Zákaz návštěv na lůžkových odděleních nemocnic, rozhodla Bezpečnostní rada státu

Ministerstvo zdravotnictví od úterka zakáže návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnicích či v domovech seniorů. Po ranním zasedání Bezpečnostní rady státu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mimořádné opatření má sloužit jako prevence proti šíření nového typu koronaviru a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři či lidé s dalšími onemocněními.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Fakultní nemocnice v Motole
doporučujeme

Zákaz se nebude týkat mimo jiné návštěv na dětských odděleních, u lidí s omezenou svéprávností či v hospicích. Vojtěch vysvětlil, že u oddělení, pro které budou platit výjimky, je riziko nákazy menší. Zákaz by na nich mohl současně mít nepříznivé důsledky pro hospitalizované.

"Cílíme skutečně na zařízení, kde může dojít k riziku nákazy a může dojít k ohrožení nejohroženějších skupin," uvedl Vojtěch.

Nápor patrně čeká praktické lékaře, na které se na základě vládního nařízení začnou obracet lidé, kteří se o víkendu vrátili z dovolené v Itálii.

Nakažených novým typem koronaviru v Česku během víkendu přibylo o víc než polovinu, z neděle na dnešek počet nenarostl. V neděli bylo vyšetřeno 141 lidí, od začátku testování 928 osob, uvedl Vojtěch na twitteru. Podle něj je důležité, že se vir nerozšiřuje nekontrolovaně. "Zatím se nám daří držet pod kontrolou, nevytvářejí se nová ohniska. Z většiny jde o kontakty již nakažených pacientů, co je dobrá zpráva," uvedl. V řádu jednotek podle něj bude nemocných přibývat. "Vyšetřujeme kontakty pacientů a vidíme, že nákaza se takto šíří," uvedl.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily v neděli 1. března. Během soboty přibylo sedm nových pacientů, v neděli šest. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Zbylých pět případů má vazbu na americký Boston. Průběh nemoci je podle dostupných údajů u všech nakažených mírný, někteří jsou zcela bez obtíží.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Téměř 5000 nakažených v Česku. Koronavirus zabil už 88 lidí

07.04.2020 18:58 Počet zemřelých s nemocí covid-19 v Česku se proti údajům z dnešního rána zvýšil o osm na 88.…

Bulovka pro pacienty s koronavirem vyčlenila zhruba 300 lůžek

07.04.2020 18:36 Nemocnice na Bulovce má nyní včetně míst v Lázních Toušeň u Prahy pro pacienty s covid-19 vyčleněno…

Úmrtí u chřipky i koronaviru mají často jinou příčinu

07.04.2020 18:12 U chřipky i nemoci covid-19 je podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) primární příčina úmrtí často…

V českém zdravotnictví je proti průměru EU dvojnásobek seniorů

07.04.2020 16:56 V českém zdravotnictví a sociálních službách pracuje proti průměru Evropské unie dvojnásobek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy