Praha - Síla migrační vlny v letošním roce bude podle zástupců think tanku Evropské hodnoty záviset na schopnosti Evropy zpřísnit a dodržet pravidla pro příchody uprchlíků.
Politická rozhodnutí mohou podle ředitele neziskové organizaci Radka Hokovského ovlivnit počty příchozích migrantů v řádu statisíců. Řekl to dnes během prezentace dvou studií shrnujících dostupná data o migraci za loňský rok.
Hokovský vychází ze závěru dotazníkových šetření provedených OSN a dalšími organizacemi mezi syrskými uprchlíky, kteří přišli do Evropy během prvního pololetí 2015. Z nich vyplynulo, že téměř 60 procent Syřanů se rozhodlo nezůstat v některé z tranzitních zemí, protože v jiných státech mají větší šanci získat práci, vzdělání nebo azyl. Výraznou motivací byla také větší práva pro uprchlíky a podpora pro ně.
"To, k čemu docházíme s ohledem na motivace lidí, kteří se vydávají na cestu, nebo s ohledem na to, co jsou podmínky, které způsobily, že se vydali na cestu, nebo příležitosti, za kterými směřují, to jsou všechno výsledky konkrétních politických rozhodnutí," řekl Hokovský.
Upozornil také na to, že pokud zůstane evropská politika v oblasti migrace stejně mírná, jako byla dosud, lze podle odhadů Evropské komise předpokládat, že na území unie se letos vydá až 1,5 milionu lidí. "Jakékoliv rozhodnutí na straně evropských politiků, které změní azylovou politiku, znamená, že tyto odhady se mohou pohnout o stovky tisíc nahoru nebo dolů," doplnil.
Pokud chce EU v příštím roce snížit počty lidí přicházejících nelegálně, musí podle Hokovského striktně využívat možnost omezit pohyb migrantů v detenčních zařízeních a důsledně vracet do zemí původu lidi, kterým nebyl udělen azyl. Doporučil také zřídit nové kapacity pro migranty a uprchlíky mimo území Evropy.
Související
Trumpova administrativa zostřuje migrační represe: USA přezkoumají všechny zelené karty občanů z 19 zemí
Trump po střelbě ve Washingonu trvale zastaví migraci ze zemí třetího světa. Cizincům sebere dotace a dávky
uprchlíci , Evropské hodnoty , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 1 hodinou
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 2 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 2 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 3 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 7 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák