Brno - Podnikatel Shahram Abdulah Zadeh neuspěl se stížností proti prohlídce jeho vazební cely provedené v prosinci 2015. Ústavní soudci důvod k zásahu nenašli a stížnost odmítli jako zjevně neopodstatněnou.
Zadeh se do vazby dostal v roce 2014 kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků. V únoru 2015 ho policie začala stíhat také pro podezření z vydírání. V policejní výslechové místnosti na Obilním trhu, případně ve vazební věznici, prý nabízel úplatek tlumočníkovi z perštiny.
Prohlídku cely včetně Zadehových osobních věcí povolil Okresní soud ve Znojmě, policie ji provedla 15. prosince 2015.
Zadeh si stěžoval na to, že jeho advokát se na místo dostal až hodinu po zahájení prohlídky. Příkaz k prohlídce byl prý nedostatečně odůvodněný.
Daňovými úniky se zabývá Krajský soud v Brně. Kromě Zadeha v kauze figuruje 14 lidí. Podle obžaloby šidili stát při dovozu pohonných hmot. Celková škoda údajně činí 2,5 miliardy korun.
Kvůli daňové kauze strávil Zadeh ve vazbě 22 měsíců. Pak se dostal na svobodu díky kauci 150 milionů korun. Loni v prosinci jej ale brněnský městský soud poslal opět do vazby kvůli podezření z ovlivňování svědka. Zadeh vinu popírá.
Související
Ústavní soud odmítl stížnost Zadeha ve sporu o odškodnění za dobu, kterou strávil ve vazbě
Brněnský soud schválil Zadehovi dohodu v daňové kauze na devět let vězení
Shahram Abdullah Zadeh , Ústavní soud ČR
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
před 1 hodinou
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
před 2 hodinami
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
před 3 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
Kriminalisté se od čtvrtečního odpoledne zabývají násilným trestným činem v bytovém domě v Jablonci nad Nisou. Spekuluje se o tom, že tam matka zavraždila vlastní dítě. Policie zatím moc podrobností neprozradila.
Zdroj: Jan Hrabě