Praha/Štrasburk/Berlín - Václav Havel by dnes, 5. října, oslavil osmdesáté narozeniny. Život exprezidenta a nedožité kulatiny si připomínají lidé v Česku, ale i ve světě. Do oslav se zapojil také Pražský hrad. Německý Die Welt v nekrologu Havla vyzdvihuje a naopak tepe současného prezidenta Miloše Zemana.
Lidé sdílejí fotografie, citáty i vzpomínky na Havla na sociálních sítích. Na Vinohradském hřbitově se od rána scházejí lidé a nosí na Havlův hrob květiny, zapalují svíčky a z plodů kaštanů tvoří srdce. Na Pražské hradě pak vzdali poctu Havlovi vojáci Hradní stráže při každodenním poledním střídání.
Vláda si na dnešním zasedání na návrh ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) připomněla Havlovu památku minutou ticha. Další politici se se vzpomínkou připojili na sociálních sítích. Vyzdvihují v nich činy Havla v době komunismu i jeho pevné postoje. "Nejde jen o to vzpomínat, ale najít každý den odvahu hájit ideály, které VH představoval," uvedl na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Několik set lidí se dnes večer sešlo v dolní části Václavského náměstí. Hudební vystoupení orámovala záznamy glos a úryvky z projevů prvního polistopadového prezidenta. Prvním z nich byl biskup Václav Malý, který připomenul Havlovu schopnost sjednocovat, jeho důraz na odpovědnou svobodu, toleranci a solidaritu. Podle něj by lidé v havlovském smyslu měli "odolávat veškeré demagogii, veškerému provincionalismu, veškerému nacionalismu a veškerému izolacionismu". Shromáždění jeho slova odměnili dlouhým potleskem.
Psali jsme: Vašku, vrať se, Dáša. Jak si dnes Havla připomene jeho žena Dagmar? Havlův odkaz? Exprezident si jednostranné soudy nezaslouží, píšou SlováciHavla dnes na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku připomněl předseda EP Martin Schulz. "Byl velkou osobností, svůj život věnoval boji proti diktatuře. Nejenže osvobodil tehdejší Československo z nadvlády komunismu, ale také vedl Českou republiku na cestě k jejímu přistoupení k Evropské unii. Je určitě přiměřené si v den jeho nedožitých osmdesátin tohoto muže připomenout," dodal předseda EP za potlesku europoslanců.
Václav Havel vystoupil se svým projevem v europarlamentu v roce 1994 a 2000. Právě první řeč připomněl dnes belgický europoslanec a bývalý premiér Guy Verhofstadt. "Václav Havel, bývalý český prezident, varoval tento sněm v roce 1994, že by Evropa mohla upadnout - a teď cituji - "do rukou nejrůznějších pošetilců, fanatiků, populistů a demagogů čekajících na svou chvíli a rozhodnutí rozvíjet naopak ty nejhorší evropské tradice," uvedl.
"Havlovi by dnes bylo 80 let a jeho varování je nyní mnohem aktuálnější než kdy jindy," dodal s tím, že vidět to je například na výzvách, kterým bude čelit příští Evropská rada, tedy summit hlav států a vlád na konci října v Bruselu. Konkrétně zmínil tři témata - tragédii v Sýrii, nadcházející brexit a evropské finanční zmatky.
Psali jsme: Havel má pamětní desku na borské věznici v PlzniČesku, Evropě i světu dnes chybí člověk jako Václav Havel, uvedl v komentáři server deníku Die Welt. "V nekrologu v den úmrtí Havla 18. prosince 2011 jsem napsal: 'Bude chybět. Nejen Čechům.' Tehdy jsem si ale nemyslel, že bude tolik chybět - Čechům, Evropě a světu," napsal v komentáři Hans-Jörg Schmidt.
"Považuji za jisté, že by ostře protestoval proti nedůstojnému způsobu zacházení s migranty ze strany ministerstva vnitra v Praze. On, který byl přesvědčeným Evropanem, by v každém případě požadoval lidskost," míní Schmidt.
Zda by Havel podpořil kvóty na přerozdělení uprchlíků v rámci Evropské unie, to podle autora komentáře nevíme. "Určitě by viděl dále za český horizont než jeho následovníci Václav Klaus a Miloš Zeman. První v Německu podporuje AfD. Současný prezident o víkendu navrhl vystěhovat 'ekonomické běžence' na prázdné řecké ostrovy nebo je internovat v neobydlených částech severní Afriky," poznamenal také komentátor.
Něco takového by podle něj Havla ani v náznaku nenapadlo, stejně jako cestovat na řecký Rhodos na konferenci pořádanou blízkým spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimirem Jakuninem. Havel by se zasazoval o to, aby Britové zůstali v EU. V žádném případě by nemohl dát přednost Donaldu Trumpovi před Hillary Clintonovou, jako to udělal Zeman, konstatuje pražský dopisovatel Die Welt.
Související
Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
Týdenní výhled filmů: Návrat Krotitelů duchů, nástrahy učitelských autorit nebo sicilská retro queer romance
Václav Havel , evropský parlament , Die Welt
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák