Pro karanténu žáků platí jiná pravidla než ve firmách po antigenních testech

Pro karanténu žáků a učitelů po kontaktu s nakaženým covidem-19 platí v současnosti jiná pravidla než u zaměstnanců firem po antigenním testování. Zatímco pracovníci firem mohou pro rychlejší ukončení karantény po antigenním testování využít negativního PCR testu, spolužáci nemocného školáka musí zůstat v karanténě minimálně pět dní. Vyplývá to z metodiky hlavní hygieničky. ČTK to potvrdilo ministerstvo školství.

Karanténa se nařizuje lidem, kteří měli rizikový kontakt s nakaženým člověkem nebo kteří si v práci udělali antigenní test s pozitivním výsledkem. Délka karantény u lidí bez příznaků má být pět dnů, PCR test pro její ukončení není povinný. Karanténa se týká stejně neočkovaných i očkovaných a lidí po prodělání nemoci covid-19.

Preventivní antigenní testování zaměstnanců se nyní koná dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek. Ve školách se plošně testuje jednou týdně v pondělí. Vzhledem k tomu, že spolužáci nakaženého musí do karantény v případě, že se s dotyčným viděli v předešlých dvou dnech, třídy po pondělním testování do karantény nenastupují. Odchází do ní v případě, že se nákaza mezi žáky objeví v jiný den než v pondělí. Pro ukončování karantény se pak na ně vztahují jiné podmínky než po antigenním testování zaměstnanců. Pokyn hlavní hygieničky rozlišuje mezi karanténou stanovenou na základě pozitivního antigenního testu v zaměstnání a karanténou na základě rizikového kontaktu s nakaženým, uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Z metodiky hlavní hygieničky Pavly Svrčinové plyne, že po pozitivním antigenním testu mohou zaměstnanci využít metody PCR a s negativním výsledkem ukončit karanténu po méně než pěti dnech. Žáci a učitelé ale musí v karanténě zůstat minimálně pět dní i v případě negativního PCR testu. V dalších pěti dnech pak mají ještě všude nosit respirátor a sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se u nich objeví příznaky, měli by kontaktovat lékaře.

Lednová podotkla, že ukončování karantény mají v kompetenci krajské hygienické stanice, nikoli ministerstvo školství.

Vláda minulý týden schválila návrh ministerstva školství, aby ředitelé škol mohli v případě velkého počtu učitelů v karanténě nebo v izolaci kvůli covidu-19 vyhlásit výuku na dálku či mimořádné ředitelské volno po dobu až deseti dnů ve školním roce. Sněmovní školský výbor dnes předlohu podpořil a doporučil, aby ji plénum projednalo zrychleně ve stavu legislativní nouze do čtvrtka. Návrh zároveň předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství firmy

Aktuálně se děje

před 45 minutami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy