Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje. Sfáral do desátého patra šachty 900 metrů pod povrch. Mluvčí Diama Jana Dronská ČTK řekla, že Pavel je po více než 30 letech prvním prezidentem, který fárá do některého z dolů v Ostravsko-karvinském revíru. Naposledy fáral v lednu 1990 Václav Havel na Dole Paskov.
V černouhelném Dole Darkov skončila těžba předloni v únoru. Poté byl převeden na státní podnik Diamo, který má na starosti zahlazování následků hornické činnosti a zajišťuje i útlum těžby uhlí na Karvinsku.
"Pro mě to byla vítaná příležitost, jak se aspoň trošku podívat na práci, kterou havíři na Ostravsku dělali dlouhé roky. Je to taky trošku smutná situace, zvlášť pro ně, když tady byli zvyklí dělat desítky let a teď to uzavírají," řekl prezident po vyfárání. "Velice pravděpodobně, sice to nezní moc hezky, budu asi prvním a posledním českým prezidentem, který se na tomto dole kdy objevil," řekl Pavel. Prezident očekával, že fárání bude o něco horší, podmínky ale byly podle něj "téměř luxusní" v porovnání s dolem v Ghaně, který v minulosti navštívil.
Prezident řekl, že pod zemí šli asi 400 metrů pěšky a další asi 1,5 kilometru jeli důlním vláčkem. Prohlédli si, jak se uzavírají jednotlivé chodby a jak postupuje likvidace dolu. "Člověk by si řekl, když se bavíme o uzavírání dolu, že se prostě zasype díra, uzavře brána a je vyřešeno. Ale když jsme si to teď procházeli a bavili jsme se s odborníky, tak si člověk uvědomí, nejenom jak těžká je to práce, jak je náročná, inženýrsky, technologicky, kolik nových věcí se musí řešit za pochodu, ale taky jakou transformací celé tohle odvětví prochází," řekl Pavel.
V Dole Darkov a sousedním Dole ČSA, kde skončila těžba ve stejnou dobu, nyní pracuje dohromady přibližně 300 lidí. Předpokládá se, že by se Důl Darkov mohl zasypávat zhruba za pět let. Britská firma Gravitricity, která chce v Česku postavit první gravitační úložiště energie na světě, minulý měsíc oznámila, že právě Důl Darkov je zatím nejpravděpodobnější ze zvažovaných lokalit.
Prezident řekl, že činnosti následující po ukončení těžby se v dole budou dělat ještě desítky let. Jde například o využití metanu, kontrolu všech prostor, ale také možnosti dalšího využití, jako je právě projekt Gravitricity.
Po vyfárání se prezident Pavel ve společenské místnosti v bývalém krytu civilní obrany setkal s více než stovkou zaměstnanců. Poté odjel do Karviné na setkání s primátorem Karviné Janem Wolfem (ČSSD). Setká se tam také s občansky aktivními lidmi z Karvinska.
Během prvního dne návštěvy kraje se prezident Pavel setkal s hejtmanem Ivem Vondrákem a ostravským primátorem Tomášem Macurou. Oba politici byli zvoleni za ANO, v prezidentské volbě však místo předsedy hnutí Andreje Babiše podpořili právě Pavla. Později oba ANO opustili a nyní čelí tlaku, aby odešli i z čela kraje, respektive města.
V úterý prezident navštívil také automobilku Hyundai v Nošovicích, besedoval se studenty frýdecko-místeckého Gymnázia Petra Bezruče nebo si prohlédl nově otevřený kampus Ostravské univerzity na Černé louce v Ostravě. Večer se pak zúčastnil besedy s lidmi v multifunkční aule Gong v ostravské Dolní oblasti Vítkovice. Prezidentova manželka Eva navštívila Domov pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě.
Moravskoslezský kraj stála Pavlova návštěva méně než předchozí Zemanova
Náklady na dvoudenní návštěvu prezidenta Petra Pavla a jeho manželky Evy vyčíslil Moravskoslezský kraj na 32.000 korun. Pobyt nového prezidenta v regionu tak byl levnější než poslední, třídenní návštěva předchozího prezidenta Miloše Zemana v roce 2018, která tehdy stála 174.000 korun. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
"Finanční náklady na návštěvu prezidenta byly vyčísleny na 32.000 korun. V této částce jsou kromě pracovního oběda také zahrnuty dary a úhrada jedné noci prezidentského páru," uvedla Birklenová. Zároveň ale připomněla, že poslední Zemanova návštěva byla delší. "Hlavním důvodem rozdílu (nákladů) je zejména okolnost, že návštěva prezidenta republiky v roce 2018 byla třídenní a Moravskoslezský kraj ji celou aktivně spoluorganizoval s prezidentskou kanceláří. Aktuální návštěva prezidenta republiky v Moravskoslezském kraji je jen dvoudenní a její organizaci si z velké části zajišťuje Hrad. V režii kraje byl pouze úterní pracovní oběd a setkání se středoškoláky ve Frýdku-Místku," doplnila mluvčí.
Moravskoslezský kraj byl po inauguraci prvním regionem, kam prezident zamířil. Pavel krátce po svém vítězství v prezidentských volbách uvedl, že by rád navštívil nejdříve kraje, ve kterých získal větší podporu jeho protikandidát, předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V Moravskoslezském kraji Babiš zvítězil v obou kolech. Totéž platí pro kraje Ústecký a Karlovarský, které Pavel navštívil ještě před inaugurací.
Návštěvu Moravskoslezského kraje zahájil Pavel v úterý na krajském úřadu, kde se setkal spolu se svou ženou Evou s hejtmanem Ivem Vondrákem (dříve ANO). Navštívil ale například i Gymnázium Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, nošovickou automobilku Hyundai Motor Manufacturing Czech či nově otevřený City Campus Ostravské univerzity. Setkal se rovněž s primátorem Ostravy Tomášem Macurou (dříve ANO) a debatoval s občany v aule Gong. Dnes jeho program začal na Dole Darkov na Karvinsku, kde sfáral do dolu, kde už se ale uhlí netěží, a setkal se i s jeho zaměstnanci. Na programu měl i schůzku s primátorem Karviné Janem Wolfem (ČSSD) nebo občansky aktivními lidmi z Karvinska.
"Přál bych si, aby se panu prezidentovi podařilo zlepšit politickou kulturu v zemi, jak si naplánoval pro prvních 100 dní ve funkci. O této vizi mluvil i v úterý večer v Gongu, stejně jako o potřebě intenzivněji komunikovat s veřejností. Oceňuji také, že si sestavuje tým odborníků, se kterými bude diskutovat témata z nejrůznějších oblastí života,“ řekl Vondrák.
Související
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
Petr Pavel , Důl Darkov , Moravskoslezský kraj
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 55 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák