních protiepidemického systému.

15:20 - Do ústecké Masarykovy nemocnice dnes krátce po poledni dorazil první box se 195 ampulemi s vakcínou na očkování proti koronaviru. Vakcínu dostane minimálně 975 lidí. Pokud bude možné jednu ampuli rozdělit na šest dávek, bude jich víc. Novinářům to dnes řekla Olga Mučicová, hlavní farmaceutka společnosti Krajská zdravotní (KZ), pod níž spadá spolu s dalšími čtyřmi nemocnicemi ústecká nemocnice.

15:16 - Očkování vakcínou společnosti Pfizer začne v Pardubické nemocnici ve čtvrtek. Nemocnice dnes převzala 195 ampulí vakcíny s 1170 dávkami. Dvoufázovou vakcinaci absolvuje 585 zdravotníků. ČTK to dnes řekla mluvčí společnost Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

15:10 - Osm vojáků pomáhá ode dneška s následky epidemie koronaviru v domově seniorů v Českých Velenicích. Pozitivní test na covid-19 tam mělo 50 procent personálu, který se přímo stará o klienty, a přes polovinu samotných klientů. Domov zakázal od 21. prosince návštěvy, ten den tam zaznamenal první pozitivní test. ČTK to dnes řekla vedoucí velenického domova seniorů Kamila Večeřová.

14:50 - Ve středočeských nemocnicích přibylo pacientů i zdravotníků s koronavirem. Nemocnice se také připravují na zahájení očkování proti covidu, které má ve středních Čechách začít ve čtvrtek v benešovské nemocnici. V příštích dnech budou následovat ostatní krajské nemocnice i další zdravotnická zařízení, zjistila ČTK.

14:35 - V nemocnicích v Moravskoslezském kraji přibývá pacientů s covidem-19 i nakažených zdravotníků. Nemocnice jsou v kritické situaci, řekl dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO). Varoval, že zdravotní péče může být ohrožena kvůli nedostatku lůžek i nedostatku lidí. V nemocnicích v kraji pomáhá 50 vojáků a v pondělí přibude dalších deset. Kraj dostal dalších 975 očkovacích vakcín a ve čtvrtek obdrží další, řekl dnes Vondrák novinářům.

14:25 - Nemocnice v Jihomoravském kraji mají stále volná lůžka pro pacienty s covidem-19, přestože počet hospitalizovaných s nákazou znovu začal stoupat. ČTK to zjistila od zástupců nemocnic. Na jižní Moravě je k dnešku podle krajské hygienické stanice kolem 560 hospitalizovaných s covidem-19, z toho asi 80 je ve vážném stavu. Desítky volných míst mají fakultní nemocnice, ale také krajské.

pic.twitter.com/4QzJwCXK59

— FN Brno (@FNBrno) December 30, 2020

14:10 - Do Plzeňského kraje dorazily první vakcíny proti koronaviru. Fakultní nemocnice v Plzni zatím dostala jedno plato se 195 ampulemi. Zatím předběžně počítá, že z jedné ampule použije pět dávek, tedy celkem pro 975 lidí. Očkovat se začne ve čtvrtek. Jako první dostanou vakcínu zdravotníci z nemocnice, kteří pracují na specializovaných covidových pracovištích, jednotkách intenzivní péče, ARO či na odběrových místech, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Václav Šimánek.

13:58 - V nemocnicích v Královéhradeckém kraji stoupají počty pacientů s covidem. Souvisí to se zhoršováním epidemie, podle dnešního indexu PES je v Královéhradeckém kraji nejhorší situace v ČR. Aktuálně se v nemocnicích v kraji léčí zhruba 330 pacientů s covidem, v pátek 18. prosince to bylo asi 260. Nemocnice jsou připraveny zvýšit počet covidových lůžek, vyplynulo z vyjádření zástupců nemocnic.

13:45 - V Rakousku dostalo od neděle vakcínu proti covidu-19 již zhruba 6000 lidí. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura APA. S plošným očkováním by se mělo v zemi začít až 12. ledna. Ve Švýcarsku lékový úřad Swissmedic prověřuje úmrtí člověka, který před několika dny dostal vakcínu Pfizer/BioNTech.

13:40 - Ve Francii zaznívá se všech stran politického spektra kritika pomalého očkování proti covidu-19. Zatímco v Británii nebo v Německu již vakcínu dostaly desítky tisíc pacientů, ve Francii ji podle různých údajů zatím dostalo jen 100 až 200 lidí. Vláda se brání, že je potřeba postupovat obezřetně, vše prý zpomalují také náročné podmínky pro převoz vakcíny Pfizer/BioNTech, píší francouzská média.

13:31 - Do Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) dnes dorazilo 975 vakcín proti nemoci covid-19. Zařízení využilo možnost dát z jedné ampule šest dávek místo původních pěti, jak umožňuje úterní rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

13:30 - Poslední den letošního roku budou na pořádek a dodržování vládních protiepidemických opatření v Praze dohlížet stovky policistů. Budou také kontrolovat nová pravidla upravující používání pyrotechniky na území hlavního města.

Policejní pyrotechnici prosí všechny sváteční dělostřelce o maximální opatrnost ? Neodpalujte pyrotechniku na balkonech nebo z oken! Pamatujte!☝️Kdo si škrtne, ten si bouchne, kdo si bouchne, ten si neškrtne! ? Uvidíte-li pyrotechnika běžet, snažte se ho předběhnout! ?‍♀️? pic.twitter.com/AEk1dcbyLt

— Policie ČR (@PolicieCZ) December 30, 2020

13:23 - Vojáci dnes začnou pomáhat kvůli epidemii koronaviru v domově pro seniory v Českých Velenicích na Jindřichohradecku. Od pondělí budou nově nasazeni v dalších pěti nemocnicích a léčebnách. K dnešnímu dni pomáhá v sociálních a zdravotnických zařízeních v souvislosti s epidemií 156 vojáků. ČTK to řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Nasazení vojáků umožnila svým nařízením vláda.

13:19 - Očkování v ČR začalo v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3100 lidí, tedy asi 0,3 promile obyvatel. Z první dodávky je podle informací z nemocnic už většina vypotřebovaná.

V Německu očkují od stejného dne zhruba 20.000 lidí denně, do úterý to bylo asi 42.000 očkovaných, zhruba 0,5 promile obyvatel. Ve Velké Británii začalo očkování už 8. prosince, vakcínu do Štědrého dne dostalo asi 1,2 procenta obyvatel. V úterý už byli první Britové očkovaní i potřebnou druhou dávkou. V Izraeli, který má zhruba 8,9 milionu obyvatel dostalo první dávku přes 5,6 procenta obyvatel. Očkovat se tam začalo 19. prosince.

13:17 - Vakcíny proti covidu pro Středočeský kraj mají být podle krajského radního pro zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) ještě dnes doručeny do benešovské nemocnice. "Ve čtvrtek začneme očkovat v Benešově," řekl dnes radní ČTK.

13:15 - Jihočeský kraj převzal dnes první várku vakcín proti nemoci covid-19. První očkování plánuje kraj 31. prosince, pokračovat bude 4. ledna, ve všech nemocnicích. Jako první se budou očkovat zaměstnanci českobudějovické nemocnice i emeritní primář infekčního oddělení Václav Chmelík. ČTK to dnes řekli jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a mluvčí holdingu Jihočeské nemocnice Iva Nováková.

12:42 - Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové dnes dopoledne obdržela první vakcíny proti covidu-19. Očkování tam začne v sobotu 2. ledna. ČTK to dnes řekl náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl. Hradecká FN bude prvním zdravotnickým zařízením v Královéhradeckém kraji, které s očkováním začne.

Úspěšně jsme dnes naočkovali vakcínou proti COVID-19 všechny vybrané pacienty po transplantaci plic. U žádného z nich se neobjevila žádná alergická reakce. Věříme, že tomu tak bude i v lednu při aplikaci druhé dávky.

— Fakultní nemocnice v Motole (@FnMotol) December 29, 2020

12:35 - Kraj Vysočina dnes dostal první vakcíny proti covidu-19. Do Jihlavy dovezla dodávka zásilku hodinu před polednem. Uložená byla v mrazicím boxu jihlavské nemocnice, v teplotě minus 78 stupňů Celsia. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Dobrovolné očkování začne v tomto kraji v sobotu dopoledne v jihlavské nemocnici, týkat by se mělo sedmi desítek zdravotníků. V dalších dnech dostanou vakcíny i ostatní krajské nemocnice.

12:30 - Očkovací centrum v Pardubickém nemocnici je připravené očkovat, jakmile obdrží vakcíny. Jako první ji dostanou zdravotníci z rizikovějších pracovišť a záchranáři. V první várce to bude 975 vakcín, během ledna kraj dostane dalších přibližně 6000 vakcín. ČTK to řekla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Vakcíny měly být původně v Pardubicích 28. prosince, nyní je nemocnice očekává ve čtvrtek 31. prosince. O jiném datu zatím neví. Do některých krajů přitom už dnes stát posílá vakcíny z druhé dodávky od firem Pfizer a BioNTech. Podle ministerstva zdravotnictvív jde o dodávku 19.500 dávek, která měla do Česka dorazit do konce roku. Další dodávky se podle dřívějších informací očekávají 7. ledna a pak v týdenních intervalech.

12:15 - Cena zlata se podobně jako loni i v letošním roce zvýšila zhruba o 20 procent a vzestupný trend by podle většiny analytiků měl pokračovat. Žlutému kovu pomáhají nízké úroky a také nevídaný přiliv peněz, které centrální banky uvolňují na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí. Někteří z analytiků se podle agentury DPA domnívají, že padnout by v příštím roce mohly i nové rekordy. Nyní se cena pohybuje kolem 1880 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).

11:58 - V Německu dostalo během prvních tří dní očkování vakcínu proti covidu-19 více než 60.000 lidí. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zdravotnictví Jens Spahn. V průměru se tak očkuje 20.000 lidí denně, většinou seniorů. Do konce roku chtějí úřady distribuovat po celém Německu až 1,3 milionu dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Debata se nyní vede o tom, zda si Němci zajistili dostatek dávek vakcíny, i o tom, jak postupovat ve vztahu k lidem, kteří se očkovat odmítnou.

11:53 - Pardubické nemocnici pomohou s péčí o pacienty vojáci. Má kvůli vyšší nemocnosti nedostatek personálu. Až 27 vojáků nastoupí do týdne na plicní či infekční oddělení. ČTK to řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

11:50 - Nemocnice v Karlovarském kraji začínají znovu zápolit s přírůstkem počtu pacientů s covidem-19. Někde už docházejí kapacity. Karlovarský kraj proto znovu požádal o pomoc mediky a studenty zdravotnických škol. "Důvodem žádosti o pomoc mediků je, že se v kraji blížíme vyčerpané kapacitě lůžek intenzivní péče. Z vlastních zdrojů nejsme schopni lůžka navýšit. Prosíme tedy, aby byli jménem kraje osloveni studenti lékařských fakult, zdravotnických škol, vyšších odborných a podobně. Bez této pomoci nebudeme moci lůžka reprofilizovat a dostat se ke stejné kapacitě jako na podzim při vrcholu zátěže intenzivní péče v kraji," řekl ČTK mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

11:45 - Nemocnice na jižní Moravě pokračují čtvrtým dnem v očkování proti nemoci covid-19. Většina z nich využije možnost z jedné ampule dát šest dávek místo původních pěti, jak umožňuje úterní rozhodnutí ministerstva zdravotnictví.

11:35 - Miliony čínských turistů letos kvůli pandemii způsobené šířením nového koronaviru zrušily cesty do zahraničí. Podle místních cestovatelských serverů ale omezují také cesty po Číně; v obavě z covidu-19 navštěvují jen sousední města a vyhýbají se cestám mimo svou domovskou provincii. Uvedla to dnes agentura Reuters.

11:24 - Do Česka dorazily další dávky vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová ČTK potvrdila, že se jedná o dodávku 19.500 dávek, která měla do Česka dorazit do konce letošního roku. Další dodávky se podle dřívějších informací očekávají 7. ledna a pak v týdenních intervalech.

11:16 - Podle chytré karantény bylo v Moravskoslezském kraji od počátku pandemie pozitivně testováno 83.949 lidí, zhruba sedm procent obyvatel. Aktuálně je v evidenci 16.744 nakažených. Celkem 65.817 lidí se koronaviru zbavilo. Oproti pondělí přibylo šest desítek hospitalizovaných, v nemocnicích bylo v úterý 957 pacientů s covidem-19. Počet zemřelých vzrostl o 14 na 1388. Z celkových 6724 testů bylo v úterý 2990 pozitivních, tedy 44,47 procenta. V regionu se ale neprovádějí jen testy moravskoslezských pacientů.

Rekordní nárůst nejen pozitivních, ale i počtu pozitivních testů. Mimochodem 188 nově nakažených na 100 tis. je velmi špatné číslo. Znovu upozorňuji, protože mám stále pocit, že to řadě lidí nedochází, že mechanismem šíření jsou SOCIÁLNÍ KONTAKTY. pic.twitter.com/88v0nXLPwJ

— Ivo Vondrak (@ivondrak) December 30, 2020

11:09 - Růst počtu nakažených byl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) očekávatelný, čísla přes svátky neodpovídala realitě, protože se méně testovalo a lidé byli doma. Rozhodující bude první lednový týden, uvedl ve vyjádření pro ČTK. Testy v úterý odhalily 16.329 pozitivních případů, dosud nejvíc od začátku epidemie. Rekordní je také podíl pozitivních případů na počtu testů, činí 48,5 procenta.

11:05 - V Jihomoravském kraji přibylo za úterý 29 hospitalizovaných pacientů s nákazou covid-19, v nemocnicích je dohromady 566 lidí nakažených koronavirem. Hygienici zaznamenali za posledních 24 hodin 1605 nových případů, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Je to nejvyšší nárůst od začátku prosince. Nejvíce nakažených, 566, přibylo v Brně.

10:51 - Vakcína od společnosti AstraZeneca má stejně jako látka od americké společnosti Moderna, kterou už se očkuje ve Spojených státech, příznivější podmínky pro skladování. Nevyžaduje totiž uchovávání v extrémně nízkých teplotách kolem minus 70 stupňů Celsia jako vakcína od firem Pfizer a BioNTech. Díky snadnějšímu skladování a distribuci by vakcínu od společnosti AstraZeneca mohl využívat větší počet zemí než přípravky konkurence, zejména v hůře dostupných oblastech. V její prospěch hraje i nižší cena.

10:50 - Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 2345 nakažených. Je to nejvyšší nárůst za celou dobu pandemie. Rizikové skóre PES vzrostlo z 71 na 80 bodů, kraj se tak přesunul ze čtvrtého do pátého, tedy nejvyššího stupně rizika. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 13.878 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 91.776 lidí. Vyléčit se podařilo 76.718 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1180 lidí. Za úterý přibylo 36 vyléčených a pět zemřelých.

10:45 - Ministerstvo zdravotnictví a řídicí tým Chytré karantény připravují metodické pokyny pro očkovací místa a detailní plán očkování. Spolu s kraji ho chtějí dokončit 5. ledna, informovala Chytrá karanténa na twitteru. Materiál má navazovat na druhou verzi strategie očkování, která byla zveřejněna před vánočními svátky.

OČKOVÁNÍ. Řídící tým Chytré karantény a @ZdravkoOnline nyní finišují metodické pokyny pro očkovací místa a detailní plán očkování v Česku. Ten navazuje na už zveřejněnou strategii očkování. 5.1. ho společně s hejtmany krajů dokončíme. Jde o největší akci v historii. Česko očkuje!

— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 30, 2020

10:44 - Ústecký kraj by měl dnes ve 12:00 obdržet první dodávku s 975 kusy vakcíny na očkování proti koronaviru. Původně mělo auto dovézt vakcíny 28. prosince, později se čas dodání změnil na 31. prosince. První podstoupí očkování dnes ve 13:00 lékaři, kteří se starají o pacienty s koronavirem. ČTK o tom informoval mluvčí společnosti Krajská zdravotní Ivo Chrástecký.

10:43 - V Plzeňském kraji po vánočních svátcích pokračuje denní nárůst zjištěných případů koronaviru. V úterý testy potvrdily nákazu u 637 lidí, což je podobné číslo jako před Vánocemi a nejvyšší počet nově zjištěných případů od Štědrého dne, kdy laboratoře potvrdily 118 nových případů. Index protiepidemického systému PES zůstává v kraji čtvrtý den na hodnotě 71, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti.

10:36 - V úterý přibylo v České republice rekordních 16.329 případů nemoci covid-19 a celkový počet nakažených překonal hranici 700.000. Česká republika je v počtu nakažených na obyvatele v rámci Evropské unie druhou nejpostiženější zemí, hůře je na tom jen Lucembursko. Na světě je čtvrtou nejpostiženější zemí v počtu nakažených na obyvatele. Celkový počet nakažených má více než ČR v EU jen šest zemí, ve světě ČR patří 21. místo.

10:24 - Očkuje se ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO), kde v úterý podstoupilo vakcinaci prvních 270 zdravotníků. "Předpokládáme, že dnes naočkujeme kolem 200 zdravotníků, kteří přicházejí do kontaktu s covid pozitivními pacienty, pracují s infekčním materiálem," řekla dnes mluvčí nemocnice Iva Piskalová.

Během včerejšího dne se ve #FN_Ostrava nechalo naočkovat vakcínou proti nemoci COVID-19 prvních 270 zdravotníků. #FN_Ostrava získala v prvotní dodávce 700 očkovacích dávek, kterými budou postupně naočkováni zdravotníci i chronicky nemocní hospitalizovaní pacienti. pic.twitter.com/iXtdd1O6up

— FNO (@FN_Ostrava) December 30, 2020

10:23 - V jihočeských nemocnicích se léčí 278 pacientů s nemocí covid-19, což je o 30 procent víc než před Vánoci. Jejich počet roste od 25. prosince. Před měsícem bylo hospitalizováno 314 těchto pacientů. Na jednotkách intenzivní péče leží v kraji 36 pacientů s koronavirem. V lednu by mohly začít nemocnice odkládat některé plánované výkony. ČTK to dnes řekla předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová. Index protiepidemického systému PES stoupl dnes v kraji na hodnotu 76, předtím se dva dny držel na hodnotě 71. 

10:03 - V Libereckém kraji přibylo v úterý 619 nových případů covidu-19. Podle údajů, které dnes aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZ), jich je o 81 víc než před týdnem. V protiepidemickém systému PES se přesto Liberecký kraj drží už pátý den na 75 bodech ze sta, což odpovídá čtvrtému stupni rizika z pěti.

9:52 - Světové metropole letos omezily kvůli epidemii koronaviru svůj silvestrovský program a vyzvaly obyvatele, aby strávili konec roku doma. Podobně jako v České republice v mnohých evropských státech bude na silvestra platit zákaz nočního vycházení. Tradiční ohňostroje či odpočítávání, jež lákají do ulic stovky tisíc lidí, letos v mnohých městech nahradí představení v televizi a na internetu.

Another night in... how else would we end 2020? Tune into BBC One for a special New Year’s Eve celebration. Want to find out more? Here's how. ⬇️#LondonTogether

— London Gov (london.gov.uk/coronavirus) (@LDN_gov) December 23, 2020

9:51 - Polská centrální banka by mohla v prvním čtvrtletí příštího roku přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb, aby podpořila ekonomiku v době pandemie koronaviru. Na oficiálním twitterovém účtu banky to napsal její guvernér Adam Glapiński. Většina ekonomů přitom dosud předpokládala, že úroky zůstanou minimálně do konce příštího roku beze změny, upozornila agentura Reuters.

"Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji. Jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp. Prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia”. pic.twitter.com/cUA9er9mGR

— Narodowy Bank Polski (@nbppl) December 29, 2020

9:44 - Jihočeský kraj převezme dnes první várku vakcín proti nemoci covid-19. První očkování plánuje kraj 31. prosince, pokračovat v něm bude 4. ledna. Jako první se bude očkovat emeritní primář infekčního oddělení českobudějovické nemocnice Václav Chmelík. ČTK to dnes řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

9:30 - V Karlovarském kraji v úterý testy potvrdily 233 nových případů nákazy koronavirem. Je to podobný počet jako v pondělí, kdy přibylo 246 případů. Index protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, klesl za den o čtyři body na hodnotu 62, která je k dnešku mezi kraji nejnižší. Kraj se i nadále drží ve čtvrtém stupni pohotovosti. Celostátní index PES stoupl proti úterý o devět bodů na 80, což znamená pátý stupeň pohotovosti.

9:15 - Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 1045 potvrzených případů koronaviru. Je to dvojnásobek proti pondělí a asi o 330 případů více než minulé úterý. Jde také o nejvyšší denní přírůstek od začátku listopadu, naposledy bylo více případů 4. listopadu, kdy bylo 1115 nově nakažených.

9:10 - V Olomouckém kraji přibylo v úterý 1218 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je třetí nejvyšší počet od začátku pandemie. Zatím rekordní denní přírůstek byl v kraji zaznamenán 27. října, kdy činil 1515 nákaz. Krajský index v protiepidemickém systému PES dnes vzrostl o deset bodů na 76. Odpovídá to spodní hranici pátého, tedy nejvyššho stupně.

9:05 - Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se rychle zhoršuje. Skóre protiepidemického systému PES v kraji stouplo za den o devět na 84 bodů ze sta, a je tak nejvyšší ze všech krajů. Index tak odpovídá pátému stupni pohotovosti, který značí kritický stav. Ve čtvrtém byl předchozí dva dny. V pátém stupni byly dnes čtyři z pěti okresů, Hradecko, Rychnovsko, Náchodsko a Trutnovsko, o jeden více než v úterý. Pouze Jičínsko zůstávalo na stupni čtyři, vyplynulo z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.

8:55 - V Praze v úterý přibylo 1986 potvrzených případů koronaviru, což je nejvíce od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, se v hlavním městě zvýšil na 76 bodů. Dostal se tak na úroveň nejvyššího pátého stupně. Vyšší index byl v hlavním městě naposledy na začátku listopadu.

⚠️ V Praze evidujeme za úterý 29.12.2020 / 1.986 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 29.12.2020 čísla 79.666, počet aktivních případů 12.435#COVID19 #praha pic.twitter.com/fPiQjmynG7

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) December 30, 2020

8:50 - V ČR se od začátku koronavirové epidemie v březnu nakazilo přes 700.000 lidí. Od září tempo růstu nákazy covidem-19 rychle stoupalo, počty prokázaných případů rostly o více než 10.000 za den a byly i dny s více než 15.000 případy. Pak tempo zpomalilo, nyní zase roste, v úterý testy odhalily rekordních 16.329 případů nákazy.

8:45 - Index protiepidemického systému PES je dnes v Moravskoslezském kraji třetím dnem na hodnotě 79. Je to o bod méně, než je celorepublikový průměr, který dnes vzrostl o devět bodů na 80. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. V kraji se v úterý začalo očkovat vakcínou proti covidu-19.

8:35 - Británie jako první země na světě schválila použití vakcíny proti koronaviru, kterou vyvinula Oxfordská univerzita s farmaceutickou společností AstraZeneca. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda dnes přijala doporučení britské lékové agentury MHRA, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

8:25 - V Ústeckém kraji přibylo v úterý 1180 potvrzených nákaz koronavirem, o 411 více než před týdnem. Jde o nejvyšší denní nárůst od konce října. Index protiepidemického systému PES je pátý den na čtvrtém stupni rizika, stagnuje na 71 bodech. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:12 - S onemocněním covid-19 zemřel ve Spojených státech nedávno nově zvolený kongresman ze státu Louisiana, uvedla BBC na svém webu. Je to podle médií první známý případ, kdy v souvislosti s infekcí zemřel někdo ze zákonodárného sboru USA. Jednačtyřicetiletý Luke Letlow měl složit přísahu první lednovou neděli.

COVID-19 has taken Congressman-elect Letlow from us far too soon. I am heartbroken that he will not be able to serve our people as a U.S. Representative, but I am even more devastated for his loving family. #lagov

— John Bel Edwards (@LouisianaGov) December 30, 2020

8:10 - Jihokorejské úřady se snaží zvládnout prudce se šířící nákazu covidem-19 ve věznici v jihovýchodní části hlavního města Soulu, kde už se nakazilo téměř 800 vězňů a dozorců. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Třetí vlna nákazy v Jižní Koreji dál pokračuje; za posledních 24 hodin přibylo 1050 nových případů nákazy, jejichž celkový počet od začátku pandemie se blíží 60.000. S covidem-19 zemřelo 879 lidí.

8:00 - Index rizika epidemie covidu-19 v Česku se před koncem roku vrací na nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti, který značí kritický stav. Ve čtvrtém byl předchozí tři dny. Index dnes stoupl proti úterý o devět bodů na 80. Důvodem je rostoucí počet nových případů za poslední dva týdny a zhoršení reprodukčního čísla na 1,0, což ukazuje, že epidemie začíná zrychlovat. Zhoršuje se ale také nákaza mezi seniory a podíl pozitivních testů na celkovém počtu, výsledné skóre to ale zatím neovlivnilo. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

7:25 - V Německu denní bilance úmrtí spojených s koronavirem poprvé překonala hranici 1000. Za posledních 24 hodin tu přibylo 1129 zemřelých s nemocí covid-19 a 22.459 lidí se za stejné období koronavirem nakazilo, uvedl Institut Roberta Kocha.

7:20 - V prvních devíti měsících letošního roku přijelo do Itálie kvůli pandemii covidu-19 o téměř 69 procent méně zahraničních turistů než loni za stejné období. Informoval o tom italský statistický úřad Istat. V létě podle něj po své zemi též méně cestovali i sami Italové.

7:15 - Nemocnice v Česku mohou ode dneška očkovat z jedné ampule vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech šest lidí namísto pěti. "Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací," píše se v rozhodnutí zveřejněném na webu ministerstva, které je platné do konce března.

7:14 - Nadcházející prezident Spojených států Joe Biden při dnešním projevu věnovaném koronavirové krizi uvedl, že Američané mají patrně nejtěžší fázi pandemie stále ještě před sebou. Vládě dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa vytknul, že vakcinace obyvatelstva postupuje příliš pomalu, uvedly agentury Reuters a DPA.

7:13 - Nakažlivější mutace koronaviru, zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, nejspíše nezpůsobuje vážnější průběh onemocnění covid-19 než jiné varianty. Vyplývá to ze závěrů porovnávací studie anglického úřadu pro veřejné zdraví (PHE), na níž dnes upozornila agentura Reuters.

7:12 - V americkém státě Colorado se v úterý potvrdil případ vysoce nakažlivé mutace koronaviru, jež byla poprvé odhalena ve Spojeném království. Informoval o tom coloradský guvernér Jared Polis. Podle agentury Reuters jde o první prokázaný případ této mutace ve Spojených státech.

Today we discovered Colorado’s first case of the COVID-19 variant B.1.1.7, the same variant discovered in the UK. The health and safety of Coloradans is our top priority and we will monitor this case, as well as all COVID-19 indicators, very closely. pic.twitter.com/fjyq7QhzBi

— Governor Jared Polis (@GovofCO) December 29, 2020

7:10 - Británie v úterý zaznamenala 53.135 nových případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce od doby, kdy v polovině roku začala s masovým testováním obyvatelstva. Britský premiér Boris Johnson podle deníku The Times udělil souhlas, aby byly další oblasti zařazeny do nejpřísnější čtvrté kategorie opatření, kam již nyní spadá velká část země.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Česká republika Zdravotnictví EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké) Jan Blatný nemocnice kraje

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy