Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. Dnes odpoledne o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) to platí i pro pobyt lidí na pracovištích.
"I zde platí, že povinnost nošení roušek zůstává o přestávkách a ve společných prostorách," uvedl Plaga. Zlínský, Jihočeský a Liberecký kraj byly posledními kraji, kde bylo minulý týden takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden na 100.000 obyvatel, nad hodnotou 30.
Epidemická situace se tam ale zlepšila. V Jihočeském kraji je 26, v Libereckém 20 a ve Zlínském 15,2. To je jen o jednu desetinu víc než v Praze, kde od minulého týdne roušky ve školách povinné nebyly. V Plzeňském kraji je v současné době dokonce více, na 100.000 obyvatel je týdenní průměr 16,2. Celostátní průměr k dnešnímu dni je 13,2.
Nová pravidla stanovilo ministerstvo školství také pro testování na vysokých školách. Plaga napsal, že nově bude stačit PCR test starý nejvýše sedm dní nebo potvrzení či čestné prohlášení o antigenním testu nejdéle před 72 hodinami. "Pravidla na VŠ tak budou stejná jako v jiných oblastech," uvedl Plaga. Na vysokých školách v současné době neprobíhá výuka, mají zkouškové období.
Související
Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé
Japonsko po třech letech zrušilo nařízení o nošení roušek
Roušky a respirátory , studenti , Školství
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
před 49 minutami
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
před 1 hodinou
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
před 2 hodinami
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
před 2 hodinami
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
před 4 hodinami
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
včera
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
včera
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
včera
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
včera
Policie objasnila vraždu novorozence na Sokolovsku. Matce hrozí až doživotí
včera
Zemřela Zdena Mašínová
včera
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
včera
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
včera
Napětí na Blízkém východě roste: Írán po nočních útocích zvažuje konec mírových jednání
včera
Parlamentní volby v Izraeli se blíží. Netanjahu potvrdil kandidaturu, jistotu výhry ale nemá
včera
Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí
včera
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
včera
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
včera
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
včera
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
Spojené státy americké se odhodlaly k odvetnému vojenskému kroku a zahájily novou sérii útoků zacílených na území Íránu. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, východní Afriku a střední Asii (CENTCOM) oznámilo, že tato operace byla spuštěna jako přímá reakce na předchozí zničení amerického vrtulníku. K zahájení náletů došlo v pět hodin odpoledne východoamerického času.
Zdroj: Libor Novák