S členstvím Česka v Evropské unii je spokojeno 37 procent Čechů. Meziročně je to o procentní bod více a zároveň jde o nejvyšší podíl od roku 2010. Nespokojenost vyjádřilo 26 procent dotázaných a 34 procent lidí zvolilo neutrální odpověď. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
"Větší spokojenost s členstvím České republiky v Evropské unii byla od roku 2005 zjištěna pouze v letech 2008 a 2009, kdy dosahovala úrovně dvou pětin respondentů," uvedlo CVVM.
Spokojenost častěji vyjadřují mladí lidé, její míra roste rovněž se vzděláním a životní úrovní. Kladnější vztah k EU mají i obyvatelé velkých měst a voliči ODS, TOP 09, STAN a Pirátů. Lidé spokojení s členstvím Česka v EU jsou také výrazně častěji rozhodnuti zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu.
Ačkoliv spokojenost s členstvím ČR v unii roste, polovina lidí nepociťuje hrdost na svou občanskou příslušnost k EU. Před dvěma lety byl ale tento podíl 57 procent, o rok dříve 60 procent. Hrdých na evropské občanství je 39 procent dotázaných, což je o šest procentních bodů více než před dvěma roky.
Jako občan Evropské unie se alespoň někdy cítí 62 procent Čechů. Odpověď "nikdy" volilo 35 procent lidí, což je nejméně od roku 2004.
Více než čtyři pětiny dotázaných míní, že členství v EU znamená nárůst byrokracie a zřizování zbytečných úřadů. Většina lidí také souhlasí s tím, že je Česko příliš omezované evropskými zákony, že má EU příliš velký vliv na politiku a rozhodování v ČR a že z Česka odcházejí za prací do jiných členských států kvalifikovaní lidé.
Spokojenost s členstvím ČR v Evropské unii. Oproti šetření před rokem se spokojenost významně nezměnila a zůstává nejvyšší od roku 2010. pic.twitter.com/7wEFp2PDOJ
— CVVM (@CVVMcz) 2. května 2019
Lidé naopak oceňují více možností práce, studií a obecně žití v členských zemích, jsou si vědomi výhod dotací z evropských fondů a více než polovina dotázaných souhlasila s tím, že pro Česko znamená EU zajištění větší vojenské bezpečnosti.
Průzkum se uskutečnil od 30. března do 10. dubna a zúčastnilo se ho 1052 lidí.
Související
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 1 hodinou
Noční úder na Kyjevskou oblast si vyžádal nejméně 27 mrtvých a stovky evakuovaných
před 2 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 4 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 5 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 7 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
včera
Norský král Harald V. zemřel
včera
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
včera
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
Páteční bouřky mohou být v Čechách i velmi intenzivní, varovali meteorologové s tím, že vydaná výstraha se bude s velkou pravděpodobností upřesňovat. Možné je i zvýšení stupně výstrahy. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě