Soud musí opět řešit licenci solární elektrárny Jeníkov, dříve ji zrušil

Krajský soud v Brně se musí znovu zabývat licencí solární elektrárny v Jeníkově na Teplicku, původně ji zrušil kvůli údajným nedostatkům revizní zprávy. Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti držitele licence, společnosti Fine Decorating. Zdůraznil při tom význam dobré víry v platnost a zákonnost licence a v možnost provozovat elektrárnu za původních výkupních podmínek.

"Platí, že dobrá víra se předpokládá a je na veřejné moci, aby její existenci vyvrátila. K tomu ale v nyní souzené věci dle názoru ÚS nedošlo," stojí v nálezu soudce zpravodaje Tomáše Lichovníka.

"Očekávám, že krajský soud teď rozhodne tak, že licenci ponechá," řekl ČTK advokát firmy Roman Klimus. Jeníkovská elektrárna dosud mohla vyrábět a dodávat do sítě energii díky odkladnému účinku, který ÚS stížnosti přiznal s argumentem, že odstavení by mohlo vést k chátrání či úplnému zničení zařízení.

Energetický regulační úřad licenci vydal koncem roku 2010. Podle žaloby podané nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem ovšem nebyly splněny zákonné předpoklady, například chyběla řádná revizní zpráva.

Krajský soud v Brně nejprve Zemanově žalobě nevyhověl, po zásahu Nejvyššího správního soudu ovšem původní rozhodnutí úřadu zrušil s vysvětlením, že revizní zpráva nemohla být dostatečným podkladem pro udělení licence, neboť neprokazovala bezpečnost, a tím ani technickou způsobilost zařízení.

Firma v ústavní stížnosti tvrdila, že zjištěné vady, pokud se vůbec dají nazývat vadami, rozhodně nejsou natolik závažné, aby bylo nutné licenci zrušit, a omezit tak právo na podnikání a zasáhnout do bezproblémově fungujícího provozu.

Na skutečnost, že revizní zpráva ve spojení s povolením předčasného užívání stavby v předložené podobě nemůže osvědčit bezpečnost elektrárny v plném rozsahu, firmu měl podle ústavních soudců upozornit regulační úřad a vyzvat ji k odstranění vad, což se nestalo. "Je věcí státu, aby ve správních řízeních, která vede, nechyboval, a pokud k tomu přeci jednom dojde, aby zásadně nesl následky svých pochybení," rozhodl ÚS.

Podle advokáta si firma objednala stavbu elekrárny na klíč. Revizní zprávy tehdy vůbec neřešila, vyhotovoval je někdo jiný na konci subdodavatelského řetězce.

Zeman žalobami napadl 22 problematických licencí ze sklonku roku 2010. Zrušení licence dosáhl jen u části z nich. S ústavními stížnostmi neuspěly v poslední době například elektrárny Saša - Sun a Zdeněk - Sun, které také přišly o licenci.

Majitelé solárních elektráren, kteří je zprovoznili do konce roku 2010, měli na 20 let garantovanou výkupní cenu 12.150 korun za megawatthodinu elektrické energie dodané do veřejné sítě. Od ledna 2011 se ale výkupní podmínky zásadně změnily, cena za megawatthodinu klesla na 5500 korun.

Související

Více souvisejících

Ústavní soud ČR elektrárny Brno Ústecký kraj Energetika

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy