Rus se brání vydání z Česka do Dagestánu, ÚS jeho stížnosti vyhověl

Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Rusa Andreje Odina, který se brání vydání do ruského Dagestánu. Má tam být stíhán pro údajný podvod. Podle verdiktu ÚS sice ze zprávy MZV ČR vyplývá, že i když jsou v Rusku ve vztahu k trestnímu řízení formálně zajištěna základní práva, v praxi nejsou ojedinělé případy, kdy dochází k manipulaci trestního řízení, včetně soudního procesu

Odin žil od roku 1999 střídavě v Rusku a Česku, kde podnikal a měl trvalý pobyt. V červnu 2012 požádala ruská generální prokuratura o jeho vydání k trestnímu stíhání pro údajný podvod v Dagestánu. Odin tvrdí, že mu v případě vydání hrozí nelidské a ponižující zacházení.

Městský soud v Praze nejprve rozhodl o nepřípustnosti vydání, Vrchní soud v Praze ale verdikt změnil, když přijal záruky poskytnuté ruskou generální prokuraturou. V roce 2013 Odin uspěl s ústavní stížností. Vrchní soud si pak vyžádal doplňující informace a provedl další důkazy. Poté vydání znovu připustil. Bude tak muset rozhodovat znovu.

Z provedeného dokazování podle ÚS totiž vyplývá reálné nebezpečí, že stíhání v Dagestánu bude z nejrůznějších důvodů ovlivněno v neprospěch obviněného a že nebudou respektovány záruky spravedlivého procesu.

"Možnost, že v případě trestního stíhání dojde ke flagrantnímu odepření spravedlnosti, je zde natolik intenzivní, že je povinností obecných soudů v každém konkrétním případě pečlivě zvažovat, zda trestní stíhání, pro které má k vydání dojít, má rozumný základ a zda žádost a s ní spojené extradiční materiály dostatečným způsobem eliminují riziko jeho případné vykonstruovanosti," stojí v nálezu.

V pokračujícím řízení by měl podle webu usoud.cz vrchní soud ověřit, zda s ohledem na informace uvedené v posledním podání stěžovatele (neověřená kopie a překlad rozhodnutí vedoucího vyšetřovacího orgánu, kterým bylo zrušeno usnesení o uznání stěžovatele za obviněného v předmětné trestní věci a pátrání po něm) nadále trvá žádost Ruské federace o vydání stěžovatele. Rovněž bude nutné zohlednit, zda v mezidobí nenastaly – pokud jde o vývoj v Ruské federaci nebo jejím subjektu Republice Dagestán – nové skutečnosti, jež by měly význam z hlediska posouzení nepřípustnosti vydání.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR Andrej Odin dagestán

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy