Testy na covid-19 odhalily mezi žáky škol v Praze 38 nakažených. Školáci testy podstoupili ve středu 1. září. V rámci preventivního screeningu ve školách se na nákazu koronavirem testovalo 67.896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní. Vyplývá to z dnešních údajů pražské hygienické stanice.
První školní den se na covid-19 museli preventivně otestovat žáci s výjimkou prvňáků. Ti mohli testy podstoupit až dnes. Vláda touto výjimkou chtěla školám umožnit, aby mohly bez komplikací zorganizovat slavnostní přivítání nejmladších školáků. Některé základní školy v Praze toho nicméně podle jejich ředitelů oslovených ČTK nevyužily a jejich prvňáci se testovali 1. září spolu s ostatními. Bylo tomu tak například ve školách v Praze 1 a Praze 3, které zřizuje radnice. ČTK to řekli mluvčí první a třetí městské části Martin Šebesta a Zuzana Křížková.
Žáci by se na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví měli testovat na covid-19 celkem třikrát, kromě 1. září také 6. a 9. září. V případě, že žák test nepodstoupí, musí nosit roušku i během výuky a například v jídelně musí sedět odděleně od ostatních. Jako alternativa platí negativní test z jiného odběrového místa. Testovat se nemusí očkovaní žáci a ti, kteří prodělali covid-19 před méně než 180 dny. Stejná pravidla platí pro učitele a další zaměstnance školy.
Školy si metodu testování mohly vybrat. Některé školy využily antigenní testy, které zajistil stát, jiné průkaznější testy PCR. Ty si školy musely zajistit svépomocí, stát jim na ně nicméně zpětně přispěje 200 Kč na jeden test. Vláda na PCR testování vyčlenila 26 milionů korun z evropských peněz.
Děti, které podstoupí test nebo očkování na covid-19 a které nemoc prodělaly, nemusí při výuce nosit roušku nebo respirátor. Ochranu nosu a úst mohou tyto děti sejmout při sezení v lavicích ve třídě, naopak například na chodbách školy jsou rouška nebo respirátor nutné. Pokud žák testování odmítne a nemá jiné prokázání bezinfekčnosti, musí nosit ochranu dýchacích cest i při vyučování. Začátek školního roku doprovází i další hygienická opatření jako například častější používání dezinfekce nebo větrání v uzavřených prostorách.
Testování a další hygienická opatření proti covidu-19 mají podle vlády omezit šíření nákazy, aby se školy nemusely zavírat. Loni v září se epidemie prudce zhoršila, v říjnu tak byla ve školách povinně zavedená výuka na dálku. Z domu se žáci v minulém školním roce učili několik měsíců. Vládní i opoziční politici v uplynulých týdnech opakovali, že je potřeba opakování takové situace zabránit, a to kvůli vzdělávání i sociálnímu vývoji a psychice dětí.
Související
Kvůli hantaviru není důvod panikařit, tvrdí vědci. Proč tím veřejnost příliš neuklidňují?
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
před 1 hodinou
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
před 1 hodinou
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno před 1 hodinou
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 1 hodinou
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
před 3 hodinami
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 4 hodinami
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 5 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 6 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera