Brno - Městský soud v Praze se bude muset znovu zabývat případem Vladimíra Waise, který byl v 50. letech vězněn, protože z náboženských důvodů odepřel vojenskou službu. Muže se dnes zastal Ústavní soud (ÚS).
Nález však nebude mít příliš široký dopad. Možnost získat odškodnění za nemateriální újmu způsobenou vězením před rokem 1992 se totiž v minulosti otevřela jen nakrátko na základě výkyvu v judikatuře Ústavního soudu, který později svůj postoj zase změnil.
Muž z Ústí nad Labem, narozený v roce 1933, si v letech 1953 až 1955 odpykal 18 měsíců. Nejvyšší soud rozsudek zrušil v roce 2003 poté, co ÚS - právě na podkladě Waisova osudu - zdůraznil právo Svědků Jehovových na svobodu svědomí, která v jejich případě zahrnuje také odepření vojenské služby.
Muž posléze požádal o odškodnění 900.000 korun, zprvu neuspěl, ale opět v jeho prospěch průlomově zasáhli ústavní soudci. V roce 2012 rozhodli, že odpírači vojenské služby věznění za minulého režimu mají nárok na přiměřené zadostiučinění v penězích podle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, přestože ta ještě v době, kdy si odpykávali trest, nebyla pro Československo závazná. Později se ale judikatura ÚS znovu změnila.
Obvodní soud pro Prahu 6 Waisově žalobě o odškodnění vyhověl. Ovšem poté odvolací Městský soud v Praze konstatoval porušení Waisových práv, avšak místo finančního odškodnění přiznal jen omluvu. "Víte jak to říkají někteří starší lidí - za omluvu si léky, které nutně potřebuji ve svém věku, nekoupím. Takže doufáme, že alespoň nějaké přiměřené odškodnění obecné soudy panu Waisovi přiznají," řekl Waisův advokát Lubomír Müller.
Související
Potrefená husa se ozvala. Lipavský ostře reagoval na další ruský výpad
Spartakiády začaly před 70 lety. Komunistům sloužily k propagandě i manipulaci
Aktuálně se děje
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
včera
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
včera
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
včera
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
včera
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
včera
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
7. srpna 2026 22:04
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
7. srpna 2026 20:55
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
7. srpna 2026 19:37
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
7. srpna 2026 18:26
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
7. srpna 2026 17:09
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
7. srpna 2026 15:54
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
7. srpna 2026 15:15
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
7. srpna 2026 14:25
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
7. srpna 2026 13:11
Trump podepsal zavedení nových cel
7. srpna 2026 12:00
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
7. srpna 2026 10:50
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák