Zaměstnavatelé za dva týdny nahlásili přes 64.200 pozitivních pracovníků

Zaměstnavatelé za dva týdny plošného testování na covid-19 nahlásili přes 64.200 pozitivních pracovníků. Více než 62 procent lidí, kterým samotest vyšel pozitivně, absolvovalo potvrzující PCR test vyhodnocený laboratoří. Potvrdily téměř 84 procent pozitivních výsledků. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

V minulém týdnu bylo pozitivně testováno v zaměstnání 39.522 lidí, v předchozím 24.751. Počet pozitivních se tak zvýšil o 60 procent proti týdnu od 17. ledna, kdy se s testováním začalo. Odpovídá to i vývoji epidemie v celé společnosti. V předminulém týdnu bylo pozitivně testováno metodou PCR téměř 159.600 osob, v minulém týdnu téměř 249.000, což je nárůst o 56 procent.

Všichni pracovníci včetně živnostníků, kteří přicházejí při práci do osobního kontaktu s dalšími osobami, se musí povinně testovat dvakrát týdně v rozestupu tři až pět dní. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už dříve uvedl, že testování bude pokračovat nejméně do poloviny února.

Většina firem využívá pro testování svých zaměstnanců antigenní samotesty, část profesionální antigenní testy, kdy vzorek odebírá zdravotník. V minulém týdnu takových testů bylo přes 184.000. Firmy, které využívají samotesty, mohou na konci každého měsíce požádat o proplacení jejich ceny do výše 60 korun na test a zaměstnance zdravotní pojišťovny. Firmy, které před 17. lednem o takové proplácení nežádaly, budou mít tuto možnost od 15. února. Původně měly žádat až od 1. března.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) zaměstnání

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 27 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy