Anketa serveru EuroZprávy.cz: Co by lidé změnili v Česku? Babiš by dostal padáka

Redakce serveru EuroZprávy.cz o víkendu uspořádala na sociální síti anketu, v níž jsme se ptali, co by lidé změnili v České republice. Ze stovek odpovědí vyplynulo, že nejvíc leží lidem v žaludku premiér Andrej Babiš a jeho vláda.

Anketa serveru EuroZprávy.cz oslovila desítky tisíc lidí, z nichž několik stovek vyjádřilo svůj názor na jednoduchou otázku: Co byste změnili v České republice.

Nejvíce odpovědí se negativně postavilo proti současné vládě a proti osobě premiéra Andreje Babiše. Někteří by Babišovi dali "padáka" okamžitě, jiní dokonce navrhují defenestraci.

V menší míře, ale pořád v hojně zastoupeném počtu, by lidé obměnili i další další politické složky. mezi odpověďmi se často objevoval prezident Miloš Zeman nebo Senát, který by podle některých měl být spíše zrušen, než vyměněn.

"Panáci ve vládě včetně pana presidenta. To není hlava státu," napsala například jedna z uživatelek Facebooku. "Babiše a jeho nohsledy, ať se lidé spojí a ukážou že pořád platí Vox populi," uvedla další.

Někteří lidé zabrousili hlouběji do problému a navrhují konkrétní změny v určitých zákonech, například v systému vyplácení sociálních dávek nebo v přístupu politiků. "Určitě bych poslancům dál hmotnou odpovědnost, každý zaměstnanec má hmotnou odpovědnost, tak proč poslanci nemají, jsou zaměstnanci taky!!!" napsal jeden z diskutujících.

"Zavedla bych přísný lustrační zákon na všechny důležité posty v čele s vládou a prezidentem, a zavedla rovnější rozdělování hlasů pro strany ve volbách..také zrušila přímou volbu prezidenta..(ta může fungovat jen ve vyspělých demokraciích)..." navrhuje další diskutující.

Mezi odpověďmi se objevovala i žádost o účinnější boj proti korupci, větší sociální jistoty, lepší kvalitu potravin nebo návrat českého potravinářství. Nechyběly ani návrhy na vystoupení z Evropské unie nebo na změnu myšlení některých Čechů.

Nejpopulárnější komentář, který nasbíral od uživatelů nejvíce liků, navrhuje kromě jiného i referendum: "Zrušit tento systém, který pro slušné občany není vůbec spravedlivý. Senát je zbytečný, poslanců o polovičku méně. Vyhlásit na důležité zákony referendum. Není možné, aby všechno za občany rozhodovala vláda a potom se všem vysmívala," napsala čtenářka.

Autor druhé nejpopulárnější odpovědi navrhnul hned několik změn najednou: "Vystoupit z EU. Bureše vrátit Slovensku. Pomoci k soběstačnosti výrobků, potravin, zeleniny, ovoce /jasné že tu nemůžeme mít banány/, snížit daně tak, aby nebyla šedá ekonomika, zodpovědnost úředníků za účelem úspory prostředků, teď to je vše předražené o Janoušky a Mynáře ... přestat rozdávat peníze věčně nepracujícím, pomoci starším a nemocným... apod. Místo represe státu, by to chtělo pomoc úředníků, když už si je platíme, 150 na dálnici, politici plat jako lidé /průměr/ a žrát za stejné ceny jako my všichni, referenda o všem, apod..."

Nově můžete zde na Facebooku odpovídat na další naši anketní otázku a vyjádřit svůj názor na to, jak se žije důchodcům v České republice. Nejpopulárnější komentáře se objeví v článku.

Související

Více souvisejících

češi Lidé anketa Česká republika Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 43 minutami

Aktualizováno před 44 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy