Praha - Katolická církev chce ročně ivestovat až stovky milionů do sociálního bydlení. Nyní prý záleží na vládě, jak se postaví k zákonu o takové instituci, který by měl začít platit od roku 2017. Podle Charity ČR by se Česko mohlo inspirovat modelem, který je už běžný u západních sousedů.
"Výše investic záleží na legislativním rámci, který bude dán. Chceme být proto součástí legislativního procesu, abychom mohli ovlivňovat jeho podobu," řekl generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub.
Podpora sociálního bydlení se slučuje se záměry investic, které církev deklarovala, tedy musejí mít etický rozměr a dlouhodobý charakter. Předseda ČBK kardinál Dominik Duka dnes podepsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ve kterém ho požádal o zapojení zástupců ČBK do přípravy zákona.
"Ztrátou bydlení a chudobou je v ČR ohroženo až 100.000 lidí, zadluženost rodin přesahuje bilion korun a odhaduje se, že lidí bez domova je 40.000," řekl ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. Katolická Charita se podle něj o sociálně slabé začala starat záhy po roce 1989, zřídila stovku zařízení od nocleháren, azylových domů po právní poradny. "V posledních letech na západě běžný trend sociálního bydlení ale chybí, protože tu pro něj není legislativa," řekl.
Charita ČR se inspirovala u zahraničních institucí a ráda by zprostředkovávala kontakt mezi lidmi a vlastníky bytů, kteří by sociální bydlení mohli poskytovat. Na rozdíl od zahraničí ale charita získává byty spíše od soukromníků než od obcí.
"V současné době je sice možné využívat služeb azylového domu, neexistují ale pro celé rodiny, takže když se rodina dostane do finanční tísně, jde matka s dětmi do jednoho a muž do jiného. V krizi je ale potřeba i to, aby rodina zůstala spolu, nastartovala nový život, my je chceme dva, tři roky doprovázet, pomáhat jim řešit exekuce, i třeba ztrátu partnera," vypočítává ředitel charity.
Program sociálního bydlení by měl být zajímavý i pro vlastníky domů třeba ve vyloučených lokalitách. V zahraničí funguje třeba model, kdy stát majitelům bytů, kteří je poskytnou pro sociální bydlení, doplácí částku do tržního nájmu.
Související
Duka bojoval, měl zaťaté pěsti, prozradila dominikánská sestřička
Papež kondoloval české církvi. Duku ocenil za věrnost v časech nesvobody
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě