"Hrozili mi únosem dcery." Hudebník Brabenec popsal brutalitu StB v rámci akce Asanace

Příslušníci StB vyhrožovali členovi hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislavu Brabencovi únosem dvouleté dcery či zastřelením psa, týdně ho vodili k několikahodinovým výslechům, prováděli u něj doma časté domovní prohlídky a připravili ho o možnost pracovat. Z těchto důvodů souhlasil s tím, že se z Česka vystěhuje.

Disident to dnes řekl u soudního líčení s pěticí bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby chartisty a lidi nepohodlné komunistickému režimu na přelomu 70. a 80. let v rámci takzvané akce Asanace šikanovali a nutili k emigraci. Hrozí jim za to až desetileté tresty vězení.

Brabenec skončil podle své výpovědi na výsleších zhruba padesátkrát. Některé výslechy trvaly až osm hodin. U jednoho z nich mu příslušníci StB řekli, že mu unesli dceru, a požadovali spolupráci. Muž neměl žádnou možnost si jejich slova ověřit. Při domovních prohlídkách pak disidentovi vyhrožovali tím, že u něj najdou samopal s jeho otisky prstů, za což by mu hrozilo dlouholeté vězení. Jeden z příslušníků si také při prohlídkách pohrával s revolverem v ruce. "Jeho zábava byla, že mířil na psa a říkal: jestli se ten pes pohne, tak má smůlu," uvedl Brabenec.

Při výsleších příslušníci StB někdejšího hudebníka podle jeho výpovědi několikrát bili, na počátku 80. let ho pak vyzvali k opuštění ČR. "Já se vystěhovat nechtěl," prohlásil Brabenec u soudu. Postupně však podle své výpovědi ztratil jakoukoli možnost zaměstnání. "Nakonec jsem už nesměl ani pást krávy v Krušných horách," uvedl. Z ČR proto odjel, přišel tím však o možnost dále působit jako hudebník, autor a ztratil přátele.

U soudu se z šikany vůči Brabencovi a dalším odpůrcům komunistického režimu zpovídají Zbyněk Dudek, Karel Hájek, Rudolf Peltan, Jaroslav Maryško a Jiří Šimák. Bývalý hudebník a chartista si jmenovitě vzpomněl na Dudka a Šimáka, ostatní obžalované si nepamatuje. Již dříve vyslechnutí disidenti Jiří Chmel a Jaroslav Neduha nedokázali konkrétně označit žádného z nich. I oni však uvedli, že k důvodům, proč přistoupili na vystěhování patřily vyhození ze zaměstnání, vyhrožování vězením a několikahodinové výslechy.

Bývalí příslušníci StB podle obžaloby v rámci Asanace disidenty šikanovali v jejich bydlišti i v zaměstnání, bez důvodu je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Jsou obžalovaní ze zneužití pravomoci úřední osoby. Pětice vinu odmítá.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky. Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytypované odpůrce režimu šikanovat i fyzicky týrat. Dudák a Šimák už byli v souvislosti s Asanací v minulosti odsouzeni, za týrání disidentů jim soudy uložily nepodmíněný trest v délce tři a půl roku.

Související

Andrej Babiš

Babišův spor o evidenci u StB: Nejvyšší soud dostal dovolání expremiéra

Slovenský nejvyšší soud minulý týden obdržel dovolání předsedy hnutí ANO a českého expremiéra Andreje Babiše proti pravomocnému verdiktu bratislavského krajského soudu, který v červnu zamítl jeho žalobu kvůli evidenci u československé tajné policie StB jako agenta. Termín rozhodnutí nejvyššího soudu v případu nebyl stanoven, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Alexandra Važanová.

Více souvisejících

StB Skupina: Plastic People of the Universe soudy Praha život disidenti

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 47 minutami

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

„Transformační“, Harrisová nadchla demokraty. Za den se vybralo na 46,7 milionu dolarů na kampaň

Pět hodin poté, co prezident Joe Biden odstoupil z klání, darovali demokraté 27,5 milionu dolarů na kampaň Kamaly Harrisové. A to není vše, informují americká média.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy