Testování na koronavirus v základních a středních školách minulý týden ve čtvrtek ukázalo další významný nárůst virové zátěže u žáků i pedagogů. Metodou PCR se ve školách potvrdilo 3357 případů koronaviru, z toho 3016 mezi žáky a 341 nákaz u pedagogů a zaměstnanců škol.
Nárůst v obou skupinách je významný proti oběma kolům testování o týden dřív a mírně také proti předchozímu testování v pondělí 10. ledna. ČTK to dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Souvisí to podle něj se šířením koronavirové varianty omikron. Zachycených nákaz je nadále víc ve středních než v základních školách.
"Na růstu zátěže se již nepochybně významně projevuje nástup dominance varianty omikron, což potvrzuje nárůst hodnot v regionech, kde je Státním zdravotním ústavem prokázán vysoký podíl této varianty viru," uvedlo ministerstvo. Nejvyšší počty případů a zároveň také nejvyšší nárůsty potvrzených nákaz u testů ve školách vykazuje Praha, kde je podíl koronavirové varianty omikron na výskytu nákaz nejvyšší v ČR, dodalo. Omikron je podle epidemiologů nakažlivější než dřívější varianty koronaviru a zřejmě i snáze obchází imunitu získanou očkováním nebo proděláním nemoci, průběh onemocnění je ale lehčí.
Ve školách se minulý a předminulý týden testovalo na koronavirus v pondělí a ve čtvrtek antigenními testy. Jejich výsledky spolehlivější metoda PCR potvrdila u žáků v 59,4 procenta případů a u zaměstnanců v 52,4 procenta. Na 100.000 testovaných tak u žáků připadá 255,4 potvrzených nákaz a u pedagogů a zaměstnanců 201,5 případu. Nárůst podílu nákaz potvrzených PCR testem u žáků k 60 procentům je podle ministerstva zdravotnictví důsledkem narůstající virové zátěže v populaci mladých lidí.
"V přepočtu na 100.000 testů vychází významně vyšší záchytovost na středních školách než na základních školách, a to u zaměstnanců i žáků," uvedlo ministerstvo. Vyšší záchyty nákazy ve středních školách podle něj potvrdila i předchozí kola sledování.
Testování se ve čtvrtek účastnilo zhruba 1,18 milionu žáků a 169.000 zaměstnanců škol. Testy jsou od pondělí 3. ledna povinné pro neočkované i očkované a lidi po prodělání covidu-19. Od nynějšího týdne se frekvence testování snížila na jednou týdně v pondělí.
Související
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
29. dubna 2026 19:56
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě