Známými českými obrozenci (či národními buditeli) byli například František Palacký, Josef Dobrovský nebo Josef Jungmann. Zasloužili se o posílení národního sebeuvědomění i o povznesení českého jazyka. Významným českým obrozencem byl i Josef Franta Šumavský – tak trochu zapomenutá osobnost českých dějin.
Na Josefa Frantu Šumavského se coby na českého obrozence tak trochu zapomíná. Přitom byl výraznou osobností – psal, vyučoval češtinu, podílel se na zakládání českých mateřských škol, věnoval se českému těsnopisu. Také se přátelil s Boženou Němcovou a její rodinou.
Josef Franta Šumavský se narodil dne 27. listopadu roku 1796 v pošumavské obci Poleň do rodiny chudého tesaře. Už jako dítě byl Josef velmi učenlivý a zvídavý. Kvůli chudobě rodiny musel doma pomáhat, a tak jako dítě často pracoval. Volné chvíle však trávil s poleňským kaplanem Kašparem Němečkem, který ho naučil německy a latinsky. Právě díky kaplanovi Němečkovi mohl Josef později navštěvovat gymnázium v Klatovech. Nejenom, že mu Němeček poskytl vzdělání, ale také potřebné finanční prostředky.
Po gymnáziu odešel Josef studovat filozofii do Prahy, kde se později stal členem řádu benediktinů na Emauzech. Již během studií ho začala zajímat jazykověda a pedagogika. Také se zde seznámil s významnými představiteli českého národního obrození – například s Josefem Dobrovským, Josefem Jungmannem nebo Václavem Hankou. V Praze už pak Josef Franta Šumavský zůstal až téměř do konce svého života – zde se věnoval především pedagogické a jazykovědné činnosti. Psal srovnávací jazykovědné práce, sestavoval mluvnice a slovníky, zabýval se poezií a národopisem. Učil také předškolní děti v opatrovnách, jako učitel češtiny působil v Žofinské akademii, v pražské židovské škole, na staroměstském a novoměstském gymnáziu a také v první české hlavní škole v Budči. Později také češtinu vyučoval soukromě v zámožných rodinách i v ženském vlasteneckém kroužku Bohuslavy Rajské (do které se údajně nešťastně zamiloval). Napsal dílo nazvané Malá čítanka, ve kterém se objevila nová metoda výuky čtení, která se stavěla proti dosavadnímu hláskování.
Jako správný vlastenec si Josef Franta zvolil přídomek Šumavský. Svůj život zasvětil pedagogice, jazykovědě a osvětové činnosti. Možná také proto se nikdy neoženil. Bydlel v Praze u své sestry Markéty ve Štěpánské ulici. Aktivně působil v pražské vlastenecké společnosti, pořádal české plesy a slavnosti, spoluzakládal české mateřské školy, byl proslulý svým smyslem pro humor a zpěvem národních písní. Angažoval se tak při revoluci v roce 1848.
Josef Franta Šumavský byl významným jazykovědcem a lexikologem. Věnoval se mimo jiné srovnávání a popularizaci slovanských jazyků, podílel se na sepsání české mluvnice, je autorem česko-německé cvičebnice. V roce 1830 stál spolu s Karlem Slavojem Amerlingem, Janem Slavomírem Tomíčkem a Josefem Jaroslavem Langerem u zrodu časopisu Čechoslav. Později s Janem Slavomírem Tomíčkem spolupracoval při sestavování sbírky slovanských národních pověstí s názvem Slovanka. V letech 1844 a 1846 vyšel jeho dvoudílný Německo-český slovník, v roce 1851 jeho Česko-německý slovník.
Josef Franta Šumavský se přátelil s Boženou Němcovou a její rodinou. Hynek Němec, syn Boženy Němcové, u českého obrozence dokonce jeden rok bydlel během svých studií v Praze. Později Josef Franta Šumavský poskytl střechu nad hlavou i jejímu dalšímu synovi, Karlovi Němcovi.
Když český vlastenec, jazykovědec a pedagog dne 22. prosince roku 1857 ve věku 61 let zemřel na zápal plic, Božena Němcová mu napsala nekrolog. Z pera této spisovatelky máme také zprávy o smrti Šumavského, a to z dopisu, který napsala spisovateli a překladateli Václavovi Čeňkovi Bendlovi: „On musel dávno cítit bolest, ale že třebas si toho nevšiml; v sobotu už mu nechutnalo, ráno v pondělí už nevstal, celý den mu bylo zle, odpoledne začal plivat krev, celou noc zle, ráno zavolali kněze, zavolali ještě dr. Hamerníka také, a v půl desáté byl v Pánu. (…) Byla to dobrá, poctivá duše česká!“
Pohřeb Josefa Franty Šumavského se konal na Štědrý den roku 1857. Místem jeho posledního odpočinku jsou Olšanské hřbitovy.
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 45 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 2 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 4 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 6 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 17 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera