čeština

Ilustrační foto

V souvislosti s koronavirem se v češtině objevily stovky novotvarů

Koronakrize, koronténa, koronáč. To jsou jen některá z nových slov, která se v češtině objevila v reakci na aktuální koronavirovou pandemii. Podle Michaely Liškové, která se v Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR zabývá výzkumem jazykových novotvarů, jsou nových slov souvisejících s koronavirem v češtině už stovky.
Ilustrační foto

Česká centra vysílají on-line kurzy češtiny, bude i přednáška o COVID-19 a fake news

Česká centra v zahraničí vysílají své programy on-line, do digitálního prostředí přechází i kurzy češtiny a pracovníci center pomáhají zastupitelským úřadům v konzulární agendě, tedy v komunikaci s českými občany. Česká centra v zahraničí jsou pro veřejnost nyní uzavřena, plánované akce se přesouvají na podzimní období, případně se ruší a domlouvají možné varianty jejich realizace v příštím roce.
Ilustrační foto

Kolik žije v Česku cizinců ze států mimo EU? Chystá se nová koncepce integrace

Ke konci srpna letošního roku pobývalo v Česku legálně 341.496 cizinců z tzv. třetích zemí, tedy ze států mimo Evropskou unii, Evropský hospodářský prostor a Švýcarsko. Vyplývá to z koncepce integrace cizinců pro příští rok, kterou v pondělí projedná vláda. Nejvíce, přes 140.000 lidí, pocházelo z Ukrajiny, následovali občané Vietnamu a Ruska.
ministerstvo školství

Zkouška z češtiny bude složitější? Stát chce přitvrdit vůči cizincům

Od roku 2021 se možná ztíží zkouška z češtiny pro cizince, kteří pochází ze zemí mimo EU a chtějí v ČR získat trvalý pobyt. Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády, který připravilo ministerstvo školství. Podle něj by žadatelé o trvalý pobyt měli nově prokazovat znalost českého jazyka zhruba na úrovni pokročilých. Dosud jim stačilo umět jen úplné základy českého jazyka. Podmínkou k novele je navýšení rozpočtu na zkoušku z 1,65 milionu na 4,51 milionu korun.
Ilustrační foto

U maturity z češtiny "vybouchlo" 4,3 procenta studentů, chlapci si vedli hůř než dívky

Ústní část maturitní zkoušky z českého jazyka letos na jaře nezvládlo 4,3 procenta středoškoláků, kteří skládali státní maturitu poprvé. Takzvaná čistá neúspěšnost je prakticky stejná jako loni. U ústní zkoušky z cizího jazyka propadlo 3,2 procenta prvomaturantů, před rokem jich bylo o tři desetiny víc. Vyplývá to z analýzy, kterou na webu zveřejnilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), jež maturity organizuje.
Školství, ilustrační foto

Kdy psát mě a kdy mně? Pomůže vám Vašek

Správné skloňování zájmena já je pro mnoho Čechů stále záhadou. Netuší, kde přesně se píše mě a kde mně. Naštěstí existuje několik jednoduchých zásad a pomůcek, které jim umožní to napsat správně.
Česká republika, pohled na Prahu

Češi se v zahraničí dočkali velké pochvaly

Na světě existuje více než 7000 různých jazyků. Ten český ale patří mezi nejpřitažlivější a nejvíc "sexy" jazyk na světě. Vyplývá to z celosvětové ankety, o které informoval New Zealand Herald.
Jan Kněžínek

Vláda odmítla zákon o češtině: Návrh KSČM je podle Kněžínka nesmyslný

Vláda dnes podle očekávání odmítla komunistický návrh na uzákonění češtiny jako státního jazyka. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) na tiskové konferenci označil návrh zákona za zbytečný, protože preference češtiny jako úředního jazyka platí už nyní a zákony ji dostatečně upravují. Normu dostane k posouzení Sněmovna.
Vláda

Zákon o češtině? Vláda je proti. Mohl by se vymstít, obávají se ministerstva

Vláda zřejmě odmítne komunistický návrh na uzákonění češtiny jako státního jazyka. Podle stanovisek ministerstev je takováto norma pouze proklamativní a nadbytečná, neboť používání českého jazyka je již dostatečně právně upraveno. Kabinet ANO a ČSSD, který vládne s podporou KSČM, se má návrhem zabývat tento pátek.
Josef Franta Šumavský

Český obrozenec, na kterého historie zapomněla. Pohřeb měl na Štědrý den

Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský nebo Josef Jungmann. Zasloužili se o posílení národního sebeuvědomění i o povznesení českého jazyka. Významným českým obrozencem byl i Josef Franta Šumavský – tak trochu zapomenutá osobnost českých dějin.
Velký knižní čtvrtek ( foto: Lenka Dvořáková)

Za češtinu jsme v minulosti tvrdě bojovali. Kolik utratíme za knihy dnes?

Praha - Češi utratí za knihy včetně e-knih a audioknih průměrně 719 korun za rok. Vyplývá to z z údajů knihkupectví Kanzelsberger. Čeští čtenáři tak například dají ročně za knihy méně než Turci (v přepočtu 771 Kč) a více než Poláci (585 Kč). Nejvíc za četbu v přepočtu na koruny vydají podle údajů Bookmap.org Němci, Norové, Američani a Britové. Průměrná ceny knihy se mezi roky 2014 a 2016 zvýšila z 252 na 261 korun, vyplývá z údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů.
Ukrajina, ilustrační foto

V ukrajinském Užhorodu se dodnes učí čeština, podmínky jsou drsné

Užhorod (Ukrajina)/Praha - Česká republika by měla pomáhat, aby český jazyk a povědomí o československých dějinách v Zakarpatí, nejvýchodnějším cípu někdejší první republiky, nevymizely. Je o tom přesvědčena Světlana Fesenková, ředitelka jediné školy v Užhorodu, kde se stovky dětí učí česky.
historie

Tajemství české kroniky: Kdo byl Dalimil? Němce nesnášel, vlastencům zavařil

Ve středověku lidé dělali celou řadu věcí jinak, než je děláme dnes. Jednou z nich bylo i to, že autoři zajímavých děl, ať už literárních nebo výtvarných, necítili vždy potřebu se pod ně podepisovat. To je případ i první česky psané a zároveň veršované kroniky. Přestože se pro ni ustálil název Dalimilova kronika, dodnes nevíme, kdo byl jejím skutečným autorem a asi se to ani nikdy nedozvíme.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy