Exekuci má v Česku 2252 dětí a mladých do 18 let. Po téměř dvou třetinách z nich exekutoři vymáhají částku nižší než 2000 Kč. Patnácti dlužníkům nebylo ještě ani pět let. Vyplývá to ze statistiky Exekutorské komory ČR, kterou si vyžádaly expertky Psychologického ústavu Akademie věd ČR. Údaje zveřejnily dnes v Praze na konferenci o dětských dluzích. Podle psycholožek má exekuce vážný dopad na vývoj dětí.
Dluh vzniká třeba za jízdu na černo, za poplatky radnicím či za telefon, když rodiče za děti nezaplatí. Neziskové organizace dlouhodobě exekuce u dětí kritizují.
"Téměř třetina exekucí je vedena na prvním stupni základní školy u dětí od šesti do 11 let. Další necelá třetina je u raných adolescentů od 12 do 14 let, kteří vstupují do puberty. Takhle staré děti nedokážou v plném měřítku chápat závazky ke společnosti. Takový krok jako exekuce nedává smysl, naopak ohrožuje jejich další vývoj," uveda psycholožka Lenka Kollerová.
Komora vědkyním poskytla údaje k 8. červnu. V té době bylo v exekuci 693 školáků od šesti do 11 let a 694 od 12 do 14 let. Celkem 850 dalším bylo mezi 15 a 18 lety. Dluh do 2000 korun vymáhali exekutoři po 1449 dětech, dluh od 2000 do 5000 korun po 307 chlapcích a dívkách. Exekuci na víc než 20.000 korun mělo 173 dětí a mladých.
"Část lidí bude vstupovat do dospělosti s dluhy a případně exekucemi. Přestože jsou to mladí dospělí, měla by jim společnost věnovat větší pozornost, než se jim dostává," řekla Kollerová.
Podle ní mají děti a mladí i jejich blízcí omezené možnosti problém zadlužení řešit. "Když řešení necháme na těch dětech a jejich rodinách, vidíme, jak se rozevírají nůžky mezi bohatšími a vzdělanějšími a těmi, kteří jsou na tom hůře," dodala psycholožka.
Podle expertek dluhy mají dopad na další osud dětí a mladých. Trpívají úzkostmi a depresemi, vyrůstají a dospívají v pocitu ohrožení. Narušuje se jejich motivace ke studiu či postoj k práci. Je u nich menší ochota dodržovat normy.
Podle Kollerové represe a tresty musí být přiměřené, aby fungovaly. "Někoho příliš potrestat ze strany společnosti a systému, například mladé exekucí, může vést k tomu, že člověk zatrpkne a společnosti se odcizí, ztratí pocit, že má smysl se zapojovat," dodala psycholožka.
Podle sociologa Karla Čady dluh v chudších domácnostech nevzniká často kvůli tomu, že by si lidé nedokázali přečíst podmínky smluv či toužili po luxusním zboží. Peníze potřebují na pokrytí poplatků či nenadálého nutného výdaje. "Byť lidé vědí, že se řítí do průšvihu, nemohou s tím ve svých podmínkách nic dělat," řekl sociolog. Dodal, že u dětí ze zadlužených rodin je vyšší pravděpodobnost, že budou mít problémy ve škole, budou čelit šikaně, ukončí předčasně vzdělávání, přijmou nekvalifikované práce a sami spadnou do dluhů.
Podle Čady jsou důležité programy k rozvoji finanční gramotnosti i dostupné dluhové a právní poradenství. V Nizozemsku si mladí mohou v jednom z měst dluh třeba odpracovat v prospěšných projektech jako dobrovolníci, popsal Čada.
Související
Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu
Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
před 56 minutami
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
před 1 hodinou
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
před 1 hodinou
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
před 2 hodinami
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
před 3 hodinami
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
před 3 hodinami
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
před 4 hodinami
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
před 5 hodinami
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
před 6 hodinami
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
před 6 hodinami
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
před 7 hodinami
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
před 8 hodinami
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
před 8 hodinami
Nebezpečné počasí na větším území. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 9 hodinami
OBRAZEM: Pavel s Babišem schůzku na Hradě nekomentovali, přesunuli se na jednání Bezpečnostní rady
před 9 hodinami
Španělsko chce zakázat sociální sítě mladým, oznámil Sánchez. Tyran, zrádce fašistický totalitář, zuří Musk
před 10 hodinami
Americká letadlová loď sestřelila íránský dron, který se k ní blížil „agresivním způsobem“
před 11 hodinami
Babiš dorazil na Pražský hrad na jednání s Pavlem
před 12 hodinami
Ozbrojené komando zabilo syna bývalého libyjského vůdce Kaddáfího
před 13 hodinami
Počasí: Do konce týdne bude déšť střídat sněžení, příští týden se situace nezlepší
Českou republiku čeká v nadcházejících dnech převážně nevlídné a zatažené počasí, které s sebou přinese nebezpečné meteorologické jevy. Meteorologové varují zejména před tvorbou ledovky a mrznoucími mlhami. Středa bude ve znamení zatažené oblohy a postupného příchodu srážek od jihovýchodu, které mohou být místy mrznoucí.
Zdroj: Libor Novák