Plošné testování seniorů vázne. Domovy důchodců nedostaly testy, panuje chaos

Valná většina domovů pro seniory, postižené a další potřebné nestihne do středy začít s nařízeným testováním klientů a pracovníků. Testy ještě nedostaly, teprve budou rozváženy. Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) žádá ministerstvo zdravotnictví, aby pravidla pravidelného testování na koronavirus upravilo a zahájení odložilo. ČTK to dnes řekl prezident APSS Jiří Horecký.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Nařízení o pravidelném testování klientů i personálu domovů každých pět dnů platí od minulé středy. Vzorky se musí poprvé odebrat do sedmi dnů, tedy do této středy. Zařízení na antigenní testy zatím ale čekají. Smlouvu na dodání testů podepsaly zdravotní pojišťovny se společností Avenier podle Horeckého v pátek večer a firma kontrakt s dodavatelem testů uzavřela v neděli. Materiál je nutné doručit na 1200 adres po republice.

"Určitě se testování nestihne. Distribuce testů začne pozvolna dnes, spíš zítra (v úterý). Na rozvoz je potřeba pět až sedm dní. Do středy nestihne začít s testováním téměř nikdo. Většina zařízení by možná mohla začít testovat ke konci týdne, některá pak příští týden," uvedl Horecký.

Podle něj asociace žádala už dvakrát o vyjasnění pravidel. Očekává, že ministerstvo dnes nařízení aktualizuje a zahájení případně odloží. Nařízení by také mohlo obsahovat například ustanovení, že s vyšetřením se začne do tří dnů po obdržení testů, míní Horecký. Zařízení by se měla dozvědět i to, jak mají postupovat u klientů s psychickými omezeními. Týká se to třeba autistů či lidí s demencemi. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že po odmítnutí testů klienti pokutu nedostanou.

Podle Blatného začíná rozvážení testů dnes, plně by mělo pokračovat v úterý. Skončit by mohlo zhruba do týdne. "Nedomníváme se, že by nařízení bylo potřeba měnit. Ve chvíli, kdy nemají zařízení testy k dispozici, nemohou nařízení naplnit. Nikdo je nebude penalizovat. Jakmile testy dostanou, budou podle nařízení pokračovat," řekl dnes po jednání vlády Blatný. Za zpoždění podle něj mohou nejasná zákonná pravidla pro pořízení a úhradu testů, kabinet kvůli tomu dnes schválil návrh novely o veřejném zdravotním pojištění.

Testování má včas odhalit případnou nákazu v domovech a má bránit jejímu šíření. K zavedení plošných testů u personálu a obyvatel v zařízeních vyzývali vládu už na jaře experti z vysokých škol a organizace na pomoc seniorům. Začátkem dubna pak tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že se personál bude plošně testovat každé dva týdny rychlotestem k prokázání protilátek. Znovu s požadavkem na plošné testování přišla začátkem září ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Opatření vláda projednala zhruba před dvěma týdny.

Podle poskytovatelů péče mělo ministerstvo zdravotnictví nejdřív zjistit, jak dlouho bude zajištění testů, uzavření smluv a rozvoz materiálu trvat. "Tady se nejdřív opatření týká klientů, pak i zaměstnanců, pak dalších sociálních služeb, pak se mění. Pak se testování nestíhá zavést. Dovysvětluje se to někde na twitteru. Je to pro zařízení stres. Brala to tak, že někdo ví, co dělá. Teď nevědí, kdy dorazí testy. Mají nějak nastavené směny, musí vše upravit," uvedl Horecký.

Testy mohou dělat jen zdravotníci. Odbory a asociace minulý týden upozorňovaly na to, že zdravotnický personál v domovech chybí, a to i kvůli karanténě, nemocenské či ošetřovnému se školáky. Odboráři a poskytovatelé varují před tím, že kvůli testování může scházet čas na potřebnou péči.

Podle šéfa APSS situaci pak zkomplikuje pětidenní opakování testů. Testovací dny totiž připadnou i na víkendy, kdy má část pracovníků volno. "Pětidenní interval nebude možné dodržet," uvedl Horecký. Podle něj musí mít péče přednost a testování by ji nemělo nabourat.

Nakažených seniorů v Česku přibývá. U starších lidí mívá nákaza horší průběh, víc je také obětí. Lidé nad 75 let tvořili v říjnu podle statistik sedm procent nakažených, dvě pětiny hospitalizovaných s covidem a 71 procent obětí. Na konci října byl covid v 209 domovech, nakažených bylo 4763 klientů a pracovníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygienický superúřad by měl obrovské pravomoci. Jak z Orwellova románu,…

01.12.2020 15:56 Aktualizováno Zástupci opozičních STAN, TOP 09 a KDU-ČSL kritizují to, že by novela zákona o veřejném zdraví dala…

Koronavirem se od března nakazilo 35 tisíc zdravotníků. ČLK žádá…

01.12.2020 15:48 Novým typem koronaviru se podle České lékařské komory (ČLK) nakazilo od začátku epidemie v Česku…

Koordinátor testování na covid Hajdúch rezignoval. Nechce krýt politická…

01.12.2020 14:52 Aktualizováno Národní koordinátor testování na covid-19 a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu…

Tempo šíření covidu v Česku dál zpomaluje, ubývá i hospitalizovaných

01.12.2020 07:15 Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku i v pondělí dál zpomaloval. Přibylo 3572 nakažených,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama