Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu je v ČR malý zájem

Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s omezeným počtem lidí květinářství, knihkupectví či zahradní markety. Naopak jiné evropské země, například Finsko či Maďarsko, restrikce proti šíření koronaviru od dneška zpřísňují. V Česku od dnešního dne platí pracovní povinnost části studentů v nemocnicích zavedená kvůli epidemii koronaviru.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

21:39 - Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku dubna už by se mělo odehrávat u praktických lékařů. Shodli se na tom dnes podle informací agentury DPA ministři zdravotnictví jednotlivých spolkových zemí se spolkovou vládou. Podle Sdružení lékařů německých zdravotních pojišťoven (KBV) je připraveno očkovat 75.000 obvodních a odborných lékařů.

21:20 - Lidé plně naočkovaní proti covidu-19 si mohou bez roušek užívat menší sešlosti s dalšími již očkovanými osobami nebo s blízkými z jedné domácnosti, u nichž je malé riziko těžkého průběhu nemoci z koronaviru. V čerstvě zveřejněných doporučeních to uvádí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Na veřejnosti nebo při setkání se členy různých domácností by si podle něj lidé měli zakrývat dýchací cesty a udržovat odstup i po vakcinaci.

20:33 - Sedm dní je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) málo na zodpovědné vyhodnocení účinku nově zavedených protiepidemických opatření, která omezují pohyb mezi okresy, zavřela i dosud otevřené školy, nařídila testování ve firmách a zavedla povinné nošení respirátorů. Ministr na tiskové konferenci po jednání vlády nechtěl uvést konkrétní datum či počet případů, kdy by se opatření mohla zmírnit. Při vyhlašování opatření politici hovořili o třech týdnech.

19:41 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal ke 14. březnu hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou. Od příštího týdne bude funkcí pověřena dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Blatný na tiskové konferenci oznámil, že jeho návrh na odvolání Rážové dnes schválila vláda. Důvod změny nekomentoval.

19:29 - Lidé, u kterých bude podezření na nákazu jihoafrickou mutací covidu-19 nebo se její výskyt potvrdí, smí nově opustit izolaci až po negativním výsledku PCR testu. Provést se může nejdříve po dvou týdnech od zjištění nákazy, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle Blatného se podařilo dohledat a vytrasovat všechny případy této nebezpečnější mutace v ČR.

19:14 - Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 dnes v Itálii přesáhl 100.000. Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo za předchozích 24 hodin dalších 318 úmrtí osob, u kterých se covid-19 potvrdil, uvedla agentura Reuters. Ve Francii se počet mrtvých přiblížil k 89.000 poté, co dnes tamní ministerstvo zdravotnictví ohlásilo 359 úmrtí s covidem-19 za předchozí den.

18:37 - Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně vyčleněno 12 miliard korun, řekla ve videu na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vláda to dnes schválila. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek řekl, že by zdravotníci měli dostat odměny v květnové výplatě.

18:01 - Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci od podzimu v dalších vlnách epidemie koronaviru odměny od 15.000 do 50.000 korun podle profese a činnosti. Sociální pracovníci krajů a radnic a pracovníci odborů ochrany dětí by pak měli získat 25.000 korun. Schválila to dnes vláda. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Částky jsou za plný počet odpracovaných hodin, při menším úvazku se krátí. Podle tiskového oddělení ministerstva práce by poskytovatelé sociálních služeb měli dostat i dotace na pokrytí zvýšených výdajů kvůli nákaze.

17:44 - Státy Evropské unie mohou kdykoli znovu zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19, jako to udělala minulý týden Itálie se zásilkou 250.000 dávek od firmy AstraZeneca mířících do Austrálie. Prohlásila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v rozhovoru s německým listem Wirtschafts Woche. Unijní exekutiva musí se zákazem exportu souhlasit, což v případě Itálie učinila, ačkoli činitelé komise chtějí s ohledem na volný obchod k tomuto kroku sahat jen výjimečně.

17:13 - Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na udělení úřední maturity. Ve spolupráci se zástupci škol dokončuje další úpravy maturitních zkoušek pro tento rok, které by měly zohlednit zejména situaci studentů pracujících kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích a sociálních službách. Maturitní zkouška je podle něj nezbytným požadavkem pro výkon řady profesí a její plošné nahrazení úředním aktem na základě studijních výsledků by podle něj znamenalo bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. ČTK to sdělila ministrova mluvčí Aneta Lednová.

16:59 - Potíže s nedostatkem testů na covid-19 pro zaměstnance se týkají hlavně menších podniků nad 50 zaměstnanců, které neměly zkušenosti s testováním a dodavatele zahltily množstvím objednávek. ČTK to dnes řekl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Velké podniky nad 250 zaměstnanců se podle něj dopředu zásobovaly a testovaly zaměstnance, i když jim tuto povinnost stát ještě neukládal.

16:27 - Zápisy do prvních tříd a do mateřských škol se budou letos zřejmě podobně jako loni konat bez přítomnosti dětí. Ministerstvo školství informovalo školy o tom, aby se s ohledem na epidemii připravily opět na distanční podobu zápisů. Vyplývá to z materiálu, který ČTK poskytla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Období zápisů do prvních tříd zůstane podle plánu od 1. do 30. dubna a ve školkách od 2. do 16. května.

16:11 - Do středočeských nemocnic jdou pomoci zatím jen lékaři jednotlivci, hlásí se postupně. Nemocnice jsou extrémně vytížené kvůli vysokému počtu pacientů s covidem. Středočeské hejtmanství zájemce o pomoc propojuje se zdravotnickými zařízeními nejblíže jejich působení, řekl dnes ČTK krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

15:47 - Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol testování na covid PCR testy namísto antigenních. Důvodem je vyšší senzitivita PCR testů. Zároveň chtějí řešit obnovení škol v přírodě, a to za dodržení přísných pravidel. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Dopis podepsalo 31 zastupitelů Prahy a městských částí. Kvůli špatné epidemiologické situaci jsou všechny školy zavřeny. Výjimku mají školy a školky, do kterých chodí děti záchranářů a dalších nezbytných profesí.

15:15 - Většinou už s potřebnými dokumenty v ruce zastavovali dnes řidiči mezi Brodkem u Přerova a Majetínem svá auta při policejní kontrole zaměřené na dodržení vládních opatření omezujících pohyb přes hranice okresu. Policisté na místě mezi oběma obcemi na hranici Přerovska a Olomoucka stojí už týden, v několikahodinových službách, bez sociálního zázemí a dnes i v mrazu. Řada z nich přitom již podobnou situaci zažila loni při uzávěře oblastí Litovle a Uničova.

15:01 - Nemocnice Znojmo poprvé za dobu pandemie covidu-19 rozšířila ARO na dvě lůžkové jednotky místo jedné. Důvodem je rostoucí počet pacientů s nákazou, kteří jsou ve vážnějším stavu. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní zařízení rozšiřuje ze čtyř na pět i standardní covidová oddělení. Nemocnice se stará zhruba o stovku nakažených pacientů, maximum zažila loni v listopadu, kdy jich bylo 110.

14:34 - Řada lidí pláče, někteří neříkají vůbec nic a jiní se zase rozčilují, říká Alice Novotná o reakcích příbuzných, když jim oznámí, že jejich blízký zemřel na covid. Lékařka z přetížené sokolovské nemocnice má zvlášť v posledních týdnech spoustu takovýchto telefonátů. Patří k tomu nejtěžšímu na její práci. Aby ji množství rodinných tragédií, s nimiž se setkává, nesemlelo, snaží se držet si aspoň trochu odstup. Ne vždy to ale jde.

14:01 - Syrský porezident Bašár Asad a jeho žena Asma mají pozitivní testy na covid-19. Oznámila to dnes prezidentská kancelář. U manželského páru se podle tohoto zdroje objevily jen mírné příznaky onemocnění. Oba budou pokračovat v práci z domova. V izolaci zůstanou podle úřadu "dva nebo tři týdny".

13:53 - Fakultní nemocnice Brno by potřebovala pomoc od 50 mediků, 50 ambulantních sester a 20 ambulantních lékařů. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní o výpomoci jedná. Zatím v nemocnici působí hasiči a policisté a někteří studenti na dlouhodobou spolupráci. Nemocnice má téměř 100 lidí v domácí karanténě kvůli covidu-19. Stará se o více než 200 pacientů s koronavirem a v záloze má přes 40 lůžek.

13:31 - Pražští strážníci řešili v prvním týdnu zpřísněných opatření proti šíření covidu 6749 případů, což je o zhruba 2200 případů méně než za celý letošní únor. Hlídky rozdaly minulý týden 707 pokut v celkové výši 135.000 korun. Většinu případů řešili strážníci domluvou. ČTK to dnes řekla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová.

12:55 - V nemocnicích Zlínského kraje opět přibylo pacientů s covidem-19. Dnes jich tam leží 271, v neděli jich bylo o 14 méně. Minulé pondělí bylo ve čtyřech krajských nemocnicích 236 covidových pacientů. Na lůžkách intenzivní péče je dnes v krajských nemocnicích 61 pacientů s covidem-19, o pět více než v neděli, před týdnem jich bylo 43. Nejvíce pacientů s covidem-19 nadále leží ve zlínské nemocnici, je jich 127, řekl dnes ČTK její mluvčí Egon Havrlant.

12:38 - Laboratoře v Česku minulý týden provedly 420.000 antigenních testů, což je dosud nejvíc. Oproti předchozímu týdnu šlo o pětinový nárůst. V pondělí také padl rekord v počtu antigenních testů za jeden den, a to 82.281. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. 

12:24 - O víkendu zdravotníci podali přes 21.000 dávek vakcíny proti koronaviru. Proti minulému víkendu je to asi 3,3krát víc. Nejvíc se podařilo očkování zrychlit v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a na Vysočině. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o vakcinaci do nedělních 20:00. 

11:46 - Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová vyzvala státy Evropské unie, aby na vlastní pěst neschvalovaly nouzové nasazení ruské vakcíny Sputnik V. Měly by vyčkat do doby, než EMA dostatečně posoudí, jak je bezpečná a efektivní.

11:34 - Zdravotní sestru z přetížené sokolovské nemocnice Lucii Raškovou popírači covidu doslova hrozně štvou. "Nejradši bych jim nafackovala," říká. Každý den musí sledovat utrpení, které nemoc způsobuje. Některé bludy na sociálních sítích ji, jak říká, úplně drásají nervy. Ani její kolegyně ze sokolovské covidové interny, lékařka Alice Novotná, nemá pro popírače žádné pochopení. Jejich tvrzení mohou ve výsledku zabíjet, řekla ČTK.

11:15 - Slovensko po více než týdnu znovu změnilo postup při očkování proti covidu-19. Nově mají přednost hlavně starší obyvatelé. Vyplývá to z vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která začala platit dnes. Získat rezervaci na očkování není v zemi kvůli nedostatku vakcín jednoduché. O uplynulém víkendu informoval slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí o nových termínech nestandardně prostřednictvím sociální sítě, což vyvolalo kritiku.

11:01 - Dvě třetiny lidí se chtějí nechat očkovat proti koronaviru. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas, který ukázal, že 40 % lidí preferuje vakcínu společnosti Pfizer, 27 % vakcínu AstraZeneka a vakcínu společnosti Moderna 26 %. O ruský Sputnik V má zájem jen 11 % lidí a o čínskou vakcínu Sinopharm jen 1 % lidí.

10:42 - Studentská organizace nesouhlasí s opětovnou pracovní povinností mediků v nemocnicích, kterou vláda ode dneška nařídila. Podle nich může ohrozit připravenost studentů na budoucí povolání lékařů. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedla organizace IFMSA CZ (International Federation of Medical Students' Associations), která sdružuje studenty všeobecného lékařství na všech lékařských fakultách v ČR.

10:21 - Počet pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče v jihočeských nemocnicích stoupl na 96. Je to o sedm více než v pátek. Minulé pondělí leželo v jihočeských nemocnicích na jednotkách intenzivní péče 74 lidí s covidem-19. Situace je v tomto ohledu výrazně horší než při podzimní vlně pandemie. V tiskové zprávě o tom dnes informoval jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

9:57 - Opatření, které podnikům uložilo povinnost testovat zaměstnance na koronavirus, přezkoumá Nejvyšší správní soud (NSS). Návrh na jeho zrušení sepsal jménem dělníka z automobilového průmyslu advokát Norbert Naxera. Znění návrhu Naxera dnes poskytl ČTK. Tvrdí, že testování je zákrok, se kterým pacient musí souhlasit.

9:13 - V neděli stoupl v Česku počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu na 1728, což je o 155 více než před týdnem. Hospitalizovaných bylo 7979, skoro o 500 více než předchozí neděli. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Šíření covidu-19 v neděli zpomalilo. Přibylo 3923 potvrzených případů nákazy, což bylo o 660 nově nakažených méně než předešlou neděli. Mírně klesl i podíl nových případů na celkovém počtu provedených testů.

8:57 - O šíření koronaviru aerosolem i vhodných ochranných prostředcích, pojednává dokument, který z německého originálu přeložili čeští odborníci. Podle vědců je přenos SARS-CoV-2 aerosolem jedním z nejdůležitějších způsobů šíření viru. Přehledový text má přispět k lepšímu povědomí o roli aerosolu, uvedli zástupci Vysokého učení technického v Brně (VUT) v tiskové zprávě.

8:34 - Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci až za šest týdnů. Žádný volný termín nemají ve vypsaných termínech do začátku května testovací místa ve Frýdlantu a Turnově, vyplývá z dat krajského rezervačního systému.

7:40 - Od dnešního dne platí pracovní povinnost části studentů v nemocnicích zavedená kvůli epidemii koronaviru. Týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů, výjimku by měli mít medici prvních a šestých ročníků. Povolat studenty do nemocnic mohou hejtmani a pražský primátor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 10:00 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

12.06.2021 21:59 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Pacienti s migrénou jsou v práci často za simulanty. Jsou přitom…

12.06.2021 13:30 Většina pacientů, které sužuje migréna, přicházejí o svoji práci. Třetina zaměstnavatelů totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama