Tajemství české kroniky: Kdo byl Dalimil? Němce nesnášel, vlastencům zavařil

Ve středověku lidé dělali celou řadu věcí jinak, než je děláme dnes. Jednou z nich bylo i to, že autoři zajímavých děl, ať už literárních nebo výtvarných, necítili vždy potřebu se pod ně podepisovat. To je případ i první česky psané a zároveň veršované kroniky. Přestože se pro ni ustálil název Dalimilova kronika, dodnes nevíme, kdo byl jejím skutečným autorem a asi se to ani nikdy nedozvíme.

Kronika tak řečeného Dalimila, jak by se správně o ní mělo hovořit, získala název po Dalimilovi Meziříčském, bohužel se nejedná o jinak doložitelnou historickou postavu. Kde se tedy vzal? Poprvé se v písemných pramenech objevuje u jednoho z nejlepších fabulátorů starých kronik – Václava Hájka z Libočan, o jehož bujné fantazii jsme již několikrát psali.

Hájek uvádí Dallimila Meziříčského jako jednoho ze zdrojů a inspirátorů jeho kroniky, ovšem nutno dodat, že s pozoruhodným dílem Kroniky tak řečeného Dalimila ji spojil až o století mladší historiograf Tomáš Pešina z Čechorodu. Historikové moderní doby však záhy začali nad podivným autorem kroniky krčit obočí. První, kdo na nejasné autorství upozornil, byl František Faustin Procházka, který připravoval novou edici kroniky. Za pravdu mu dali další slovutní badatele a vlastenci jako Josef Dobrovský a František Palacký.

O koho mohlo jít? Zapeklitá záhada

V pátrání po autorovi známém pod jménem Dalimil má jediné pevné body v textu, jenž sám napsal. Z kroniky je patrné, že se jednalo o informovaného a na svou dobu velmi vzdělaného autora se značným přehledem. Orientoval se jak v domácím dění tak i v širších středoevropských souvislostech, ovšem o vzdálenějších krajích např. tehdy známé západní a východní Evropě mnoho nevěděl a určitě tam nikdy nebyl. Historik příliš zdatný nebyl, drtivá většina informací pochází ze starší latinské Kosmovy Kroniky, i když je pravda, že některé historické detaily jsou známé pouze z Dalimilovy kroniky, což je bohužel trochu málo k tomu, abychom mohli tyto informace považovat za historicky věrohodné.

Kronika nebo politický pamflet?

Příčinou nevěrohodnosti originálních částí je to, co je na Dalimilově kronice nejzajímavější. Více než přesným historickým pojednáním je totiž svědectvím doby a také politickým traktátem. Minulost v něm měla posloužit jako podpůrná argumentace pro autorovy názory. Historie totiž ve středověku nebyla vědou tak, jak ji chápeme dnes, ale spíše argumentačním nástrojem a nejinak s ní pracoval i tak řečený Dalimil.

Stěžejním motivem jeho textu byla podpora šlechtického stavu, což svědčí o tom, že se pravděpodobně jednalo o vzdělaného šlechtice. Ještě důležitější je však protiněmecký osten, který autor na řádcích kroniky zaujímá. Dělá vrásky na čele teoretikům vzniku moderního českého národa, k němuž mělo dojít v 18. a 19. století v rámci obrozeneckého procesu. Pro středověk měl být nacionalismus neznámou kategorií.

Předběhl tak řečený Dalimil dobu?

Ignorantství národních rozdílů však v žádném případě neplatí pro autora Dalimilovy kroniky. Protiněmecká narážky však v prvé řadě svědčí o zajímavých faktech. Nejen o tom, že české národní tradice mají hluboké středověké kořeny, ale zároveň nám Dalimilova kronika nabízí zamyšlení nad tím, že soužití velmi blízkých národu avšak s diametrálně odlišným jazykem vždy doprovázely určité problémy. Otázkou je, jestli šlo o problémy každodenního života anebo o politický zájem příslušníka elitní vrstvy? Jak už jsme uvedli, není pochyb o tom, že se Dalimil k elitářům počítal.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

historie nacionalismus čeština

Aktuálně se děje

před 6 minutami

raketový systém Patriot

"Rusové se učí a upravují taktiku," říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty na ochranu

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 17 minutami

před 19 minutami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 38 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda na Ukrajině postupuje. Obsadila další vesnici

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky převzaly kontrolu nad vesnicí Berdyči na východě Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy