Mezi lidmi v EU stále kolují až deseti tisíce nebezpečných lahví na šlehačku s plastovou hlavicí. Do evropské databáze nebezpečných výrobků RAPEX se čínský výrobek dostal už v roce 2012, a to na podnět Francie, kde pod tlakem roztržený plast zabil několik lidí. Nové případy vážných zranění nyní máme i v Česku.
„Momentálně vím o dvou případech vážných zranění. Jedno byl otec čtyř dětí, při oslavě narozenin dcery se utrhlo plastové hrdlo a střepiny mu prorazily přes obličej lebku. Od minulého týdne východočeská policie vyšetřuje další případ, kdy žena skončila v kómatu," popisuje detaily českých případů europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se rozhodl o závažném problému informovat a řešit jej na úrovni EU.
„Opravdu se mi nelíbí, že tu dále máme tyto čínské šmejdy, proto hodlám interpelovat Evropskou komisi, aby toto téma s Čínou otevřela a byly odškodněny všechny oběti. Z mého pohledu je totiž naprosto nemyslitelné, aby za chyby čínského výrobce platili čeští distributoři, kteří jsou v tom zcela nevinně. Navíc je nutné na tento výrobek opětovně upozornit spotřebitele po celé EU," sděluje své nejbližší plány Zdechovský.
RAPEX je zkratka pocházející z anglického názvu Rapid Alert System for Non-Food Products používaná pro rychlý výstražný informační systém Evropské unie o nebezpečných spotřebitelských výrobcích nepotravinářského charakteru.
Systém má zajistit rychlou výměnu informací mezi členskými státy EU a Evropskou komisí o opatřeních, která zabraňují nebo omezují používání a prodej nebezpečných výrobků. RAPEX byl založen na základě Směrnice Rady o všeobecné bezpečnosti výrobků (2001/95/ES). V České republice funguje od vstupu do EU a zodpovědné za něj je ministerstvo průmyslu a obchodu.
Související
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
Čech poprvé povede unijní úřad OLAF. Rozhodla Evropská komise
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , EU (Evropská unie) , Čína , nebezpečný výrobek
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 4 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák