Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále zahlcuje české nemocnice, na jednotkách intenzivní péče je rekordních více než 1500 pacientů s nemocí covid-19. Pro zpomalení šíření nákazy vláda v pátek přijala další zpřísnění opatření, platit bude od pondělka na tři týdny.

21:53 - Zemím Evropské unie se ve skladech hromadí vakcína společnosti AstraZeneca, nevyužitá mimo jiné kvůli odmítání veřejností, napsal dnes list Financial Times (FT). Sedmadvacítka se přitom s touto farmaceutickou firmou pře kvůli zpoždění dodávek, připomíná britský hospodářský deník.

21:39 - Přes dvě stovky účinkujících se zapojily do dnešního živého koncertu Národ sobě - kultura tobě, aby upozornily na stav, ve kterém se v pandemické době nachází česká kultura. Akce, která má charakter multižánrového hudebního festivalu, se koná v historické budově Národního divadla (ND) a její organizátoři avizovali, že večerní program potrvá zhruba tři a půl hodiny.

21:14 - Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) dnes požádal zdravotníky a pracovníky v sociálních službách, aby nezůstávali doma s dětmi kvůli zavřeným školám a školkám. Na pracovištích by chyběli. V odpolední tiskové zprávě hejtman uvedl, že kraj už organizuje fungování sítě krizových školek a škol určených pro pracovníky kritické infrastruktury, aby všichni v pondělí věděli, kam mohou své děti umístit.

20:55 - Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby se novináři mohli i při nadcházejících vládních omezeních volně pohybovat na základě předložení novinářského průkazu. Organizace to uvedla na twitteru.

19:44 - Na Vysočině potvrdily testy covid-19 v posledních 24 hodinách u 539 lidí. Zemřeli dva nakažení. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Nejvíc nových případů nemoci bylo zjištěno na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. V tomto kraji se zhruba půlmilionem obyvatel teď hygienici evidují 3882 nakažených lidí.

18:51 - Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování odborníků chce předejít šíření nakažlivějších mutací viru SARS-CoV-2. Nejpřísnější režim budou od pondělí mít poprvé od ledna dva jihoitalské regiony - Basilicata a Molise. Znamená to zavřené restaurace, přísné omezení pohybu a provoz pouze nezbytných služeb.

18:04 - V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci projevovat optimismus k vývoji covidu-19. Mnozí si slibují hodně od očkování, ale Clemens Hong, který je odpovědný za testování v USA, řekl, že je stále nutné mít se na pozoru. Podle amerických médií panuje v armádě značná nedůvěra k vakcínám, až třetina zejména mladších vojáků se odmítá nechat naočkovat.

17:35 - Aktuální omezení maloobchodu je podle realitně-poradenské společnosti CBRE, která mimo jiné spravuje obchodní centra (OC), bez adekvátních kompenzací neudržitelné. Pokud je naděje, že po vyhlášeném třítýdenním tvrdším režimu budou obchody otevřené a za první čtvrt rok jim stát v dostatečné míře nahradí náklady, je tu možnost, že významná část prodejců dokáže ještě toto období překlenout. ČTK to řekl vedoucí oddělení retail sektoru a správy obchodních center z CBRE Tomáš Míček. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je uzavření dalších obchodů polovičaté řešení, problém je přitom v průmyslových firmách, řekl dnes v České televizi.

17:07 - Většina lyžařských areálů podle Asociace horských středisek (AHS) letošní sezonu vzdává. Pokud by mohly ještě ve druhé polovině spustit provoz, budou to jen osamocení provozovatelé ve velmi nízkém počtu. Ztráty lze pouze odhadovat, ale vzhledem k tomu, že zima byla na sníh i počasí příznivá, řadila by se letošní sezona k vydařenějším. Tržby v takovém případě dosahují obvykle zhruba tří až čtyř miliard korun. Kompenzace pomohou jen částečně pokrýt náklady. Provozovatele zimních středisek tak čeká těžké období, které část z nich nemusí přežít. ČTK to řekl ředitel AHS Libor Knot.

