"Hrozili mi únosem dcery." Hudebník Brabenec popsal brutalitu StB v rámci akce Asanace

Příslušníci StB vyhrožovali členovi hudební skupiny The Plastic People of The Universe Vratislavu Brabencovi únosem dvouleté dcery či zastřelením psa, týdně ho vodili k několikahodinovým výslechům, prováděli u něj doma časté domovní prohlídky a připravili ho o možnost pracovat. Z těchto důvodů souhlasil s tím, že se z Česka vystěhuje.

Disident to dnes řekl u soudního líčení s pěticí bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby chartisty a lidi nepohodlné komunistickému režimu na přelomu 70. a 80. let v rámci takzvané akce Asanace šikanovali a nutili k emigraci. Hrozí jim za to až desetileté tresty vězení.

Brabenec skončil podle své výpovědi na výsleších zhruba padesátkrát. Některé výslechy trvaly až osm hodin. U jednoho z nich mu příslušníci StB řekli, že mu unesli dceru, a požadovali spolupráci. Muž neměl žádnou možnost si jejich slova ověřit. Při domovních prohlídkách pak disidentovi vyhrožovali tím, že u něj najdou samopal s jeho otisky prstů, za což by mu hrozilo dlouholeté vězení. Jeden z příslušníků si také při prohlídkách pohrával s revolverem v ruce. "Jeho zábava byla, že mířil na psa a říkal: jestli se ten pes pohne, tak má smůlu," uvedl Brabenec.

Při výsleších příslušníci StB někdejšího hudebníka podle jeho výpovědi několikrát bili, na počátku 80. let ho pak vyzvali k opuštění ČR. "Já se vystěhovat nechtěl," prohlásil Brabenec u soudu. Postupně však podle své výpovědi ztratil jakoukoli možnost zaměstnání. "Nakonec jsem už nesměl ani pást krávy v Krušných horách," uvedl. Z ČR proto odjel, přišel tím však o možnost dále působit jako hudebník, autor a ztratil přátele.

U soudu se z šikany vůči Brabencovi a dalším odpůrcům komunistického režimu zpovídají Zbyněk Dudek, Karel Hájek, Rudolf Peltan, Jaroslav Maryško a Jiří Šimák. Bývalý hudebník a chartista si jmenovitě vzpomněl na Dudka a Šimáka, ostatní obžalované si nepamatuje. Již dříve vyslechnutí disidenti Jiří Chmel a Jaroslav Neduha nedokázali konkrétně označit žádného z nich. I oni však uvedli, že k důvodům, proč přistoupili na vystěhování patřily vyhození ze zaměstnání, vyhrožování vězením a několikahodinové výslechy.

Bývalí příslušníci StB podle obžaloby v rámci Asanace disidenty šikanovali v jejich bydlišti i v zaměstnání, bez důvodu je zadržovali a opakovaně prohledávali jejich byty. Jsou obžalovaní ze zneužití pravomoci úřední osoby. Pětice vinu odmítá.

Akci Asanace vymyslela StB na přelomu 70. a 80. let. Jejím cílem bylo fyzickým a psychickým nátlakem donutit občany nepohodlné režimu k trvalému opuštění republiky. Pracovníci StB po celé zemi začali předem vytypované odpůrce režimu šikanovat i fyzicky týrat. Dudák a Šimák už byli v souvislosti s Asanací v minulosti odsouzeni, za týrání disidentů jim soudy uložily nepodmíněný trest v délce tři a půl roku.

Související

Andrej Babiš

Babišův spor o evidenci u StB: Nejvyšší soud dostal dovolání expremiéra

Slovenský nejvyšší soud minulý týden obdržel dovolání předsedy hnutí ANO a českého expremiéra Andreje Babiše proti pravomocnému verdiktu bratislavského krajského soudu, který v červnu zamítl jeho žalobu kvůli evidenci u československé tajné policie StB jako agenta. Termín rozhodnutí nejvyššího soudu v případu nebyl stanoven, řekla dnes ČTK mluvčí soudu Alexandra Važanová.

Více souvisejících

StB Skupina: Plastic People of the Universe soudy Praha život disidenti

Aktuálně se děje

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NATO vyzvalo k deeskalaci v Kosovu, Srbsko je k roli aliance kritické

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy