Zřejmě od března se začnou očkovat i učitelé

Učitelé by se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) mohli od března přednostně očkovat proti covidu-19. Použít by se pro ně podle něj mohla vakcína od společnosti AstraZeneca nebo jiná schválená Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). ČTK to řekla mluvčí ministra Aneta Lednová.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle serveru SeznamZprávy se má registrace k očkování učitelů spustit 1. března, tedy v den, na který se plánuje návrat části středoškoláků do lavic a začátek testování na covid-19 ve školách.

"Vše směřuje k tomu, aby od března probíhalo očkování pedagogů s důrazem na skupinu zaměstnanců mateřských a speciálních škol. Za vhodné považuji veškeré vakcíny schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), tedy i vakcínu AstraZeneca," uvedl dnes Plaga. Prioritizaci při očkování zaměstanců škol potvrdila ČTK i mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. "Detaily se v této chvíli finalizují," dodala.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento týden uvedl, že do konce března by měli být proočkováni všichni senioři nad 80 let a část o něco mladší populace. Od 1. března se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit přes rezervační systém na webu lidé starší 70 let. První dávkou bude moci být v březnu očkováno 500.000 lidí. Podle harmonogramu dodávek vydaného na začátku ledna mělo být k dispozici 900.000 dávek vakcíny. Asi 400.000 měla dodat firma AstraZeneca, stejnou část Pfizer/BioNTech a asi 80.000 firma Moderna.

Podle informací serveru SeznamZprávy se o dobrovolném očkování učitelů rozhodlo ve středu na Ústředním krizovém štábu. Termín otevření jejich registrací od 1. března potvrdil serveru hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) a Vladimír Dzurilla, který je vládním zmocněncem pro IT a spolupodílí se na provozu registračního systému. Podle předsedy Asociace krajů Martina Kuby (ODS) by se s očkováním mělo začít od nejstarších učitelů, uvedl server.

O přednostním očkování učitelů diskutovala už v pondělí rada vlády pro zdravotní rizika. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) potom řekl, že ministerstvo zdravotnictví má připravit návrh dalšího postupu. Podobně jako Plaga uvedl, že využít by se mohla vakcína AstraZeneca, která nevyžaduje tak náročné podmínky pro skladování jako očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

Přednostní očkování učitelů podpořil ve středu i sněmovní školský výbor. Jako první by podle něj měli vakcínu dostat vyučující žáků, kteří se mají v březnu postupně vracet do škol. Návrat se má týkat nejdřív závěrečných ročníků středních škol, pak praktické výuky středoškoláků a devátých tříd základních škol.

Ve strategii očkování zařadila vláda většinu pedagogických i nepedagogických pracovníků škol v lednu do přednostní skupiny 1B, tedy hned po lidech s nejvyšší prioritou, jako jsou zdravotníci a nejstarší lidé. Podle sněmovního školského výboru by se k ostatním pedagogům měli zařadit navíc i pracovníci základních uměleckých škol a školských poraden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinné testování zřejmě od pátku, pro firmy nad 250 lidí

28.02.2021 13:07 Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Sobotních téměř 7800 případů je páté nejvyšší víkendové číslo

28.02.2021 09:05 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem.…

Vědce trápí zatím nezodpovězená otázka ohledně koronaviru

28.02.2021 08:29 K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama