Ve středověku lidé dělali celou řadu věcí jinak, než je děláme dnes. Jednou z nich bylo i to, že autoři zajímavých děl, ať už literárních nebo výtvarných, necítili vždy potřebu se pod ně podepisovat. To je případ i první česky psané a zároveň veršované kroniky. Přestože se pro ni ustálil název Dalimilova kronika, dodnes nevíme, kdo byl jejím skutečným autorem a asi se to ani nikdy nedozvíme.
Kronika tak řečeného Dalimila, jak by se správně o ní mělo hovořit, získala název po Dalimilovi Meziříčském, bohužel se nejedná o jinak doložitelnou historickou postavu. Kde se tedy vzal? Poprvé se v písemných pramenech objevuje u jednoho z nejlepších fabulátorů starých kronik – Václava Hájka z Libočan, o jehož bujné fantazii jsme již několikrát psali.
Hájek uvádí Dallimila Meziříčského jako jednoho ze zdrojů a inspirátorů jeho kroniky, ovšem nutno dodat, že s pozoruhodným dílem Kroniky tak řečeného Dalimila ji spojil až o století mladší historiograf Tomáš Pešina z Čechorodu. Historikové moderní doby však záhy začali nad podivným autorem kroniky krčit obočí. První, kdo na nejasné autorství upozornil, byl František Faustin Procházka, který připravoval novou edici kroniky. Za pravdu mu dali další slovutní badatele a vlastenci jako Josef Dobrovský a František Palacký.
O koho mohlo jít? Zapeklitá záhada
V pátrání po autorovi známém pod jménem Dalimil má jediné pevné body v textu, jenž sám napsal. Z kroniky je patrné, že se jednalo o informovaného a na svou dobu velmi vzdělaného autora se značným přehledem. Orientoval se jak v domácím dění tak i v širších středoevropských souvislostech, ovšem o vzdálenějších krajích např. tehdy známé západní a východní Evropě mnoho nevěděl a určitě tam nikdy nebyl. Historik příliš zdatný nebyl, drtivá většina informací pochází ze starší latinské Kosmovy Kroniky, i když je pravda, že některé historické detaily jsou známé pouze z Dalimilovy kroniky, což je bohužel trochu málo k tomu, abychom mohli tyto informace považovat za historicky věrohodné.
Kronika nebo politický pamflet?
Příčinou nevěrohodnosti originálních částí je to, co je na Dalimilově kronice nejzajímavější. Více než přesným historickým pojednáním je totiž svědectvím doby a také politickým traktátem. Minulost v něm měla posloužit jako podpůrná argumentace pro autorovy názory. Historie totiž ve středověku nebyla vědou tak, jak ji chápeme dnes, ale spíše argumentačním nástrojem a nejinak s ní pracoval i tak řečený Dalimil.
Stěžejním motivem jeho textu byla podpora šlechtického stavu, což svědčí o tom, že se pravděpodobně jednalo o vzdělaného šlechtice. Ještě důležitější je však protiněmecký osten, který autor na řádcích kroniky zaujímá. Dělá vrásky na čele teoretikům vzniku moderního českého národa, k němuž mělo dojít v 18. a 19. století v rámci obrozeneckého procesu. Pro středověk měl být nacionalismus neznámou kategorií.
Předběhl tak řečený Dalimil dobu?
Ignorantství národních rozdílů však v žádném případě neplatí pro autora Dalimilovy kroniky. Protiněmecká narážky však v prvé řadě svědčí o zajímavých faktech. Nejen o tom, že české národní tradice mají hluboké středověké kořeny, ale zároveň nám Dalimilova kronika nabízí zamyšlení nad tím, že soužití velmi blízkých národu avšak s diametrálně odlišným jazykem vždy doprovázely určité problémy. Otázkou je, jestli šlo o problémy každodenního života anebo o politický zájem příslušníka elitní vrstvy? Jak už jsme uvedli, není pochyb o tom, že se Dalimil k elitářům počítal.
Související

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro

Masakr na Švédských šancích. Před 80 lety bylo zavražděno přes 250 nevinných Němců
historie , nacionalismus , čeština
Aktuálně se děje
před 41 minutami

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
před 1 hodinou

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
před 1 hodinou

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
před 2 hodinami

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
před 3 hodinami

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
před 4 hodinami

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
před 4 hodinami

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
před 5 hodinami

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
před 6 hodinami

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
před 7 hodinami

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
před 8 hodinami

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
před 8 hodinami

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová
před 9 hodinami

Rusko zastaví jen síla, říká Zelenskyj. Další noční útok nepřežili dva lidé
před 10 hodinami

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem
před 10 hodinami

Tragická letecká nehoda v Indii. Předběžné závěry ukazují na chybu jednoho z pilotů
před 12 hodinami

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce
včera

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry
včera

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit
včera

Policistka utrpěla zranění při nehodě na D5. Dálnici bylo nutné uzavřít
včera
Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné
Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.
Zdroj: Jakub Jurek