Praha - Sophie hraběnka z Wessexu, manželka nejmladšího syna britské královny Alžběty II. prince Edwarda, dnes v Černínském paláci, předala 40 mladým Čechům zlatá ocenění Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).
Vyznamenala je tak za jejich aktivní využívání volného času pro vlastní rozvoj nebo pomoc druhým.
Ocenění je určeno mladým lidem ve věku 14 až 24 let. Účastníci programu si stanovují cíle ve čtyřech oblastech - talent, sport, dobrovolnictví a expedice - a pomocí dospělého mentora se je snaží splnit, a tak rozvíjet vlastní schopnosti.
Jedním z účastníků je i Lukáš Kotlár (18), který žije v dětském domově v Uherském Ostrohu a je šéfredaktorem časopisu Zámeček určeného dětem se stejným osudem, jaký potkal jeho. Čtvrtletník vychází už 18 let. "Já jsem jeden z těch, který na něm od 14 let vyrůstal. Začal jsem psát, měl jsem radost, že mi v takovém časopisu vyšel článek, až jsem se vypracoval k šéfredaktorovi," popsal svou cestu k žurnalistice.
Vedle studentů Open Gate si zlatou cenu DofE dnes odnesli také žáci gymnázií z Prahy, Příbrami, Plzně nebo Českých Budějovic a studenti zahraničních škol v Česku.
Do programu je zapojeno více než 140 zemí světa. V Česku funguje od roku 1994 a loni se ho v tuzemsku účastnilo na 1000 mladých lidí. Založil ho v roce 1956 manžel Alžběty II. princ Philip spolu s německým pedagogem a propagátorem zážitkové pedagogiky Kurtem Hahnem a vedoucím první úspěšné expedice na vrchol Mount Everestu Johnem Huntem.
Související
Ať Macinka závěrečné varování od Lipavského klidně ignoruje. Historie ale mluví jasně
Turek ve vládě bude, věří Macinka. Pavla požádal o další schůzku
ministerstvo zahraničí , Velká Británie , cena
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 51 minutami
Předvánoční úspěch českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 53 minutami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 56 minutami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 1 hodinou
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 2 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 3 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 4 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 5 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 6 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 7 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 9 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
Peking má hned několik důvodů, proč ostře vystupovat proti stupňujícímu se vojenskému tlaku USA na Venezuelu. Nedávné zadržení ropných tankerů americkou pobřežní stráží v rámci Trumpovy „úplné blokády“ zasahuje ekonomické srdce jednoho z nejbližších partnerů Číny v Latinské Americe. Právě Čína je přitom hlavním odběratelem venezuelské ropy – v posledních měsících k ní směřovalo zhruba 80 % veškerého exportu této jihoamerické země.
Zdroj: Libor Novák