Praha - Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) zveřejnil 18 videí, která mají cizincům přiblížit zvláštnosti českého jazyka a komunikace s Čechy.
"Videa lze nejenom použít k nacvičení určité komunikační situace, ale seznamují také i s typickými gesty nebo zvyky české společnosti," uvedla vedoucí referátu češtiny pro cizince NÚV Kamila Sládková.
Psali jsme: Počet ilegálů v ČR výrazně klesl, převaděči hledají nové způsoby pašování lidí V Česku žije nejvíc cizinců v historii, jde hlavně o ekonomickou migraciZprostředkovávají podle ní běžné situace, které nejsou zastoupeny v učebnicích. Žadatelé o trvalý pobyt se tak budou moct naučit například jak zavolat záchranku, jak řešit problém s majitelem bytu nebo jak si v práci vyměnit směnu.
Složení zkoušky z češtiny je jednou z podmínek pro získání trvalého pobytu pro lidi ze států mimo EU. Další podmínkou je, že v ČR žijí minimálně pět let. Zkouška z češtiny má písemnou a ústní část, první pokus je zdarma, každý další pokus stojí 1500 korun.
Psali jsme: Čeština? Byl jsem paf, že tak složitý jazyk opravdu existuje, přiznává americký profesorPodle údajů NÚV ji do konce roku 2016 složilo zhruba 62.000 cizinců. Průměrná úspěšnost u jedné zkoušky byla 60 procent. Nejpočetnější skupiny žadatelů, které zkoušku s úspěchem skládají, tvoří Ukrajinci, Vietnamci a Rusové. Občané ze států Evropské unie ji dělat nemusí.
Související
Tři cizinci uprchli z detenčního zařízení. Po dvou policisté pátrají
Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou
Aktuálně se děje
včera
Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
včera
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
včera
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
včera
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
včera
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
včera
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
včera
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
včera
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
včera
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
včera
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
26. června 2026 21:42
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
26. června 2026 20:26
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
26. června 2026 19:01
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.
Zdroj: Libor Novák