16:49 - Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně. Chystaná opatření denní ztráty ekonomiky sice zvýší, ale i tak budou díky nadále fungujícímu průmyslu nižší než loni na jaře. Tehdy činily podle propočtů zhruba tři miliardy korun denně. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

16:18 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravilo na svém webu přehled nových opatření pro podnikatele. V dokumentu lidé najdou platná nařízení podle jednotlivých odvětví i vysvětlení některých pojmů. Dozvědí se také o pomoci, kterou vláda pro firmy a živnostníky zasažené v souvislosti s protiepidemickými opatřeními připravila.

15:36 - Do České republiky dnes dorazila první zásilka antigenních testů, které jsou určeny pro testování žáků ve školách. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Více než milion testů zatím hasiči převezli do skladu ve Svojšicích, s jejich distribucí se počítá, až bude návrat dětí do škol aktuální. Společnost Tardigrad International Consulting má celkem dodat 3,6 milionu testů, v ČR by měly být do poloviny března.

15:08 - Řada společností testuje zaměstnance na koronavirus už nyní, jejich počet dál naroste od začátku března, kdy budou moci provádět testy bez zdravotníků. ČTK to dnes řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. Plošné testování ve firmách začne v pondělí. Proplácet se budou čtyři testy na pracovníka za měsíc. Po první dobrovolné fázi bude později systém povinný.

14:47 - Univerzita Karlova připravila na březen akci darování krve nebo krevní plazmy pro léčbu nemocných s covidem-19. Do akce se mohou zapojit studenti, zaměstnanci i absolventi školy. Krev či plazmu mohou darovat na pěti místech v Praze. Dárci krve mohou směřovat i do Hradce Králové či Plzně. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

14:22 - Městská knihovna v Praze (MKP) bude mít i po pondělním zpřísnění opatření proti covidu otevřena výdejová okénka. Knihy si čtenáři objednají on-line. Okna budou otevřena podle provozní doby jednotlivých poboček. ČTK to dnes sdělila mluvčí MKP Lenka Hanzlíková. Knihovna bude v březnu pokračovat v on-line přednáškách. MKP zřizuje hlavní město, má 43 poboček a provozuje tři tzv. bibliobusy. Nyní je vstup do budov knihovny kvůli pandemii koronaviru uzavřen.

13:58 - V Moravskoslezském kraji přibylo v pátek 960 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 71 lidí méně než o den dříve a o 174 více proti minulému pátku. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

13:53 - V Královéhradeckém kraji přibylo v pátek 1008 nakažených covidem. Ve srovnání s předchozím pátkem jde o nárůst o 145 případů. Nyní je v regionu 11.637 nakažených, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

13:29 - Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a to i za cenu přísnějších opatření například v průmyslu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to uvedl v dnešním vyjádření, které ČTK poskytlo tiskové oddělení resortu. V současnosti je podle Plagy nejdůležitější zmírnit šíření epidemie. Od pondělí budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému.

12:57 - Fakultní nemocnice Brno dnes dopoledne přijala 5000 dávek vakcíny Moderna proti nemoci covid-19. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Vakcínu podle ní pravděpodobně využijí mobilní týmy k očkování druhé dávky v domovech pro seniory.

12:35 - Podle předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) není zvládnutí epidemie jen o vydaných opatřeních. Nejdůležitější je, aby lidé brali opatření vážně, protože se situace zásadně zhoršuje. Jediným řešením je chovat se racionálně, což neumí zařídit ani vláda, ani opozice. Kuba to dnes řekl ČTK. Kraje podle něho budou dál zajišťovat věci, které pro ně vyplývají z nouzového stavu a koordinovat postup se složkami integrovaného záchranného systému.

12:14 - Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) dostala od začátku koronavirové epidemie téměř půl milionu žádostí o ošetřovné kvůli uzavřeným školám. Za minulý školní rok jich obdržela přes 312.700. Od září jich dorazilo zatím přes 143.300. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo práce. Loni od března do konce roku se podle zpráv o vyplacených dávkách na ošetřovném vydalo 11,1 miliardy korun, za stejné období roku 2019 to bylo 1,4 miliardy.

11:50 - Plzeňský Prazdroj začal své zaměstnance testovat na koronavirus už dříve, přijal také další opatření, která mají zabránit šíření nákazy. Roušky a respirátory nosí zaměstnanci už od loňského jara, stejně tak na jaře pivovar snížil pohyb a potkávání zaměstnanců, řekl dnes ČTK mluvčí Plzeňského Prazdroje Zdeněk Kovář.

11:28 - Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný doklad nebo čestné prohlášení. Omezení ale platí například pro noční venčení psů. Omezení se netýkají ani dětských hřišť, která zůstanou otevřená. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Vláda v pátek na svém jednání zpřísnila opatření proti šíření covidu, výrazně omezený je pak zejména volný pohyb osob. Praha je zároveň krajem i obcí a dělí se na 57 městských částí.

11:01 - Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) považuje poslední zpřísnění protiepidemických opatření za odpovídající současné situaci a šíření nákazy. ČTK dnes řekl, že i podle názorů hejtmanů je nutné přistoupit k omezení mobility.

10:37 - Počet úmrtí s nemocí covid-19 v Česku překročil 20.000, ve vážném stavu je v nemocnicích dál přes 1500 pacientů. V pátek přibylo 14.676 případů nákazy, téměř o 3400 víc než před týdnem a zhruba stejně jako ve čtvrtek. Dál se zvyšuje počet aktuálně nakažených, nadále jich je nejvíc od počátku epidemie loni v březnu. S koronavirem se nyní potýká 143.379 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

10:19 - Za první čtvrt hodinu se dnes k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo 10.000 zaměstnanců škol, po 50 minutách už systém evidoval 30.000 dokončených registrací. V současné době je tempo zhruba deset zapsaných učitelů za vteřinu. Vyplývá to z dat Chytré karantény, která na twitteru označila zájem o registrace za mimořádný. Specialisté z Chytré karantény také připomněli, že učitelé mají prioritu po celou dobu očkování, a s registrací tak nemusejí spěchat.

10:11 - Laboratoře odhalily v Praze v pátek 1765 případů koronaviru, zhruba o 550 víc než o týden dřív. Je to zároveň druhý nejvyšší denní přírůstek od prvního lednového týdne a sedmý nejvyšší vůbec. Počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě se blíží 1800. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

9:28 - Ve středních Čechách přibylo v pátek 2372 nakažených koronavirem. Ve srovnání s předešlým pátkem jde o nárůst téměř o 400 případů. Nyní je v regionu 23.506 nakažených, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:12 - V Olomouckém kraji přibylo v pátek 873 nových případů onemocnění covidem-19, je to nejvíce od 6. ledna. Oproti čtvrtku jde o nárůst o 478 případů a minulému týdnu o 539, vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Počet nákaz stoupá v kraji téměř po celý tento týden, v mezitýdenním srovnání se přírůstek zvýšil o 548 případů. V kraji se již podle hygieniků vyskytly potvrzené případy britské mutace viru, řekla ČTK ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Andrea Škurková.

8:47 - Zaměstnanci škol se ode dneška mohou registrovat na očkování proti covidu-19. Jako první by se měli do Centrálního registračního systému hlásit zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují provoz otevřených škol. Tato kritéria ale nejsou závazná. Výběr zaměstnanců s přednostním právem na vakcínu dostali za úkol ředitelé.

8:21 - V Německu přibylo za posledních 24 hodin 9762 nově nakažených koronavirem. To je o něco více než před týdnem, kdy testy prokázaly nákazu u 9164 lidí. Uvedla to agentura DPA s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha. Současně ale upozornila, že údaj může být ještě upraven.

8:00 - Přes 90 procent obětí nemoci covid-19 v Česku jsou lidé ve věku nad 65 let. Přitom na celkovém počtu nakažených mají starší lidé jenom minimální podíl. Nárůst počtu úmrtí navíc ani po začátku očkování seniorů proti koronaviru zatím nezpomaluje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. 

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika EU (Evropská unie) lékaři nemocnice

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 10 hodinami

Tragická dopravní nehoda u Otrokovic: Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem

Ani uplynulý prázdninový víkend se neobešel bez nehod. Tragickou havárii vyšetřují od soboty policisté na Zlínsku. Mladý muž nepřežil čelní střet s kamionem u Otrokovic. Silnice musela být kvůli nehodě na nějaký čas uzavřena. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy