Česko čeká týden plný srážek. Zatímco jindy bychom nadávali, tentokrát je to důvod k lehkému optimismu. Zemi totiž i letos zasáhlo nebývale brzy velké sucho, jehož dopady mohou snížit intenzivní srážky, které se očekávají v následujících dnech. Jak moc se situace zlepší?
Meteoroložka Taťána Míková včera na Twitteru zveřejnila zajímavý graf z vysílání České televize. Zatímco loni v dubnu jsme měli ještě mírný polštář, letos v březnu už chybělo 58 l dešťové vody na m2. Oproti únoru šlo sice o nepatrné zlepšení situace, ještě v listopadu činil deficit dokonce 105 l/m2, přesto se zraky všech lidí upírají k následujícím dnům, kdy má vydatně pršet.
Tohle je kolik vody chybí z dlouhodobého pohledu: průměr pro celé Česko, pic.twitter.com/IUyBsuer3W
— Tatana Mikova (@TatanaMikova) 28. dubna 2019Projekt Intersucho, který mapuje stav sucha, už minulé úterý upozorňoval na Twitteru na to, že se v následujících dnech bude v nížinách hrát o úrodu. Podle hlášení z uplynulého týdne zasáhlo sucho už 99 procent území České republiky.
Podle meteorologů bude v první polovině pracovního týdne počasí v Česku pod vlivem tlakové níže, ve druhé pak v brázdě nízkého tlaku vzduchu. V pátek přejde přes Česko studená fronta a o víkendu k nám pronikne studený vzduch od severu. Díky těmto faktorům bude následující týden bohatý na srážky.
„Už do pondělního rána spadlo v Beskydech až 40 mm, v pondělí spadne od 10-20 mm, na horách až 30 mm,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz meteoroložka Dagmar Honsová. „V úterý až ve čtvrtek to budou denní srážkové úhrny kolem 5 mm, v pátek na frontě spadne až kolem 10 mm,“ pokračuje v předpovědi na následující dny.
V extrémních případech tedy může spadnout až 85 mm(l/m2) srážek. Je však dobré připomenout, že místech s největším deficitem vláhy v půdě, jako je oblast Polabí nebo jižní Morava, chybí i více než 100 mm oproti obvyklé zásobě vody v půdě.
Českých problémů se suchem si v minulém týdnu všimli i sousední Němci, které sice trápí ten samý problém, avšak v menším měřítku. Tamní server The Local nezapomněl zmínit, že v nejpostiženějších místech se pěstuje chmel a víno, plodiny potřebné k výrobě alkoholických nápojů. Článek poukazoval také na fakt, že sucho komplikuje boj s nejhorší kůrovcovou kalamitou v historii.
Pomohou očekávané srážky situaci v Česku? I meteorologové si ve svých předpovědích raději drží odstup. „Každá srážka dobrá, nicméně velké množství srážek ‚spolkne‛ vegetace. Alespoň se ale během týdne nebude prohlubovat sucho,“ říká pro EuroZprávy.cz Dagmar Honsová.
Související
Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí
Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci
Sucho , Počasí , Dagmar Honsová (meteoroložka)
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 2 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 3 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 4 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 4 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 5 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 6 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 7 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 8 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 9 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
Americký prezident Donald Trump nečekaně oznámil odklad plánovaných úderů na íránskou energetickou infrastrukturu o pět dní. Ve svém prohlášení na sociální síti Truth Social uvedl, že instruoval ministerstvo obrany, aby pozastavilo veškeré letecké útoky na elektrárny a energetické objekty v Íránu. Tento krok podmínil úspěchem probíhajících jednání, která označil za velmi produktivní.
Zdroj: Libor Novák