Praha - V zářijové anketě se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dotazovalo veřejnosti na to, proč lidé vstupují do politických stran a účastní se jejich aktivit a jaké důvody pro případný vstup do politické strany občané považují za správné. Obyvatelé se ve větší míře přiklánějí k vnímání vstupu do politiky jako aktu prospěšného spíše jednotlivci, než společnosti, když výrazně vyšší podíl kladných odpovědí mají položky spojené s motivací vedoucí k individuálnímu blahu.
Více než čtyři pětiny občanů Česka se domnívají, že motivací lidí pro vstup do politiky je blaho jednotlivce. Nejsilnějším důvodem by přitom podle názoru občanů měla být vůle změnit situaci společnosti k lepšímu.
Nejsilnějším důvodem pro vstup do politické strany by podle občanů měla být vůle změnit situaci k lepšímu (90 % kladných odpovědí), dále následují touha podílet se na plnění programu strany (87 %) a s jistým odstupem i potřeba někam patřit (67 %), informuje soc.cas.cz.
O tom, že lidé vstupují do stran kvůli získání kontaktu, bylo v průzkumu přesvědčeno 87 procent respondentů. Získání výhodné pozice a funkce v budoucnu označilo za motiv 85 procent a finanční zisk 82 procent dotázaných.
Psali jsme: Volby by vyhrálo ANO, druhou ČSSD předbíhá o dvojnásobekVstup do strany kvůli finančnímu prospěchu odsoudilo osm lidí z deseti. Pro tři čtvrtiny je nesprávnou motivací zisk výhodných funkcí a pozic.
Názory na to, z jakých důvodů je správné do politiky vstupovat, jsou od roku 2003 poměrně stabilní. Názory na skutečné důvody se ale v čase mění. Aktuální výsledky jsou srovnatelné se situací v letech 2008 a 2010. Dominuje snaha získat kontakty, názor byl nejsilnější v roce 2007, kdy ho zastávalo 88 procent respondentů.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 1 hodinou
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 2 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 3 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 3 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 4 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 5 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 6 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 7 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 7 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 8 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 9 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 10 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 11 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi.
Zdroj: Lucie Podzimková