Dezinformace umí rozeznat jen dvě procenta Čechů, ukázal průzkum

Jen zhruba dvě procenta Čechů umí bezpečně poznat dezinformaci nebo fámu od pravdy. Vůči fámám a dezinformacím jsou nejodolnější vysokoškoláci v aktivním věku z velkých měst. Nejohroženější jsou naopak děti a senioři s nižším vzděláním.

Vyplývá to z průzkumu operátora T-Mobile na Facebooku mezi 20.000 uživateli.

Test pod titulkem "Pravda, nebo lež? Realita, nebo fikce?" obsahoval 12 příběhů ve formě krátkých novinových článků či úryvků z e-mailů. Účastníci měli za úkol poznat, co je pravda a co lež. Šlo jak o příběhy z doby předinternetové, tak ze současnosti, vedle informací pravdivých, byť stěží uvěřitelných, po dezinformace či hoaxy šířené e-maily i usvědčených pomluv či nepravdy, které se dostaly až do zpravodajství médií.

Nejčastěji v testu chybovali děti a senioři s nižším vzděláním. Zatímco vysokoškolák ve věku 35 až 44 let odpověděl správně na 9,4 otázky, děti do 15 let jen na 7,6 otázky a senioři nad 65 let odhalili v průměru 8,7 otázky, starší nad 75 let pak dokonce jen 8,4 otázky. Průměr celého vzorku je 8,94, tedy méně než devět správných odpovědí z 12.

Například hoaxu o vystoupení neexistující vnučky prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše na demonstraci stále věří deset procent respondentů, mnohem častěji mu přitom věřili lidé se základním vzděláním a vyučení. V případě dotazu na falešnou zprávu o mrtvém studentu Janu Šmídovi, tak často citovanou během nedávných oslav výročí Sametové revoluce, byly mnohem úspěšnější generace, které revoluci osobně zažily. Že je to nesmysl, vědělo devět pamětníků z deseti, u lidí mladších 34 let to ale bylo už jen 70 procent.

Nejčastěji chybovali obyvatelé středně velkých, často okresních měst (s 10.000 až 100.000 obyvateli). Velmi silnou roli v úspěšnosti hrálo vzdělání kombinované s věkem a místem pobytu. Oproti stereotypním předpokladům neměli nejlepší výsledky Pražané, ale obyvatelé jiných větších měst. Lépe než respondenti z hlavního města si vedli například obyvatelé Brna, Pardubic a Hradce Králové.

Související

Jana Peterková

Policie zasahovala u soudu s Peterkovou. Příznivci dezinformátorky vtrhli do jednací síně

Pražský městský soud v úterý přerušil odvolací jednání v kauze Jany Peterkové, která se týká šíření poplašné zprávy o onemocnění covid-19. Na místě zasahovala policie, protože příznivci obžalované vtrhli do soudní síně. V únoru Peterkové soud uložil dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy s tříletou zkušební dobou, dnes rozsudek potvrdil.

Více souvisejících

dezinformace češi fake news průzkumy život T-Mobile sociální sítě Facebook

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 4 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 6 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 9 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy