Tajemství české kroniky: Kdo byl Dalimil? Němce nesnášel, vlastencům zavařil

Ve středověku lidé dělali celou řadu věcí jinak, než je děláme dnes. Jednou z nich bylo i to, že autoři zajímavých děl, ať už literárních nebo výtvarných, necítili vždy potřebu se pod ně podepisovat. To je případ i první česky psané a zároveň veršované kroniky. Přestože se pro ni ustálil název Dalimilova kronika, dodnes nevíme, kdo byl jejím skutečným autorem a asi se to ani nikdy nedozvíme.

Kronika tak řečeného Dalimila, jak by se správně o ní mělo hovořit, získala název po Dalimilovi Meziříčském, bohužel se nejedná o jinak doložitelnou historickou postavu. Kde se tedy vzal? Poprvé se v písemných pramenech objevuje u jednoho z nejlepších fabulátorů starých kronik – Václava Hájka z Libočan, o jehož bujné fantazii jsme již několikrát psali.

Hájek uvádí Dallimila Meziříčského jako jednoho ze zdrojů a inspirátorů jeho kroniky, ovšem nutno dodat, že s pozoruhodným dílem Kroniky tak řečeného Dalimila ji spojil až o století mladší historiograf Tomáš Pešina z Čechorodu. Historikové moderní doby však záhy začali nad podivným autorem kroniky krčit obočí. První, kdo na nejasné autorství upozornil, byl František Faustin Procházka, který připravoval novou edici kroniky. Za pravdu mu dali další slovutní badatele a vlastenci jako Josef Dobrovský a František Palacký.

O koho mohlo jít? Zapeklitá záhada

V pátrání po autorovi známém pod jménem Dalimil má jediné pevné body v textu, jenž sám napsal. Z kroniky je patrné, že se jednalo o informovaného a na svou dobu velmi vzdělaného autora se značným přehledem. Orientoval se jak v domácím dění tak i v širších středoevropských souvislostech, ovšem o vzdálenějších krajích např. tehdy známé západní a východní Evropě mnoho nevěděl a určitě tam nikdy nebyl. Historik příliš zdatný nebyl, drtivá většina informací pochází ze starší latinské Kosmovy Kroniky, i když je pravda, že některé historické detaily jsou známé pouze z Dalimilovy kroniky, což je bohužel trochu málo k tomu, abychom mohli tyto informace považovat za historicky věrohodné.

Kronika nebo politický pamflet?

Příčinou nevěrohodnosti originálních částí je to, co je na Dalimilově kronice nejzajímavější. Více než přesným historickým pojednáním je totiž svědectvím doby a také politickým traktátem. Minulost v něm měla posloužit jako podpůrná argumentace pro autorovy názory. Historie totiž ve středověku nebyla vědou tak, jak ji chápeme dnes, ale spíše argumentačním nástrojem a nejinak s ní pracoval i tak řečený Dalimil.

Stěžejním motivem jeho textu byla podpora šlechtického stavu, což svědčí o tom, že se pravděpodobně jednalo o vzdělaného šlechtice. Ještě důležitější je však protiněmecký osten, který autor na řádcích kroniky zaujímá. Dělá vrásky na čele teoretikům vzniku moderního českého národa, k němuž mělo dojít v 18. a 19. století v rámci obrozeneckého procesu. Pro středověk měl být nacionalismus neznámou kategorií.

Předběhl tak řečený Dalimil dobu?

Ignorantství národních rozdílů však v žádném případě neplatí pro autora Dalimilovy kroniky. Protiněmecká narážky však v prvé řadě svědčí o zajímavých faktech. Nejen o tom, že české národní tradice mají hluboké středověké kořeny, ale zároveň nám Dalimilova kronika nabízí zamyšlení nad tím, že soužití velmi blízkých národu avšak s diametrálně odlišným jazykem vždy doprovázely určité problémy. Otázkou je, jestli šlo o problémy každodenního života anebo o politický zájem příslušníka elitní vrstvy? Jak už jsme uvedli, není pochyb o tom, že se Dalimil k elitářům počítal.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie nacionalismus čeština

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy