Česko si dnes připomnělo 75 let od konce druhé světové války

Česko si dnes navzdory koronavirové pandemii připomnělo 75 let od konce druhé světové války, oslavy byly ale oproti minulosti výrazně omezené. Změnila se podoba pietních vzpomínek a bylo méně účastníků, na akce například letos nebyli pozváni váleční veteráni, kteří vzhledem k věku patří ke skupině lidí nejvíce ohrožených nemocí způsobené novým typem koronaviru.

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války
doporučujeme

Čelní politici si 75. výročí konce druhé světové války připomněli tradičně položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Jako první přišel prezident Miloš Zeman, po něm individuálně následovali předsedové horní a dolní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO).

Babiš v krátkém rozhovoru s novináři poděkoval Spojencům za osvobození, zdůraznil roli Pražského povstání. "Jsem přesvědčen o tom, že naši lidé, jak povstali, tak Prahu zachránili," řekl. Česko je podle Babiše v bezpečí díky členství v NATO a evropských strukturách. Válku je ale potřeba připomínat mladým, stejně jako hrdiny, kteří padli za svobodu, uvedl. Připomněl české vojáky v zahraničních misích. Události druhé světové války a hrdiny schopné položit život za vlast a svobodu je nutné si stále připomínat také podle Vystrčila a Vondráčka.

Piety se zúčastnili i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pražský arcibiskup Dominik Duka. Přijížděli postupně v desetiminutových intervalech. Každý z nich u památníku položil věnec a za zvuků signálu Večerka držel minutu ticha. Poté ho vystřídal další účastník piety.

Metnar oslav využil k připomenutí nutnosti modernizace armády. Zdůraznil, že se nesmí opakovat scénáře z předchozích krizí, při kterých armáda pomáhala, ale následně byla první na řadě při rozpočtových škrtech.

Hřib před novináři uvedl, že konec války nepřinesl velké části Evropy svobodu. "Osvoboditel se záhy změnil na dobyvatele," řekl k situaci v poválečném Československu, které se stalo součástí sféry vlivu tehdejšího Sovětského svazu. Nikdo podle Hřiba neupírá Sovětskému svazu zásluhy na osvobození, byl ale podle primátora také jedním ze strůjců druhé světové války, když společně s Německem napadl Polsko.

Právě debata spojená s napjatými česko-ruskými vztahy letošní výročí konce druhé světové války ovlivňuje. Spory se vedou o odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva nebo zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Tři pražští politici včetně Hřiba mají policejní ochranu, týdeník Respekt napsal o příjezdu pracovníka ruských tajných služeb s jedem ricin do Prahy. Ruská ambasáda v Praze dnes oznámila, že ministerstvo obrany zveřejnilo odtajněné dokumenty, které se týkají Pražské operace, během níž sovětská armáda osvobodila velkou část českého území.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes řekl ČTK při uctění památky padlých na Olšanských hřbitovech v Praze, že České republice není ve vztazích s Ruskem co vyčítat. Na Olšanských hřbitovech se dnes uskutečnilo několik pietních akcí. Padlé přišli uctít i další čeští politici, zástupci ukrajinské ambasády nebo třeba čeští sympatizanti kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci. Ti později také na náměstí, kde stála socha Koněva, umístili transparent s jeho podobiznou.

Na budově Karolina, v míž sídlí rektorát Univerzity Karlovy, byla dnes odhalena socha Obětem války. Předseda Československé obce legionářské Pavel Budinský u té příležitosti ČTK řekl, že veterány z druhé světové války velmi mrzí, že si výročí jejího konce letos nemohou připomenout společně. Mnoha z nich je přes 90 let, kvůli epidemii tak jako nejohroženější skupina zůstávají většinu času doma.

Jako každoročně si dnes výročí konce války připomněla jízda konvoje americké historické techniky Misse Velichovky. Kolona jela z Hořic na Jičínsku do lázeňského města Velichovky na Náchodsku. Letos byla kvůli opatřením proti koronaviru méně početná, řekl ČTK spolupořadatel Karel Tesař.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Spolek Bez komunistů.cz připomněl výročí komunistického puče

25.02.2021 21:57 Ve výroční den komunistického puče z roku 1948 dnes na Staroměstském náměstí v Praze spolek Bez…

Víc než polovina lidí si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí

25.02.2021 18:12 Víc než polovina dospělých si myslí, že Češi mají nízké sebevědomí. Naopak desetina lidí mezi 18 a…

KOMENTÁŘ: Vítězný únor je bohužel stále živý. Bolševičtí vrazi mají sochy…

25.02.2021 15:39 KOMENTÁŘ – Stále je po něm patrná nezacelená jizva v duši českého národa. Protiprávní komunistický…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama