Tajemství české kroniky: Kdo byl Dalimil? Němce nesnášel, vlastencům zavařil

Ve středověku lidé dělali celou řadu věcí jinak, než je děláme dnes. Jednou z nich bylo i to, že autoři zajímavých děl, ať už literárních nebo výtvarných, necítili vždy potřebu se pod ně podepisovat. To je případ i první česky psané a zároveň veršované kroniky. Přestože se pro ni ustálil název Dalimilova kronika, dodnes nevíme, kdo byl jejím skutečným autorem a asi se to ani nikdy nedozvíme.

Kronika tak řečeného Dalimila, jak by se správně o ní mělo hovořit, získala název po Dalimilovi Meziříčském, bohužel se nejedná o jinak doložitelnou historickou postavu. Kde se tedy vzal? Poprvé se v písemných pramenech objevuje u jednoho z nejlepších fabulátorů starých kronik – Václava Hájka z Libočan, o jehož bujné fantazii jsme již několikrát psali.

Hájek uvádí Dallimila Meziříčského jako jednoho ze zdrojů a inspirátorů jeho kroniky, ovšem nutno dodat, že s pozoruhodným dílem Kroniky tak řečeného Dalimila ji spojil až o století mladší historiograf Tomáš Pešina z Čechorodu. Historikové moderní doby však záhy začali nad podivným autorem kroniky krčit obočí. První, kdo na nejasné autorství upozornil, byl František Faustin Procházka, který připravoval novou edici kroniky. Za pravdu mu dali další slovutní badatele a vlastenci jako Josef Dobrovský a František Palacký.

O koho mohlo jít? Zapeklitá záhada

V pátrání po autorovi známém pod jménem Dalimil má jediné pevné body v textu, jenž sám napsal. Z kroniky je patrné, že se jednalo o informovaného a na svou dobu velmi vzdělaného autora se značným přehledem. Orientoval se jak v domácím dění tak i v širších středoevropských souvislostech, ovšem o vzdálenějších krajích např. tehdy známé západní a východní Evropě mnoho nevěděl a určitě tam nikdy nebyl. Historik příliš zdatný nebyl, drtivá většina informací pochází ze starší latinské Kosmovy Kroniky, i když je pravda, že některé historické detaily jsou známé pouze z Dalimilovy kroniky, což je bohužel trochu málo k tomu, abychom mohli tyto informace považovat za historicky věrohodné.

Kronika nebo politický pamflet?

Příčinou nevěrohodnosti originálních částí je to, co je na Dalimilově kronice nejzajímavější. Více než přesným historickým pojednáním je totiž svědectvím doby a také politickým traktátem. Minulost v něm měla posloužit jako podpůrná argumentace pro autorovy názory. Historie totiž ve středověku nebyla vědou tak, jak ji chápeme dnes, ale spíše argumentačním nástrojem a nejinak s ní pracoval i tak řečený Dalimil.

Stěžejním motivem jeho textu byla podpora šlechtického stavu, což svědčí o tom, že se pravděpodobně jednalo o vzdělaného šlechtice. Ještě důležitější je však protiněmecký osten, který autor na řádcích kroniky zaujímá. Dělá vrásky na čele teoretikům vzniku moderního českého národa, k němuž mělo dojít v 18. a 19. století v rámci obrozeneckého procesu. Pro středověk měl být nacionalismus neznámou kategorií.

Předběhl tak řečený Dalimil dobu?

Ignorantství národních rozdílů však v žádném případě neplatí pro autora Dalimilovy kroniky. Protiněmecká narážky však v prvé řadě svědčí o zajímavých faktech. Nejen o tom, že české národní tradice mají hluboké středověké kořeny, ale zároveň nám Dalimilova kronika nabízí zamyšlení nad tím, že soužití velmi blízkých národu avšak s diametrálně odlišným jazykem vždy doprovázely určité problémy. Otázkou je, jestli šlo o problémy každodenního života anebo o politický zájem příslušníka elitní vrstvy? Jak už jsme uvedli, není pochyb o tom, že se Dalimil k elitářům počítal.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie nacionalismus čeština

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy