Testování ve školách odhalilo u dětí od dubna asi dvě pětiny nákaz

Při testování na covid-19 ve školách se od první poloviny dubna potvrdily zhruba dvě pětiny nákaz zjištěných od té doby u dětí ve věku pěti až 15 let. Celkový záchyt nakažených mezi nimi činil v daném období 11.255, pozitivní test ve škole mělo 4237 z nich.

Ve školách se k 22. červnu provedlo asi 11,5 milionu testů žáků a zaměstnanců, nákaza se potvrdila v 0,04 procenta případů. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Testování ve školách skončí 30. června. Náklady na něj byly v řádech stovek milionů korun. Přesnou částku ministerstvo školství (MŠMT) nezná.

Testování na covid-19 začalo ve školách 12. dubna s návratem prvních skupin dětí z výuky na dálku zpět do lavic. Ministerstvo školství ho navrhlo v únoru, poté se ale epidemická situace zhoršila a od 1. března byly všechny školy zavřené. Testování mělo umožnit znovuobnovení distanční výuky pro co nejvíce žáků. V lednu a únoru fungovaly prezenčně jen první a druhé třídy a mateřské a speciální školy. Od 12. dubna se pak postupně do 24. května do škol vrátili všichni žáci.

Podle ministerstva školství obdržely školy téměř 15,5 milionu antigenních testů. Nakupovalo je ministerstvo vnitra, Správa státních hmotných rezerv, ale i zřizovatelé škol nebo školy samotné, uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Školy podle ní využily také testy, které dostaly darem. "Přesným vyčíslením nedisponujeme," řekla.

Podle údajů ÚZIS se ve školách k 22. červnu provedlo 1,632 milionu testů zaměstnanců a 9,883 milionu testů žáků. Nákaza se při tom potvrdila u 641 pracovníků škol a 4237 dětí. U obou skupin tvořil záchyt asi 0,04 procenta testů. Celkově se za sledované období potvrdil covid-19 v ČR u 11.255 dětí ve věku pěti až 15 let, z toho pozitivní testy ze škol tvořily 38 procent. Epidemická šetření podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška prokázala, že 2982 případů souviselo pravděpodobně se školním kolektivem.

Stát pro školy zajistil neinvazivní antigenní testy se samoodběrem z přední části nosu. Jako první obdržely dodávku od společnosti Lepu za 237,5 milionu korun, tyto testy pak byly doplněné zčásti dalšími určenými původně pro testování ve státní správě. Následovaly antigenní testy od společnosti Singclean za 160 milionů korun a dvě dodávky antigenních testů Sejoy za 279 milionů korun. Na podporu přesnějšího PCR testování, které si školy mohly zajistit samy, dostal resort 100 milionů korun. Peníze za PCR testy se mají školám proplácet zpětně.

Počet použitých PCR testů by podle Lednové měly školy vykázat do 30. června, informace o jejich počtu tak ministerstvo zatím nemá. "Kolik bude celkem proplaceno závisí na skutečných nákladech škol. PCR testy podle našich informací využilo 354 škol a MŠMT jim v tomto případě pošle zpětně podle skutečně vykázaných testů normativ na jednoho testovaného 200 Kč," uvedla. "Proplacení nákladů pak bude záviset na rychlosti převodu prostředků z kapitoly a na možnostech krajských úřadů," dodala.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy