Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov onemocnělo už 393 lidí

Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v Karviné se zvýšil o dalších osm lidí. Celkově je tak 393 pozitivně testovaných. Vyplývá to z informací hygieniků. Organizace Greenpeace dnes oznámila, že podala na firmu OKD a její vedení trestní oznámení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. Firma podle ní pochybila, když nepřerušila provoz Dolu Darkov poté, co se tam rozšířila nemoc covid-19.

Počet pozitivně testovaných zaměstnanců se zvýšil o tři na 256, z toho dva zachytila další vlna plošného testování. Mezi nakaženými je i 20 pendlerů z Polska. Počet pozitivních rodinných příslušníků se zvýšil o pět na 130. Dalších sedm pozitivně testovaných jsou lidé z jiných firem, které v dole pracují třeba na údržbě.

V dolech platí zpřísněná opatření. V Darkově se od 22. května netěží, firma uvedla, že se tam dělají jenom nezbytné práce pro zajištění bezpečného chodu dolu.

Podle Greenpeace se vedení OKD trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci dopustilo z nedbalosti. Přitěžujícím faktorem ale je, že se to stalo v době, kdy byl v Česku vyhlášen nouzový stav. Greenpeace uvedla, že první dva případy nákazy se na Dole Darkov objevily 30. dubna. "Počet nakažených se postupně zvyšoval, přesto vedení společnosti provoz dolu nijak neomezilo," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Právě jsme podali trestní oznámení na vedení firmy #OKD kvůli podezření z trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti - § 153 trestního zákoníku. Mohlo by zajímat: @odborySHO, @JStredula, @ivondrak, @mmkarvina https://t.co/ItMa3F6AzK

— Greenpeace ČR ?? (@GreenpeaceCzech) June 4, 2020

Organizace připomněla, že těžba v dole nebyla přerušena ani po vyhodnocení vzorků z prvního plošného testování zaměstnanců z 18. srpna. Z téměř 800 otestovaných bylo tehdy 90 pozitivních vzorků.

"Důl Darkov není součástí vládou definované kritické infrastruktury. Zaměstnavatel byl proto povinen provoz ukončit či omezit tak, aby k šíření epidemie nedocházelo," uvedl Jan Rovenský z energetické kampaně Greenpeace ČR. Dodal, že vedení OKD by mělo nést zodpovědnost za to, že zločinně ohrozilo zdraví a životy svých zaměstnanců, jejich rodinných příslušníků i obyvatel celého regionu.

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že firma se o podaném trestním oznámení dozvěděla z médií. "Nejsme seznámeni s jeho obsahem, a nebudeme jej tedy v tuto chvíli komentovat," uvedla Chattová.

Hygienici kontrolují jednotlivá pracoviště OKD a zaměřují se na plnění nařízených protiepidemických opatření. "Dnes byla provedena i kontrola počtu přítomných zaměstnanců na Dole Darkov v jednotlivých směnách a bylo zjištěno, že dohodnutá opatření jsou plněna. Těžba na dole nadále neprobíhá," uvedli hygienici v tiskové zprávě.

Celkový počet hlášených případů koronaviru v Moravskoslezském kraji k dnešnímu dni dosáhl 1620. Proti ráno zveřejněným údajům jde o 14 nových onemocnění, osm souvisí právě s ohniskem Dolu Darkov.

Související

Petr Pavel

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobil Havla. Sfáral do dolu

Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov. 
Covid-19, ilustrační foto

OKD zahájilo preventivní testování zaměstnanců na covid-19

OKD dnes ráno zahájilo preventivní testování zaměstnanců na covid-19. U čtyř dolů působí celkem čtyři odběrové týmy. Každý den odeberou vzorky až od 600 lidí. Výsledky budou horníci znát nejpozději do 36 hodin. ČTK to řekla mluvčí těžební společnosti Naďa Chattová.

Více souvisejících

Důl Darkov OKD Greenpeace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy