Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky vakcín

Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset měsíců. Systém pro registraci lidí starších 80 let k očkování se v ČR spustil dnes v 08:00. Vykazuje problémy. Počet zemřelých s covidem-19 od březnového začátku epidemie choroby v Česku přesáhl 14.000.

21:58 - Německé ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že EK i členské státy EU byly výrobcem vakcíny Pfizer informovány, že "nebude schopen plně dodržet slíbený objem dodávek v příštích třech či čtyřech týdnech". Francie upraví ryytmus očkování. 

21:33 - Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě cestovat buď s očkovacími pasy nebo negativními testy. Předsedkyně EK to uvedla po jednání s portugalským premiérem Antóniem Costou, napsala agentura AP. 

20:49 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) večer televizi Nova řekl, že u sebe odloží aplikaci druhé dávky vakcíny. "Já sám si také zruším druhou dávku, kterou jsem měl dostat tento týden, a posunu ji o týden," nechal se slyšet.

20:12 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) je velmi znepokojen ohlášeným omezením dodávek vakcín proti novému koronaviru od firmy Pfizer. Česko podle něj ale není v kritické situaci jako některé jiné země. Blatný to řekl České televizi. 

19:58 - V Itálii bylo k dnešnímu odpoledni naočkováno proti koronaviru přes milion osob. Země využila zhruba dvě třetiny dávek, které dostala od zahájení očkování na konci loňského prosince. Vysoké tempo očkování hlásí i Turecko. Podle úřadů dostalo vakcínu za dva dny na 600.000 lidí. 

19:45 - Ve světě zemřely už více než dva miliony lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z průběžně aktualizované statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která nynější pandemii sleduje globálně. Dohromady testy podle jejích údajů nákazu prokázaly u více než 93,4 milionu lidí.

19:29 - "Epidemická situace neeskaluje. Naopak se mírně zlepšuje a je evidentní, že zavedená opatření začínají fungovat a projevují se na počtu nově diagnostikovaných pacientů. Pro zachování příznivého vývoje situace je ale nutné, abychom platná opatření důsledně dodržovali," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

19:06 - Nárok na první dávku očkování proti koronaviru budou mít v Izraeli od neděle všichni občané starší 45 let. S odvoláním na dnešní sdělení ministerstva zdravotnictví o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel. 

18:35 - Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu, ve Francii o devět procent. Informovaly o tom dnes agentury DPA a AFP. Experti to dávají do souvislosti s koornavirovou pandemií. 

18:10 - Opakovaně se v Česku loni nakazilo novým typem koronaviru 56 lidí, kteří měli v obou případech nákazy příznaky nemoci. Kromě tohoto Státní zdravotní ústav (SZÚ) zaznamenal dalších 189 případů reinfekce, u kterých ale minimálně jedna z nákaz neměla příznaky. 

17:53 - Katalánsko se kvůli epidemické situaci rozhodlo odložit volby do svého parlamentu. Ty se tak uskuteční 30. května a nikoliv 14. února. Důvodem je právě šíření nákazy koronavirem. S odkladem souhlasily všechny katalánské parlamentní strany s výjimkou socialistů.

17:34 - Antigenních testů na koronavirus bylo v ČR od loňského listopadu, kdy se s preventivním testováním populace začalo, provedeno přes 1,14 milionu. V prosinci bylo v tomto testování pozitivních pět procent, v lednu zatím skoro osm procent. Vyplývá to z datové sady k testování zveřejněné na webu ministerstva zdravotnictví. 

17:06 - Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) vyzval ředitele nemocnice v Českém Krumlově Jindřicha Floriana k okamžité rezignaci. Ředitel nechal očkovat i příbuzné a známé zaměstnanců nemocnice, podle hejtmana porušil jihočeskou vakcinační strategii a naboural důvěru Jihočechů v systém.

16:44 - V zemích EU a Velké Británii bylo loni zaznamenáno 230 případů vzácného multisystémového zánětlivého syndromu dětí (PIMS), který může souviset s dřívější nákazou koronavirem. Dvě děti zemřely. Uvedl to na svém webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Toto onemocnění bylo od podzimu zaznamenáno i v Česku. 

16:30 - Některá vakcinační centra, která očkují proti koronaviru, přidávala volné termíny i odpoledne. Rezervační web opakovaně hlásil, že jsou všechny časy na všech místech rozebrané a pak znovu přihlašování umožňoval. Ráno bylo v systému asi padesát míst, odpoledne přibyly termíny zhruba v sedmi desítkách. 

16:16 - Zdravotní ústav v Ústí nad Labem očkoval zatím pouze vlastní zaměstnance, kteří přichází do styku se vzorky na koronavirus, a hygieniky. Očkovat začne v pondělí zdravotníky z řad policie a hasičského záchranného sboru. 

15:52 - Od pondělí budou nově potřeba negativní testy na koronavirus při návratu z Maďarska, Malty, Azorů a Madeiry, povinné budou i pro přijíždějící cizince. Země se v takzvaném cestovatelském semaforu přesunou do červené barvy, v níž je většina evropských států. Maďarsko se tam opět přesunulo po týdnu. Nutné testy naopak nově nebudou z Lucemburska, na mapě bude oranžové. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

15:23 - Personální situace v nemocnici v Chebu se začíná v posledních dnech stabilizovat. Vytíženým zdravotníkům přišly vypomáhat zdravotní sestry z Lázní Kynžvart, v nemocnici nyní procházejí školením. Kromě nich pomáhají v Chebu také lékaři i sestry z karlovarské nemocnice, studenti ze zdravotnických škol i hasiči.

15:10 - Registrace vakcíny proti koronaviru od společnosti AstraZeneca v Evropské unii je podle slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího ohrožená, a to z důvodu její možné nízké účinnosti. Pokud by se tyto informace potvrdily, znamenalo by to problém s počtem dostupných očkovacích látek ve stávající koronavirové krizi. 

14:48 - Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti koronaviru do Evropy, zatímco bude pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Podle agentury Reuters to dnes oznámil Norský institut veřejného zdraví.

14:35 - Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za zbytečné, aby se rezervační systém k očkování proti koronaviru otevřel 1. února pro všechny lidi v Česku, jak bylo původně v plánu. Vysvětlil to tím, že v prvním čtvrtletí se pravděpodobně nedostane na očkování lidí mimo preferované skupiny.

14:30 - Termínů pro očkování budou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) týdně řádově tisíce, možná deset tisíc. Dávek přijde týdně 70.000, očkují se ale dál i zdravotníci a lidé v domovech.

14:22 - Pardubickému kraji docházejí vakcíny, které dostal od státu. Tempo očkování je rychlejší než dodávky. Pokud další nedostane, v úterý mu dojdou ampule s očkovací látkou proti koronaviru.

13:40 - Zmírnění protiepidemických opatření se v příštím týdnu podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) očekávat nedá, je třeba uvolnit místa v nemocnicích. V pondělí vláda projedná dílčí úpravy pátého stupně PES, například sortimentu v obchodech. Podrobnosti zatím sdělovat nechtěl, dříve hovořil například o možnosti prodeje papírenského zboží.

13:35 - Zřízení očkovacího centra na krajském úřadě v Pardubicích stálo hejtmanství asi tři čtvrtě milionu korun. Další peníze bude stát několikaměsíční provoz. Vynaložené náklady bude chtít kraj proplatit od státu. ČTK to řekl mluvčí kraje Dominik Barták.

13:30 - Vakcinační centrum v Českých Budějovicích zahájí v příštím týdnu zkušební provoz. Očkování proti koronaviru tam v testovacím režimu podstoupí zdravotníci ze záchranné služby. Zkušební provoz má mimo jiné prověřit, jak dlouho bude trvat odbavení lidí. ČTK to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). "Potřebujeme si vyzkoušet, jak vše bude fungovat, co kolik zabere času, zda by něco nešlo udělat rychleji. Chceme také vidět, jak se chová informační systém, když do něj budeme vstupovat a tak dále," řekl.

Že nejsou po registraci volné termíny na očkování není o kapacitách center, ale o tom, že nemáme vakcíny. Říkal jsem, že se to stane. My máme celou dodávku vyočkovanou a další větší má přijít až v úterý. Pokud nám vláda pošle dost vakcín, naočkujeme seniory nad 80 velmi rychle.

— Martin Kuba (@Kuba_Martin) January 15, 2021

13:20 - V Řecku se nechala tento týden očkovat proti nemoci covid-19 i nejstarší obyvatelka země a podle místních médií druhá nejstarší žena na světě. Seniorka, kterou místní média nazývají pouze křestním jménem Eleftheria, podle řeckých zdrojů v dubnu oslaví 118. narozeniny. Žije v domově pro seniory na předměstí Atén a vakcínu si vyžádala proto, že chce po měsících opět obejmout své potomky. Informovala o tom ve středu řecká televize Skai.

13:15 - Státní zdravotní ústav (SZÚ) dočasně povede vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Barbora Macková. Pověřil ji ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Macková nahradila Pavla Březovského, který ve čtvrtek rezignoval kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Blatný dnes novinářům řekl, že stálý ředitel SZÚ vzejde z výběrového řízení.

12:30 - Do registrace seniorů pro očkování proti nemoci covid-19 se zapojila i chrudimská společnost Lékárna.cz, e-shop nabízející zvláště volně prodejné léky nebo potravinové doplňky. Dnes ráno spustila aktivní asistenci pro důchodce. Firma k tomu vyčlenila všechny své operátorky na běžné zákaznické lince, uvedla v tiskové zprávě Romana Žatecká z mediálního zastoupení společnosti. "Podáváme z vlastní vůle pomocnou ruku, protože chceme iniciativně podpořit očkování proti covid-19 v České republice. Kdo potřebuje pomoci s registrací, může nám zavolat," uvedl zakladatel Lékárna.cz Vladimír Finsterle.

12:28 - V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den osm hospitalizovaných lidí s nemocí covid-19, úbytek je čtvrtý den po sobě. V nemocnici leží s koronavirem 755 lidí, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za 24 hodin přibylo 844 potvrzených případů nemoci a osm úmrtí lidí v průměrném věku přes 87 let a z různých lokalit kraje.

12:27 - Druhá nejlidnatější země světa Indie zahájí v sobotu rozsáhlou kampaň očkování proti nemoci covid-19. Podávány budou dvě vakcíny - ta, kterou vyvinula farmaceutická firma AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou, a také indická vakcína Covaxin. Ta ovšem podle agentury Reuters vzbuzuje pochybnosti odborníků, protože společnost Bharat Biotech, která je jejím autorem, dokončila zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti. Indové si nebudou moci vybrat, kterou z vakcín dostanou.

12:26 - Zdravotní ústav Ostrava (ZÚO) dosud obdržel přes 1200 dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Z jeho pěti set pracovníků bylo zatím naočkováno 80 lidí, kteří při testování odebírají vzorky a kteří pracují v laboratořích. Vakcínu dostanou i ti, kteří očkují. V nejbližších dnech v budově ústavu vznikne očkovací centrum a nabídne očkování veřejnosti. ČTK to dnes řekl mluvčí ústavu Michal Pistolas.

12:25 - Podnikatelé si mohou na on-line kalkulačce ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) spočítat měsíční podporu, kterou jim stát v souvislosti s pandemií a vládními opatřeními poskytne. Kromě toho resort spustil web 1212.mpo.cz, kde podnikatelé najdou všechny programy vyhlášené v souvislosti s koronavirovou krizí. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

12:22 - Zdravotníci, kteří dostali první dávku očkování proti covidu-19, by mohli obdržet druhou dávku o týden později, než bylo v plánu. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes po návštěvě pražské Nemocnice Na Františku novinářům řekl, že po dohodě s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) by se měli očkovat až 28., nikoliv 21. den po první dávce. Totéž se bude týkat Babiše, který o týden odsunul druhou dávku plánovanou na nejbližší pondělí.

12:21 - Prostřednictvím telefonního centra, které na svém úřadě zřídil Liberecký kraj, se dnes dopoledne podařilo k očkování proti koronaviru zaregistrovat jediného seniora staršího 80 let. Důvodem je přetížení systému, který neustále padá, řekl na dotaz ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). V krajském call centru na bezplatné lince 800 880 066 pracují tři lidé, ve všedních dnech od 08:00 do 16:00, v sobotu a v neděli od 08:00 do 14:00.

12:20 - Po spuštění on-line systému pro registraci k očkování proti covidu-19 dnes ráno museli operátoři posílat stejné množství SMS zpráv jako na Silvestra, řekl na tiskové konferenci po návštěvě pražské Nemocnice Na Františku premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že systém sice na chvíli vypadl, ale funguje. Večer se podle něho první den provozu vyhodnotí.

12:14 - Epidemie covidu-19 začala brzdit, což se projevuje nižšími počty denně diagnostikovaných a reprodukční číslo je asi 0,8. Stále ale je vysoká přítomnost viru v populaci a zůstává také komunitní šíření, řekl dnes ČT a ČTK ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Do nemocnic míří 500 až 600 nových případů denně, celkové počty stagnují kolem 7000 hospitalizovaných. Na jednotkách intenzivní péče ale leží zhruba stejný počet lidí ve vážném stavu jako na vrcholu předchozí vlny epidemie na začátku listopadu.

12:05 - Všech 8400 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která do Česka dorazila tento týden, by v Moravskoslezském kraji mělo být využito do konce příštího týdne. V Ostravě také příští týden začne stavba velkokapacitního očkovacího centra. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Uvedl, že v kraji už bylo minulý týden naočkováno 3500 lidí, především zdravotníků z nemocnic, a tento týden skončí vakcinace dalších 5850 lidí, rovněž hlavně zdravotníků. Očkováni byli vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Vakcínu od firmy Moderna kraj od čtvrtka rozesílá výhradně do domovů seniorů a sociálních zařízení.

12:04 - V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 2950 případů potvrzené nákazy koronavirem, to je o 217 méně než v předchozím týdnu. Je to i méně než v posledním prosincovém týdnu, kdy byly svátky a méně se testovalo. Za uplynulý týden zemřelo v Plzeňském kraji 53 lidí, kteří měli nemoc covid-19, o týden dříve to bylo 56 úmrtí, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Data z uplynulého týdne se ale mohou ještě mírně změnit, některé údaje ministerstvo upřesňuje zpětně.

11:58 - Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí od 22. ledna. Třetí výzva programu tak plynule naváže na druhou, která končí 21. ledna. I za říjen, listopad, prosinec bude podpora činit 50 procent. Zahrnuty budou také otevřené provozy s propadem tržeb za čtvrtý kvartál alespoň 66 procent. Posuzovat se nebude spřízněnost osob. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba.

11:55 - Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo financí (MF). Umožnit by to mohla podle MF vyjednávaná dohoda s Evropskou komisí. Úřad proto připravuje novelu zákona o kompenzačním bonusu, která jeho čerpání podnikatelům v úpadku umožní. Novelu by měla v pondělí projednat vláda. Zároveň MF uvedlo, že chce, aby podnikatelé v úpadku mohli čerpat všechny programy v pomoci proti dopadům pandemie.

11:50 - Program COVID gastro uzavřené provozovny se bude vztahovat na období od 9. října do 10. ledna. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Původně byl avizován začátek podpory od 14. října, kdy musely zavřít stravovací zařízení. Fitness centrům, posilovnám nebo vnitřním bazénům byl provoz zakázán už od 9. října. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) začne přijímat žádosti do programu od pondělí v 09:00, žádosti bude možné podávat do 1. března. Více informací podnikatelé najdou na webu MPO.

11:46 - Kvůli hospodářským problémům způsobeným pandemií covidu-19 opustilo Británii až 1,3 milionu zahraničních pracovníků. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnili vědci z londýnského výzkumného střediska Economic Statistics Centre of Excellence (ESCoE). "Bezprecedentním exodem" pracovních sil je podle ní obzvlášť silně postižený Londýn, odkud odešlo až 700.000 lidí.

11:44 - Šéf lidovců Marian Jurečka na tiskové konferenci uvedl, že některým lidem trvalo i víc než hodinu, než se dostali do závěrečného procesu registrace, a následně jim systém oznámil, že už kapacita není a mají to zkusit po nějaké době. Jurečka apeloval na vládu, aby uživatelsky systém napravila. Zapojit by se podle něj měli praktičtí lékaři a starostové, kteří by mohli starším lidem pomoci s registrací. KDU-ČSL je podle Jurečky také připravena své sídlo, Palác Charitas na pražském Karlově náměstí, nabídnout pro vznik očkovacího centra. Ta by měla být na úrovni alespoň všech měst a obcí s rozšířenou působností, míní lidovecký předseda.

V úterý na úvod jednání sněmovny budeme chtít jako první bod projednat postup očkováni v ČR! Vláda opakovaně ukazuje, že celou tuto operaci nezvládá! Vakcíny jsou, ale dostatečně se neočkuje, nejsou očkovací centra, nefunguje registr atd.! Vláda měla půl roku času na přípravu!!

— Marian Jurečka (@MJureka) January 15, 2021

11:43 - Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3821 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to o 1156 méně než v předchozím týdnu, kdy bylo 4977 nových případů, o týden dřív jich bylo 4292. Ministerstvo zdravotnictví eviduje od počátku pandemie v kraji 58.751 nakažených. Denní přírůstky jsou v tomto týdnu nižší než minulý týden, ve čtvrtek bylo 388 nově nakažených, minulý čtvrtek 1028.

11:30 - V Ústeckém kraji bylo doposud proti novému typu koronaviru očkováno 3098 lidí. Používají se zatím pouze očkovací dávky od firem Pfizer/BioNTech. Počítá se s očkováním 60.000 lidí starších 80 let, jejichž registrace dnes začala. Pokračuje očkování v domovech pro seniory. Novinářům to dnes řekli zástupci Krajské zdravotní. V Ústeckém kraji je 14 očkovacích center. "Očkovací centra máme ve všech nemocnicích v kraji. Zřízeny jsou dva mobilní očkovací týmy pro zajištění vakcinace v domovech pro seniory, jeden je v Ústí nad Labem a druhý v Kadani," řekl novinářům hejtman Jan Schiller (ANO). Mobilní tým očkoval už personál a klienty v domově pro seniory v ústecké čtvrti Severní Terasa, celkem to bylo 136 lidí. Dnes je tým v domově v Chlumci na Ústecku.

11:22 - V Rusku dosud objevili skoro 1500 mutací koronaviru. Uvedla to dnes šéfka úřadu na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor Anna Popovová na ekonomickém fóru. Dodala, že koronavirus se podle ní stane sezónní infekcí jako chřipka. Jak nebezpečné nebo závažné jsou mutace viru SARS-CoV-2 zachycené v Rusku, není z jejího vyjádření, které citují ruské agentury, zřejmé.

11:10 - Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci covid-19 až po spuštění systému. Uvedl to dnes na twitteru výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Zakládajícími členy asociace jsou mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, jejichž vyjádření ČTK zjišťuje. Systém pro registraci lidí starších 80 let na očkování, který byl spuštěn dnes v 08:00, měl problémy. SMS s PIN kódy pro registraci lidem přicházely se zpožděním.

Rozesílání ověřovacích SMS pro stát zajišťuje jejich smluvní partner firma ATS Telcom. Rychlost odesílání má ATS takovou, jakou si u operátorů obejednal. Možná by příště pomohlo, kdyby operátorům stát o nápadu požadovat SMS ověření řekl dříve, než hodinu po spuštění systému. https://t.co/MLc4NyGmVz

— Jiri Grund (@JiriGrund) January 15, 2021

10:55 - Řada lidí měla dnes ve Zlínském kraji problémy s registrací a následnou rezervací termínů pro očkování proti covidu-19. Od dnešních 08:00 se mohli k očkování na internetu registrovat lidé starší 80 let, často to dělali jejich rodinní příslušníci. Systém měl technické problémy, SMS zprávy s PIN kódy přicházely i po více než deseti minutách, systém také nefungoval a zasekával se, zjistila ČTK. Kapacita volných termínů byla po hodině vyčerpaná. Ve Zlínském kraji však bylo k dispozici jen asi 500 míst, řekl dnes ČTK hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO). Větší kapacita nebyla možná vzhledem k omezenému množství vakcíny.

10:50 - Na linku 800 160 166, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se za dvě hodiny provozu dovolalo asi 400 pražských seniorů. Dopoledne se mohou telefonující operátorů zeptat na základní informace týkající se vakcinace proti covidu-19. S registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému budou volajícím operátoři pomáhat od 12:00. Zatím do registrace nemáme přístupy, řekla ČTK hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová z organizace Život 90.

10:45 - Až 800.000 lidí zvažuje na koronavirus otestovat regionální vláda japonské prefektury Hirošima. Šlo by o největší testovací kampaň v zemi, která v porovnání s jinými státy během pandemie tolik netestuje, napsaly dnes agentury Kjódó a Reuters.

10:44 - Koronavirová krize loni drtivě zasáhla leteckou dopravu. Zájem o letenky meziročně klesl o více než 85 procent. Během krize byla velká část letů zrušena, část cestujících však na refundace stále čeká. Mění se i jejich chování, oproti minulosti s nákupem letenek čekají až do poslední chvíle v závislosti na vývoj situace. Vyplývá to z informací prodejců letenek pro ČTK. Letos prodejci očekávají oživení trhu, podmínky cestování navíc zřejmě ovlivní očkování proti koronaviru.

10:42 - Italská vláda schválila nový soubor stimulačních opatření v hodnotě 32 miliard eur (837 miliard Kč), aby pomohla ekonomice čelit negativním dopadům pandemie covidu-19. Schodek italského rozpočtu tak v letošním roce bude vyšší, než se původně plánovalo. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

10:40 - Saský premiér Michael Kretschmer nechce ani v současné dramatické epidemické situaci uzavřít hranice s Českou republikou. Drážďany proto nyní vyjednávají se spolkovou vládou o tom, jak zachovat výjimku pendlerům, kteří za prací do Saska dojíždějí z Polska a Česka. Kretschmer dnes na okraj začínajícího volebního sjezdu Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové řekl ČTK, že bez českých lékařů a pečovatelů se saské zdravotnictví neobejde.

10:35 - Za uplynulý týden přibylo ve Středočeském kraji 7998 případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 2200 případů méně než za týden předešlý, kdy přibylo 10.224 nakažených. Ve čtvrtek přibylo v regionu 1004 nově nakažených, od pondělí je to nejnižší nárůst, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 17.911 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 114.659 lidí. Vyléčilo se 95.295 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1453 lidí. Ve čtvrtek přibylo 30 vyléčených a osm zemřelých.

10:30 - V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 996 potvrzených případů nákazy koronavirem. Oproti středě je to o 334 méně, oproti minulému čtvrtku je počet nových případů nižší o 788. Vyplývá to z údajů tzv.chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Pokračuje trend mírné poklesu počtu nakažených i sedmidenní incidence. Trochu to ovlivňuje i nižší počet testů. Jinak bylo v našem kraji oficiálně zaregistrováno 21 očkovacích center o celkové kapacitě 1150 očkovaných za den. Souběžně běží očkování v domovech seniorů. pic.twitter.com/gjn2lGxW4v

— Ivo Vondrak (@ivondrak) January 15, 2021

10:25 - Na infolinku k očkování proti covidu-19 Královéhradeckého kraje se za první půlhodinu obrátily desítky zájemců o pomoc s registrací na očkování proti koronaviru. Nejčastěji chtějí radu, jak při registraci postupovat, řekl dnes dopoledne ČTK mluvčí kraje Dan Lechmann. Krajská infolinka 495 817 110 je v provozu ve všední dny od 09:00 do 15:00 a není určená pro registraci. Zároveň nenahrazuje celostátní koronavirovou linku 1221, slouží jako další informační alternativa pro obyvatele regionu.

10:22 - Ve dvoumilionovém městě Manaus, které je metropolí státu Amazonas na severu Brazílie, kolabuje zdravotnický systém kvůli nárůstu počtu nákaz koronavirem. Nemocnice mají nedostatek kyslíku, zoufalí příbuzní pacientů s covidem-19 jim sami vozí kyslíkové bomby a lékaři musí rozhodovat, koho přijmou na jednotky intenzivní péče. 

10:20 - Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací proti covidu-19 v Česku. Registrační systém nefunguje správně a je komplikovaný, uvedli v anketě ČTK a na sociálních sítích. Předseda ODS Petr Fiala ČTK napsal, že organizace očkování selhává čím dál víc a odpovědný za to je premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněl, že blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09 navrhuje projednat strategii očkování příští týden ve Sněmovně. Pokud to vládní strany nepodpoří, počítá se svoláním mimořádné schůze.

Systém očkování nemá žádná pravidla, dochází k protekci, není jasné kdo, kdy a kde má být očkován, nefunguje registrace, není žádná kampaň na jeho podporu. Jedním slovem skandál. Za tento stav je odpovědný premiér, který sám sebe ustanovil koordinátorem očkováni.

— Petr Fiala (@P_Fiala) January 15, 2021

10:15 - Zájem o asistenční linku Karlovarského kraje, na kterou se mohou senioři ode dneška obrátit pro pomoc s registrací na očkování proti covidu-19, je dnes od rána velký zájem. Krajský úřad proto musel zvýšit počet operátorů, momentálně tam přijímá hovory pět pracovníků. Registrovat seniory do sytému se podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové povedlo, rezervace k termínu očkování se ale zatím nepodařila. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého zatím Karlovarský kraj nemá vakcíny, kterými by mohl očkovat, čeká na dodávky od státu, proto nemůže vypsat konkrétní termíny pro seniory k očkování.

10:00 - Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je podle webu systému po více než hodině vyčerpaná, je ale možné se dál k očkování registrovat bez výběru termínu. Za první hodinu se registrovalo k očkování proti covidu-19 podle informací na twitteru Chytré karantény přes 44.000 lidí. Termín očkování si zarezervovalo 2000 z nich. Chytrá karanténa uvádí, že další termíny budou nabídnuty poté, co do Česka dorazí další dodávky vakcín. Lidí nad 80 let, kteří se ode dneška mohou k očkování registrovat, je v Česku 441.000.

9:52 - V Pardubickém kraji za týden přibylo 4432 případů nákazy koronavirem. Předminulý týden jich bylo 4009. Od loňského jara se covid-19 prokázal u 39.118 lidí. "Dynamika nákazy je delší dobu stejná. Dobíhají vánoční setkání, lidé se nakazili v rodině, inkubační doba je až 14 dní. Denně máme kolem 700 nových případů. Ve věkové kategorii 65 plus je stále hodně nakažených," řekla ČTK krajská epidemioložka Olga Hégrová.

9:50 - V posledním týdnu se covidem-19 nakazilo 2905 lidí z Vysočiny, přibližně o 18 procent méně než o týden dřív, kdy bylo prokázáno 3568 nových případů nemoci. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. V minulých čtyřech týdnech se nárůsty nových případů nemoci na Vysočině zvyšovaly. Podle statistik ministerstva onemocnělo od začátku epidemie 45.761 lidí z Vysočiny.

9:47 - Epidemie nového koronaviru v Olomouckém kraji slábne. V kraji přibylo za uplynulý týden 3517 potvrzených nákaz novým koronavirem, přírůstek je o 475 případů nižší než předchozí týden. Naopak na přelomu roku se týdenní počty nákaz v kraji zvyšovaly o stovky případů, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, se i dnes drží na čtvrtém stupni. Nadále ale platí nejvyšší, tedy pátý stupeň.

9:45 - Pandemie covidu-19 zneužil k osobní pomstě pětatřicetiletý muž pracující pro izraelské ministerstvo zdravotnictví, který svou bývalou přítelkyni čtyřikrát zbytečně poslal do koronavirové karantény. Pro ženinu izolaci přitom nebyl nejmenší důvod, protože nebyla ani infikovaná, ani v kontaktu s nakaženou osobou, informovala agentura AFP s odvoláním na policii.

9:30 - Testy studijních předpokladů, které jsou základní součástí přijímacího řízení na Masarykově univerzitě, budou letos jen on-line. Termín je sice až 24. dubna, epidemická situace je však nepředvídatelná a univerzita se rozhodla dát studentům s předstihem jasnou informaci, uvedl mluvčí školy Pavel Žára.

9:21 - Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu kvůli novým opatřením proti šíření koronaviru snížil o 2,6 procenta. Zaznamenal tak první měsíční pokles od dubna. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Ministr financí Rishi Sunak po zveřejnění údajů varoval, že britská ekonomika má před sebou obtížné období. "Je jasné, že situace se zhorší, než se začne zlepšovat," prohlásil. "Jsou tady však důvody k optimismu - náš očkovací program se vyvíjí dobře a vytváříme nové příležitosti pro ty, kteří se dostali do největší nouze," dodal.

GDP fell 2.6% in November and is now 8.5% below its pre-pandemic peak. Services fell 3.4% (9.9% below peak), manufacturing grew 0.7% (4.9% below peak) and construction grew 1.9% (0.6% above peak) https://t.co/6fqYOZzPUw pic.twitter.com/6YBdd5BBFg

— Office for National Statistics (ONS) (@ONS) January 15, 2021

9:15 - Šíření nákazy koronavirem v Libereckém kraji se zpomalilo. V týdenním porovnání ubylo nových potvrzených případů pátý den v řadě. Ve čtvrtek bylo 476 nových případů, o třetinu méně než o týden dříve a nejméně v pracovním dnu od začátku letošního roku. 

9:10 - Na senior point v Pelhřimově se dnes během půl hodiny obrátili čtyři zájemci o pomoc s registrací na očkování proti covidu-19. Podle Evy Havlíčkové ze senior pointu se ale registrace zpočátku nedařila. První úspěšná byla až před 9:00. Podle krajského úřadu byl systém před 8:30 funkční, ale dlouho trval příchod ověřovací sms. Ministerstvo zdravotnictví otevřelo centrální registrační systém očkování pro lidi starší 80 let dnes od 08:00, centrální informační linka je 1221.

8:42 - Ve čtvrtek byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku skoro o polovinu nižší než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl pozitivních testů na 28,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých s covidem-19 od březnového začátku epidemie choroby v Česku přesáhl 14.000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní, zatímco třeba na začátku prosince přibylo 1000 úmrtí asi za deset dní.

8:30 - Denní nárůst případů nemoci covid-19 se v Praze vrátil pod 1000, kde byl s výjimkou středy od minulé soboty. Laboratoře ve čtvrtek potvrdily 716 nákaz, to je o 340 méně než ve středu a téměř o 700 méně než před týdnem. Aktuálně je v hlavním městě 14.690 nakažených.

8:15 - Systém pro registraci lidí starších 80 let se spustil dnes v 08:00. Vykazuje problémy se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které přicházejí žadatelům i za více než deset minut, řeší se navýšení kapacit. Problémy jsou někdy také s rezervací termínů pro očkování na konkrétní místo. Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75.000 lidí.

7:48 - Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, se i dnes dále drží na čtvrtém stupni. Oficiálně zatím v zemi platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Dnes index PES opět klesl, a to ze čtvrtečních 75 na 72 bodů ze sta. Snižuje se už tři dny v řadě.

7:46 - Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech za týden stoupl o 707. Hygienici nyní evidují 7004 případů covidu. Za týden se uzdravilo 2824 lidí. Vyplývá to z informací, které novinářům dnes poskytla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Ve čtvrtek přibylo v regionu 574 nových pacientů s koronavirem. "Téměř ve 170 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a bezmála ve 140 na pracovišti. Dalších 12 případů se týkalo škol," řekla.

7:44 - V Německu se koronavirus prokázal už u více než dvou milionů lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 22.368 nakažených, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Dnešní přírůstek v zemi s 83 miliony obyvatel je nižší než ve čtvrtek, kdy RKI evidoval 25.164 nově nakažených. Celková bilance infikovaných virem SARS-CoV-2 k dnešku činí 2,000.958. Za poslední den komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo dalších 1113 lidí, počet zemřelých od začátku epidemie tím stoupl na 44.994.

7:35 - Očkovací látka CVnCoV firmy Curevac vstoupila v polovině prosince do třetí fáze klinické studie. Její první výsledky firma očekává na konci prvního čtvrtletí letošního roku. Pro případ, že bude schválena, zajistila Evropská komise pro unijní státy 405 milionů dávek této vakcíny.

On Tuesday, December 22, the first participant will be vaccinated in an additional Phase 3 clinical trial with our #mRNA based #COVID19 #vaccine candidate #CVnCoV in #healthcare workers at the University Medical Center Mainz. ➡️https://t.co/Ol2NpJHPEG pic.twitter.com/v4tgYQ0CaC

— CureVac (@CureVacRNA) December 21, 2020

7:30 - V uplynulých 24 hodinách v Číně přibylo 144 případů koronaviru, uvedla s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters. Kvůli nákaze vyhlásily úřady uzávěru oblasti s 28 miliony lidí. Předchozí den registrovala Čína 138 potvrzených případů koronaviru a po osmi měsících také prvního zemřelého s covidem-19. Dnešní bilance nakažených je nejvyšší od 1. března, kdy v zemi přibylo 202 infikovaných.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika EU (Evropská unie) Zdravotnictví očkování

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

včera

včera

včera

včera

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy