Cukrovka vloni zabila 24 tisíc Čechů. Jak nemoc poznáte?

Praha - Přes milion Češek a Čechů má cukrovku, z nichž 840 000 se léčí a dalších zhruba 250 000 o své nemoci vůbec neví. Celkově se počet nemocných za jednu generaci zdvojnásobil. Podle předsedy Diabetické asociace profesora Milana Kvapila představuje cukrovka v Česku nejrozšířenější a z hlediska zdravotních dopadů nejzávažnější onemocnění.

"Cukrovka se nedá vyléčit, ale je možné ji léčit. Čím dříve a důsledněji se s léčbou začne, tím spíše se oddálí komplikace, případně se jejich vzniku zabrání zcela," řekl Kvapil. Česká veřejnost žije podle něj v bludu, že každý diabetik si musí píchat inzulin. Ze strachu se vyhýbají zjištění hladiny cukru v krvi. Přitom u naprosté většiny pacientů je podle profesora včasné zjištění nemoci základním předpokladem k tomu, aby se vyhnuli komplikacím.

Nejvyšší počet nově zjištěných případů na jeden tisíc obyvatel zaznamenalo hlavní město Praha (8,6 případu), nejnižší počet vykázal Pardubický kraj (5,0 případu). Republikový průměr činil 6,9 nově zjištěných případů na tisíc obyvatel, což bylo o 0,4 případu více než v roce předchozím.

Každý rok je cukrovka nově zjištěna u 72 000 Češek a Čechů, zemře na ni téměř 24 000 lidí. "Neléčená cukrovka vede rychle k závažným komplikacím. Její podceňování má i finanční rozměr. Roční vydání na léčení diabetika s komplikacemi jsou třikrát vyšší než na diabetika bez komplikací," shrnul profesor.

Co je cukrovka a jaké jsou její příznaky?

Je to metabolické onemocnění, při němž organismus není schopen dodávat dostatečné množství inzulínu. Většina jídla, která sníme, se v těle rozkládá na glukózu, tu tělo využívá jako energii. Glukóza je v těle transportována krví. Aby buňky mohly glukózu z krve využít, potřebují k tomu hormon inzulin, který vyprodukuje slinivka břišní. Bez inzulínu tedy buňky nemohou získat energii z potravy.

Existují dva typy cukrovky, mají jedno společné: zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Je to způsobeno nedostatečným účinkem inzulinu. A dělí se na absolutní nedostatek inzulinu, což je diabetes I. typu, a relativní nedostatek inzulinu, což je diabetes II. typu.

Mezi klasické příznaky cukrovky patří například únava a malátnost, žízeň a nadměrné pití.

V případě I. typu onemocnění se příznaky mohou objevit v kterémkoli věku, ale vrchol výskytu je v dětství a dospívání. Obtíže se objeví většinou náhle a příznaky jsou následující:

- váhový úbytek- velká žízeň- zvýšený hlad („vlčí hlad")- časté močení

Mnohdy se také v akutním stavu objevuje zvracení, bolesti břicha až bezvědomí.

Cukrovka II. stupně má následující příznaky:

- zvýšená produkce moči, která vede k dehydrataci- zvýšené pití- zvýšení hladu- únava- hubnutí- rozmazané vidění- špatné hojení ran- opakované infekce močových cest či močového měchýře- kožní infekce- změna nálady

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka Cukr - inzulín nemoci

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 37 minutami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 46 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

Fiala nechápe návrh prokurátora ICC. Je to děsivé a nepřijatelné, vzkázal

Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za děsivý a nepřijatelný. Fiala to v pondělí odpoledne napsal na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy