Výrobce testů ze slin předvede, že samoodběr zvládne i dítě

Praktickou ukázku toho, že samoodběr vzorku slin pro antigenní test na koronavirus zvládne i dítě na prvním stupni základní školy, připravuje brněnská firma Bakter Medical. ČTK to řekl její jednatel Jaroslav Kalina.

Testy Saligen, které firma vyrábí, byly mezi osmi testovacími sadami, které ministerstvo zdravotnictví zvažovalo pro testování ve školách. V pondělí ministr Jan Blatný informoval, že půjde o antigenní testy, kdy si žáci sami odeberou vzorek z přední části nosu, podobně jako v Rakousku. Toto testování má být přímo ve třídě.

"Jsme v kontaktu s řediteli škol i odborníky a dávají nám za pravdu, že takové testování je nesmyslné. Bude-li dítě nakažené, zjistí to až ve škole, ve společnosti spolužáků. Test ze slin by si žáci mohli udělat v neděli ráno ještě doma a podle výsledku by pak v pondělí šli, nebo nešli do školy," uvedl Kalina. Podle něj lze test udělat hned ráno po probuzení, ještě před snídaní. Před odběrem vzorku ze slin je třeba nejméně 30 minut nejíst, nepít a nekouřit.

Námitky ministerstva o vzniku infekčního aerosolu u odběru vzorku ze slin jsou podle něj nesmyslné. "Bude-li se žák testovat doma, nepřijde do kontaktu s nikým, koho by mohl nakazit. Navíc při ministerstvem vybraném odběru z okraje nosní dírky se často objevuje nutkání ke kýchání, které šíří infekční aerosol v mnohem větším množství," řekl Kalina.

Jeho firma proto oslovila ředitele brněnských základních škol, kde plánuje testování pomocí odběru ze slin předvést. I ředitelé podle něj dávají přednost variantě, že by se žáci otestovali sami doma a teprve v případě negativního výsledku by vyrazili do školy.

Test Bakter Medical má zkoušku Zdravotního ústavu v Ostravě a při porovnání s antigenním testem, kde se vzorek odebíral stěrem s nosohltanu, měl podle Kaliny stejnou úspěšnost při odhalování nákazy. Firma zatím ale nemá povolení k prodeji testů pro sebetestování, tedy pro širokou veřejnost. Zatím je může prodávat pouze odběrným místům a zdravotnickým zařízením.

"Doufáme, že se nám podaří vládu přesvědčit, že zvolila špatný postup a nevhodný typ testu, který navíc není příliš spolehlivý," dodal Kalina.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) děti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli

K tragické události došlo v úterý dopoledne na Strakonicku. Vlak srazil u Bělčic čtyři osoby. Dva lidé zemřeli, další dva utrpěli těžká zranění. Na místě zasahovaly složky integrovaného záchranného systému.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy