Praha si dnes na řadě míst připomene 75 let od Pražského povstání. Tradiční pietní vzpomínka u budovy Českého rozhlasu se dnes kvůli krizovému stavu konat nebude, rozhlas místo toho odvysílá speciální vysílání s projevy politiků. V podvečer se v katedrále sv. Víta na Pražském hradě uskuteční bohoslužba k 75. výročí konce druhé světové války, konat se bude rovněž bez účasti veřejnosti. Mše, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka, se zúčastní prezident Miloš Zeman.
Český rozhlas dnes k připomínce výročí Pražského povstání a bojů o Československý rozhlas chystá speciální vysílání, přinese například rekonstrukci vysílání klíčové hodiny bitvy o rozhlas. V revolučních květnových dnech se vedly o Český rozhlas mezi německou armádou a českými povstalci tvrdé boje. Padlo při nich na 170 lidí.
Po poledni rozhlas odvysílá projevy předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO), premiéra Andreje Babiše (ANO), pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), slovenského velvyslance Petera Weisse a ředitele ČRo Reného Zavorala. Od 17:05 bude hostem rádia prezident Miloš Zeman. Tradiční položení smutečních věnců se bude konat dopoledne bez obřadu kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru.
Předseda Senátu Vystrčil uctí památku všech, kteří položili životy v boji proti nacismu, dopoledne u vazební věznice v Praze na Pankráci. Na oběti povstání se bude vzpomínat i u pomníku na mostě Barikádníků nebo u Staroměstské radnice.
Ve svatovítské katedrále začne mše v 18:00, liturgie za mír u příležitosti 75. výročí konce druhé světové války a za oběti covidu-19 se bude sloužit v uzavřené katedrále bez účasti veřejnosti. Vláda pro tuto bohoslužbu udělila výjimku, zúčastnit se jí může 60 lidí. Bohoslužby se v Česku mohou konat zatím v počtu do 15 osob. Od 11. května se limit zvýší na 100 lidí. Prezident Zeman se mše zúčastní s manželkou Ivanou, pozvání dostal od kardinála Duky.
Pražským povstáním vyvrcholil odboj proti německým okupantům, který vypukl spontánně 1. května 1945 v Přerově. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovali i rychlejší zásah Rudé armády. Velitel povstání generál Karel Kutlvašr za to byl po komunistickém puči "oceněn" doživotním vězením, perzekuováni byli i další představitelé povstalců. V Pražském povstání padlo podle údajů Vojenského historického ústavu téměř 3000 lidí. Smrt obránců Prahy připomínají po hlavním městě desítky pomníků a pamětních desek.
Související
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
II. světová válka , Pražské povstání , Český rozhlas
Aktuálně se děje
včera
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
včera
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
včera
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
včera
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
včera
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
včera
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
včera
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
včera
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
včera
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
včera
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
včera
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
včera
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
včera
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
včera
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
včera
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
včera
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
včera
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
včera
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
včera
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
24. června 2026 22:00
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák