R kleslo, poměr pozitivních testů je enormní. Soud zrušil zákaz prodeje

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie po šesti dnech růstu kleslo na 1,16 z předchozích 1,19. Z ukazatelů, z kterých se v Česku vypočítává rizikové skóre PES, se zlepšil ještě podíl hospitalizovaných, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. V neděli laboratoře v Česku odhalily 4002 pozitivních testů na koronavirus, je to zhruba o 1100 případů víc než před týdnem. Podíl nově nakažených na počtu provedených testů stoupl na 40,6 procenta, vyšší byl naposledy 9. ledna.

21:27 - Rumunsko slíbilo vyslat na pomoc Slovensku těžce zasaženému koronavirovou nákazou 15 zdravotníků. Uvedl to dnes slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok po jednání se svými kolegy z unijních zemí v Bruselu. Požádal je také o případné poskytnutí vakcín proti covidu-19, k čemuž se však podle něj žádná země neměla.

20:54 - Vláda nezrušila zakázku na dodavatele testů pro školáky, sdělil ČTK vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet podle něj ani nezměnil usnesení, kterým vnitru nákup uložil. Zrušení zakázky požadoval o víkendu premiér Andrej Babiš (ANO). Soutěž podle něj doprovázely nejasnosti. Testy mají pomoci vrátit děti do škol.

19:37 - Očkování proti covidu-19 patrně výrazně snižuje riziko, že lidé nakažení touto nemocí skončí v nemocnici. Vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca se zdají být velice účinné v bránění těžkému průběhu onemocnění. Tyto závěry podle agentury Reuters vyplývají z dnes zveřejněné předběžné studie, která vznikla na základě dat z dosavadní očkovací kampaně ve Skotsku. S obdobnými poznatky přichází i klinická studie z Anglie, která hodnotila účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech.

18:44 - Zhruba třetina výjezdů záchranné služby v Libereckém kraji je ke covidovým pacientům nebo k lidem, u nichž je podezření na toto onemocnění. Posádky záchranářů mají i kvůli tomu více práce než v době předcovidové, kdy mívaly v průměru kolem 160 výjezdů za 24 hodin. Nyní je to kolem 180 až 190, řekl dnes ČTK krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. "Za denní směnu to je 110 až 120 výjezdů a za noční kolem 70 až 80," dodal.

18:19 - Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby se setkal s autorem české metody pro PCR testování Emanuelem Žďárským. Napsal to na twitteru. Státu ji Žďárský nabízí od jara, má být levnější a rychlejší. Dosud zástupci vlády jeho nabídku odmítali, protože testy nebyly certifikované. Podle informací serveru Seznam Zprávy ale testy certifikát Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) loni v prosinci získaly.

17:47 - Závěr sezony anglické fotbalové Premier League bude moci na konci května sledovat na stadionech až 10.000 fanoušků. Podle dnes zveřejněného vládního plánu na postupné uvolňování koronavirových opatření by se sportovní akce mohly otevřít divákům od 17. května, fotbalová liga vyvrcholí 23. května.

17:23 - Z důvodů ochrany před šířením koronavirové nákazy zvažuje Německo zpřísnit pravidla povinného testování u lidí vstupujících do země z Francie. Ve hře je i zavedení hraničních kontrol podobných těm, které již nyní existují na hranicích s Českem a Rakouskem. Podle mluvčího německé vlády o tom Berlín s Paříží bude v nejbližší době jednat, uvedla dnes agentura DPA.

16:58 - Bavorsko upřednostní v očkování proti koronaviru nejvíce postižené okresy, které hraničí s Českou republikou. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil bavorský zemský premiér Markus Söder. Bavorské regiony u hranic s Českem v posledních dnech žádaly více dávek vakcín, aby se jim podařilo šíření infekce zastavit.

16:45 - Jihomoravský kraj dnes zahajuje očkování proti koronaviru v domovech s pečovatelskou službou. Celkem je jich v kraji 150 a očkování se týká několika tisíc klientů a zaměstnanců, uvedla dnes v tiskové zprávě radní kraje pro sociální oblast Jana Leitnerová (Piráti).

16:22 - Na komplikace spojené s nákazou koronavirem zemřel dnes v soukromé nemocnici v Damašku propalestinský radikál Anís Nakkáš. V minulosti spolupracoval se známým teroristou Carlosem řečeným Šakal a roku 1975 se podílel na únosu šesti desítek lidí včetně ministrů z vídeňského summitu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

16:04 - Očkování proti koronaviru patrně výrazně snižuje riziko, že lidé nakažení touto nemocí skončí v nemocnici. Vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca se zdají být velice účinné v bránění těžkému průběhu onemocnění. Tyto závěry podle agentury Reuters vyplývají z dnes zveřejněné předběžné studie, která vznikla na základě dat z dosavadní očkovací kampaně ve Skotsku.

15:35 - Tento týden dorazí do Česka 196.000 dávek vakcíny proti koronaviru, příští týden o 20.000 méně. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Do tří nejpostiženějších krajů, Karlovarského, Královéhradeckého a Plzeňského, půjde navíc 3510 dávek vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech. 

15:20 - Magistrát poskytne pražské hygienické stanici 300.000 korun na posílení trasování obyvatel s pozitivním testem na covid-19. Hygiena najme další lidi. Cílem je udržet vysoký podíl trasovaných lidí s pozitivním testem. Další peníze pak město dá na zřízení funkce ombudsmana trasování, který bude řešit problémy spojené s trasováním. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

15:12 - Odbory navrhují zavedení takzvaného lockdownu v Česku, a to kolem Velikonoc. Podle odborářů by celostátní uzávěra zhruba na deset dnů pomohla zvládat zhoršující se epidemickou situace. Na tiskové konferenci po dnešním jednání tripartity to řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

14:49 - Zájem o respirátory na internetu podle nákupního rádce Heureka.cz vzrostl v mezitýdenním srovnání na trojnásobek. Poptávka je také po rouškách, čísla jsou ale zhruba poloviční proti jarní březnové vlně pandemie. Lidé nyní často shánějí ochranu dýchacích cest pro děti, vyplývá z aktuálních dat Heureky, které má ČTK k dispozici. Obchodníci průběžně doplňují zásoby, někde poptávku úspěšně pokrývají, v některých prodejnách je zboží vyprodané. ČTK to dnes zjistila od zástupců e-shopů a potravinářských řetězců.

14:21 - Počet trasovačů zapojených do Chytré karantény byl v lednu zhruba trojnásobný v porovnání se zářím loňského roku. Zvýšil se také počet jimi oslovených lidí, kteří se nakazili covidem-19 nebo s nakaženým byli v kontaktu. Vyplývá to z dat do konce ledna, které ČTK poskytl vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Chytrá karanténa funguje od jara 2020.

13:52 - Brňané mají od konce minulého týdne mnohonásobně větší zájem o respirátory, které budou zřejmě od úterý povinné na místech s vyšší koncentrací lidí. Lékárny Fakultní nemocnice Brno či Chytrá lékárna v České ulici zásoby zatím mají, další dvě lékárny v Brně hlásí vyprodáno. ČTK to řekli zástupci oslovených provozů.

13:27 - Středočeský kraj poskytne provozovatelům velkokapacitních očkovacích míst půjčky na provoz center. Cílem je pomoci jim do doby, než náklady na očkování proplatí pojišťovny. Provozovatelé si budou moci od kraje půjčit až půl milionu korun, peníze by měli vrátit do konce července příštího roku. Rozhodli o tom dnes krajští zastupitelé.

13:09 - V Karlových Varech se projevuje zvýšený zájem o koupi respirátorů. Větší šanci respirátor za nízkou cenu zakoupit mají lidé v supermarketech, mnohé lékárny je vyprodaly, zjistila dnes ČTK. Je pravděpodobné, že vláda dnes nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek přes sebe všude tam, kde je větší pohyb lidí.

12:28 - Kvůli koronaviru vzniklo za rok na tuzemských webech a sociálních sítích přes 11 milionů příspěvků. Z toho desetinu komentářů tvořily zmínky o očkování. Vyplývá to z analýzy společnosti Newton Media. Z analýzy příspěvků o jednotlivých vakcínách vyplývá, že o „západních“ preparátech Pfizer/ BioNTech, Moderna a AstraZeneca nejvíce informují novinky.cz, lidovky.cz a eurozpravy.cz.

12:01 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 26 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Celkem jich je 622 v 26 zdravotnických zařízeních. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Ještě před deseti dny bylo hospitalizovaných pod 500, což bylo nejméně od loňského září. Za poslední den přibylo 383 potvrzených případů nákazy, což je o 125 více než o den dřív. Přibylo i pět úmrtí lidí v průměrném věku 79,8 roku.

11:47 - Internetový obchod lékáren Agel o víkendu kvůli obrovské poptávce vyprodal všechny zásoby respirátorů. Pracovníci e-shopu nyní zajišťují jejich nové dodávky. Po pátečním rozhodnutí vlády o zpřísnění povinnosti ochrany dýchacích cest několikanásobně vzrostl také prodej respirátorů v lékárnách Agel, které je stále mají v nabídce a doplňují zásoby. Na dotaz ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

11:04 - Austrálie dnes začala očkovat zdravotníky, pohraničníky a obyvatele pečovatelských domů proti covidu-19. Premiér Scott Morrison se nechal naočkovat první dávkou vakcíny firem Pfizer/BionTech v neděli, ministr zdravotnictví Greg Hunt se chce nechat naočkovat vakcínou AstraZenca, jakmile bude v Austrálii dostupná.

10:35 - Ve Středočeském kraji přibylo o víkendu 1906 potvrzených nákaz covidem-19, zhruba o 600 případů více než za minulý víkend. Nyní je v regionu 19.345 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

10:08 - V Rusku v neděli přibylo 337 úmrtí pacientů s koronavirem, což je nejnižší denní přírůstek zemřelých od 16. listopadu. Počet úmrtí spojených s koronavirem tak od začátku pandemie v zemi stoupl na 83.630. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na aktuální údaje zveřejněné operativním štábem.

9:43 - Ústavní soud (ÚS) vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část usnesení vlády týkající se omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. Nebyla dostatečně odůvodněna. Soudu například vadil výběr prodejen, které zůstaly otevřeny a která musely být zavřené. Rozhodnutí ÚS dnes zveřejnil na svém webu.

9:27 - V neděli přibylo v Praze 774 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o dvě třetiny více než před týdnem. Jedná se o největší nárůst za neděli od 3. ledna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hlavní město se podobně jako další regiony Česka potýká s nízkými kapacitami nemocnic. Na ARO a jednotkách intenzivní péče v Praze bylo k dnešnímu ránu podle ministerstva volných šest procent lůžek.

9:06 - Polsko tento týden oznámí nová pravidla, podle nichž bude při vjezdu do země požadován negativní výsledek testu na koronavirus. Podle agentury Reuters to dnes řekl televizní stanici TVN24 ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Podle něj v Polsku začala třetí vlna pandemie, která zřejmě bude kulminovat na přelomu března a dubna.

8:55 - V neděli laboratoře v Česku odhalily 4002 pozitivních testů na koronavirus, je to zhruba o 1100 případů víc než před týdnem. Podíl nově nakažených na počtu provedených testů stoupl na 40,6 procenta, vyšší byl naposledy 9. ledna.

8:45 - Německo za předchozích 24 hodin zaznamenalo 4369 nových případů nákazy koronavirem, což je zhruba o 60 případů méně než před týdnem. Oznámil to dnes Institut Robert Kocha (RKI). Počet úmrtí za předchozí den v souvislosti s nemocí covid-19 klesl na 62, před týdnem činil 116. V pondělí jsou počty diagnostikovaných případů nákazy obvykle nižší kvůli menšímu testování v průběhu neděle, uvedla agentura DPA.

8:17 - V dalších čtyřech německých spolkových zemích se dnes do tříd vrátí vybrané ročníky základních škol poté, co tak už před týdnem učinilo Sasko. V Británii má premiér Boris Johnson nastínit harmonogram rozvolňování opatření proti epidemii covidu-19 v Anglii. Ve Skotsku se část dětí vrátí do škol, kde byly naposledy před Vánocemi. V Austrálii, která se pandemii zvládla bránit nepoměrně lépe než evropské země, teprve dnes začíná očkování proti covidu-19.

8:00 - Průměrný počet nově nakažených covidem-19 na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní roste setrvale od začátku února, nyní je 1118. Čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory stoupl k dnešku na 808, zvyšuje se od poloviny února. Poslední zhoršení těchto ukazatelů ale vliv na bodové hodnocení indexu nemělo, stejně jako pokles reprodukčního čísla.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika EU (Evropská unie) lékaři nemocnice

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 27 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy