Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční číslo v Česku roste

Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Proti středě se o setinu zvýšilo reprodukční číslo, které udává kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,83. Ostatní tři sledovaná kritéria již několik dní klesají.

22:02 - Ve Španělsku přibylo za poslední den 44.357 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvíce za den od počátku pandemie. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Uvedlo také, že počet úmrtí s covidem-19 se v zemi zvýšil o 404 na celkových 55.041. Epidemická situace se ve Španělsku zhoršuje už několik týdnů, jednotlivé regiony proto dál zpřísňují protikoronavirová opatření. Madridský region dnes oznámil, že zastavuje očkování zdravotníků v první linii, protože nemá dost vakcín proti covidu-19.

21:12 - Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 22.848 případů nákazy koronavirem a s covidem-19 zemřelo dalších 346 lidí. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Ministr Olivier Véran varoval, že pokud se epidemická situace zhorší, nelze vyloučit další plošnou uzávěru.

20:08 - V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války, informoval dnes zpravodajský web NOS. Vycházet nebudou smět lidé kvůli koronaviru od 21:00 do 04:30. Podle vlády premiéra Marka Rutteho je opatření nutné především kvůli šíření nových mutací viru SARS-CoV-2.

19:30 - Členské země Evropské unie by se měly připravit na to, že v příštích týdnech bude třeba kvůli novým mutacím koronaviru ještě zpřísnit protikoronavirová opatření. Vyzvalo k tomu dnes Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Vysoké riziko nyní podle něj představují mutace původně odhalené v Británii, Jihoafrické republice a Brazílii.

19:04 - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na dnešní večerní videokonferenci hledají způsob, jak zabránit šíření nových mutací koronaviru a co nejméně přitom omezovat pohyb přes hranice. Političtí vůdci sedmadvacítky se rovněž pokoušejí najít cestu k co nejefektivnějšímu pokračování očkovací kampaně, která v současnosti naráží na nedostatek vakcín.

18:40 - V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války, informoval dnes zpravodajský web NOS. Vycházet nebudou smět lidé kvůli koronaviru od 21:00 do 04:30. Podle vlády premiéra Marka Rutteho je opatření nutné především kvůli šíření nových mutací viru SARS-CoV-2.

17:51 - Nařídí-li Bavorsko českým pendlerům povinné testy na covid-19 co 48 hodin, zkolabuje české i německé příhraničí. Pro tří- a čtyřsměnný provoz to znamená testy čtyřikrát týdně, což je nemožné, řekla dnes ČTK prezidentka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Podle zjištění ČTK z diplomatických zdrojů bude Německo od neděle považovat sousední Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast. Sasko bude žádat týdně dva povinné testy na koronavirus pro přeshraniční pracovníky, Bavorsko bude zřejmě vyžadovat rozbory každých 48 hodin.

17:35 - Lázně Darkov v Karviné nabízejí speciální rehabilitaci po prodělaném onemocnění covid-19. O novinku je zájem, prvních šest pacientů už absolvovalo rehabilitaci v odborném léčebném ústavu, který je součástí lázní. ČTK to dnes sdělil mluvčí lázní Miroslav Slaný. Rehabilitaci lidem po covidu nabízejí i další slezské lázně v Karlově Studánce na Bruntálsku a Klimkovicích na Ostravsku.

16:45 - Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti covidu-19. Nově registrovaní dostanou SMS s upozorněním až v době, kdy bude na jimi vybraném očkovacím místě volný termín. Jejich pořadí už nebude určovat čas přihlášení, dříve termín dostanou starší. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od 26. ledna bude systém spuštěný i pro zdravotníky. Původně měli mít přístup už v pátek nebo tento týden, ale bylo třeba připojit k systému jejich registr, aby bylo možné ověřit, že přihlášený je zdravotník.

16:27 - Portugalská vláda chystá další zpřísnění protiepidemických opatření. Nově by se měly uzavřít školy, informovala dnes agentura Reuters. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se v zemi šíří britská mutace koronaviru. Dnes desetimilionové Portugalsko zaznamenalo nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 od začátku epidemie.

15:59 - V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince. "Do dnešního rána bylo naočkováno 154.989 našich spoluobčanů," uvedl dnes premiér Andrej Babiš ve Sněmovně. Přednostně jsou očkováni zdravotníci a lidé v domovech pro seniory, od soboty také lidé nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení a dostali termín pro očkování v on-line systému. Denní počty očkovaných stouply v posledních pracovních dnech podle aktuálních dat na webu ministerstva ke covidu nad 12.000, zatím nejvíce dávek aplikovali zdravotníci před týdnem, a to 14.245. O víkendu jejich počet klesl ke 3000.

15:34 - Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19. Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování. Na dnešním jednání pražských zastupitelů to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Magistrát nyní dokončuje očkování seniorů v pražských domovech pro seniory.

15:07 - Argentinští lékaři se přou o účinnost přípravku z koňského séra proti nemoci covid-19. Přípravek schválil tamní lékový regulátor, část odborné veřejnosti má ale o účincích pochybnosti, napsal dnes španělský deník El Mundo. Sporný přípravek vyvinula univerzita v Buenos Aires a vyrábí ho jedna tamní farmaceutická společnost.

14:38 - Protest proti vládním protiepidemickým opatřením a podle nich nedostatečným kompenzacím pořádají dnes odpoledne u úřadu vlády zástupci firem napojených na gastronomii. Kolem budovy jezdí dodávky, kterých by se podle dřívějších informací organizátorů mělo do protestní akce zapojit 150. Protestující firmy chtějí po státu stejné kompenzace, jaké dostávají uzavřené restaurace a hotely. Vládu také žádají, aby umožnila fungování gastronomie alespoň v omezeném režimu. Podrobnosti sdělí organizátoři protestu na tiskové konferenci v 15:00.

14:16 - Senioři, zejména z venkova, podle zástupců praktických lékařů v současné době často volají, že se chtějí raději nechat očkovat proti covidu-19 později až v jejich ordinaci. Podle lékařů to ale bude možné plošně až od března s příchodem dalších typů vakcíny. V některých krajích se praktici už zapojili a v ordinacích očkují i vakcínou Pfizer/BioNTech, zájem krajů jim ji poskytnout je ale různý. Zástupci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a Sdružení praktických lékařů to uvedli na dnešní tiskové konferenci. K očkování do očkovacích center při nemocnicích se přesto od minulého pátku registrovalo přes 170.000 seniorů nad 80 let, celkem jich žije v Česku přes 400.000.

13:44 - Zahraniční pracovníci, kteří do Německa dojíždějí za prací, se musí pravidelně testovat na koronavirus. Dnes to na tiskové konferenci prohlásila kancléřka Angela Merkelová, která zopakovala, že hranice uzavírat nechce, může se tak ale stát, pokud sousední státy spolupracovat nebudou.

13:23 - Prezident Miloš Zeman nemá po středečním očkování proti koronaviru žádné obtíže. ČTK to dnes řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Následná preventivní prohlídka, kvůli níž prezident bude do pátku v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), podle něj pokračuje podle plánu.

13:07 - Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné období z let 2015 až 2019. Nejvýraznější nárůst počtu úmrtí byl ve věkové kategorii 75 až 84 let. Příčinu zvýšené úmrtnosti statistici neuvádí, je ale pravděpodobné, že za ni z podstatné části může epidemie koronaviru.

12:21 - Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení epidemie koronaviru by ho ale nyní muselo doprovázet zpřísnění opatření například v průmyslu nebo ve firmách. V reakci na požadavek komunistů to dnes ČTK řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

12:10 - KSČM navrhla prodloužení nouzového stavu kvůli probíhající pandemii zhruba o tři týdny, chce reakci kabinetu na své podmínky. Patří k nim širší otevření škol a provoz zimních středisek i ubytovacích služeb, které nyní kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nefungují. 

11:52 - Jako nezbytné dnes německá kancléřka Angela Merkelová obhajovala zpřísnění karanténních opatření v Německu, na kterých se v úterý dohodla s premiéry spolkových zemí. Zdůraznila, že je nutné zabránit rozšíření nakažlivější britské mutace.

11:31 - Karanténa je jediným opatřením, které proti šíření koronaviru máme, než bude naočkována dostatečná část populace. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl šéf německého Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Weiler, jehož úřad je v zemi klíčový pro prevenci a potírání nemocí. Podle Wielera je nyní nutné co nejvíce znemožnit přenos infekce, aby se zabránilo rozšíření mutací koronaviru, které jsou považovány ze nebezpečné.

11:24 - Ztráty na lidských životech, které v USA způsobují pandemie, mohou být někdy horší než nejtragičtější válečné konflikty v historii této země. V USA počet úmrtí na onemocnění covid-19 přesáhl hranici 400.000. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) v USA s covidem-19 zemřelo již 406.147 lidí a světové agentury i stanice CNN připomínají, že to je více než americké ztráty v druhé světové válce. Nejvíce Američanů zabila pandemie chřipky v letech 1918-1919 (675.000), občanská válka v letech 1861 až 1865 si vyžádala 620.000 obětí. Poté již následuje současná pandemie nového typu koronaviru a druhá světová válka.

10:52 - Většina velkých firem má zájem o očkování zaměstnanců proti covidu-19 podnikovými lékaři. Vyplývá to z rychlého šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR, který dnes novinářům představil jeho viceprezident Jan Rafaj . Podle odhadů svazu průmyslu by závodní lékaři a poskytovatelé zdravotní péče ve velkých firmách mohli naoočkovat až 1,2 milionu zaměstnanců.

10:36 - Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září loňského roku. Lidé reagovali na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který uvedl, že zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech doporučení nosit chirurgické roušky a respirátory. S odkazem na data z prodejního portálu Nanospace.cz to dnes ČTK sdělila Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

10:14 - Švédsko dnes prodloužilo velkou část opatření, která v zemi platí s cílem zastavit šíření koronaviru. Nejméně do 7. února bude zakázán prodej alkoholu po osmé hodině večerní, po celé jaro bude také doporučeno nosit ve špičce v prostředcích veřejné dopravy roušky. Střední školy ale mohou začít kombinovat výuku na dálku s výukou prezenční. Na dnešní tiskové konferenci to podle agentury Reuters oznámil švédský premiér Stefan Löfven.

9:54 - Komunisté podpoří vládu v dnešním hlasování o prodloužení nouzového stavu za podmínky, že se k 1. únoru budou moct vrátit do škol všichni žáci prvního stupně základních škol, posledních ročníků a maturanti. Novinářům to řekl člen Ústředního krizového štábu, poslanec Zdeněk Ondráček. Jde podle něj o nepřekročitelnou podmínku. Dalšími pak jsou úprava fungování lyžařských středisek zejména o jarních prázdninách a diskuse o legislativních úpravách vzhledem k epidemii koronaviru.

9:22 - Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů proti úterý mírně klesl na téměř 30 procent. Počet hospitalizovaných klesl na 6378. Do statistik přibylo dalších 153 úmrtí, s nákazou covid-19 dosud v zemi zemřelo 14.973 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:53 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává dnes reakci ředitele VZP Zdeňka Kabátka na informaci o jeho přednostním očkování proti covidu-19, kterou přinesl server iRozhlas.cz. Očekává ale, že odpovědnost vyvodí. To, jaký konkrétní krok od něj čeká, komentovat nechtěl. Kvůli přednostnímu očkování už museli skončit například ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský, který očkování lidí mimo zaměstnance a prioritní skupiny umožnil, nebo náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová.

8:34 - Zdravotníci v Česku k dnešním 07:00 aplikovali 154.989 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přes 7200 lidí dostalo už druhou dávku, řekl ministr zdravotnictví na tiskové konferenci. Přehled po krajích či podle věku očkovaných ministerstvo zatím nezveřejnilo. V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince. Přednostně jsou očkováni zdravotníci a lidé v domovech pro seniory, od soboty také lidé nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení a dostali termín pro očkování v on-line systému.

7:53 - V Německu ve středu přibylo 20.398 potvrzených případů nákazy koronavirem, komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo dalších 1013 lidí. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA. Koronavirus se ve zhruba 83milionovém Německu od počátku epidemie prokázal u více než dvou milionů lidí. S covidem-19 zemřelo 49.783 infikovaných, okolo 1,7 milionu pacientů se vyléčilo.

7:50 - Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste.

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Česká republika evropa očkování Lidé

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 6 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný

Do kroniky slovenských prezidentů se dnes začne zaznamenávat šestá kapitola. Peter Pellegrini se v sobotu ujímá úřadu po Zuzaně Čaputové, jediné ženě, která prozatím byla hlavou státu. Historie prezidentů u našich východních sousedů má ještě jednu anomálii. Jen jeden z nich za 31 let obhájil mandát. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy