Happening před ministerstvem připomněl roční výročí od uzavření škol

Na pražském Palackého náměstí před budovou ministerstva zdravotnictví vystavila dnes studentská iniciativa Dostaňte nás ven! obrázky žáků a studentů, kteří se kvůli epidemii koronaviru učí na dálku. Happeningem Pořád tu ještě jsme! tak připomněla dnešní roční výročí od prvního uzavření škol v ČR.

Organizátoři happeningu zároveň na ministerstvu zdravotnictví předali dopis, ve kterém žádají o umožnění učebních aktivit venku.

Na náměstí se dopoledne sešlo asi deset studentů z Gymnázia Přírodní škola s ředitelem Františkem Tichým a předsedkyní školského výboru v Praze Marianou Čapkovou, která už dříve iniciovala petici Nesmíme obětovat děti. Petici, která naléhá na řešení současné situace ve školství, podpořilo dosud přibližně 15.000 lidí a její autoři ji předali ministrům školství a zdravotnictví i předsedovi vlády.

Účastníci dnešní akce vyvěsili na náměstí asi 150 autoportrétů dětí, na nichž se namalovaly při výuce na dálku. Obrázky podle Tichého přišly ze zhruba 25 škol, které po celé zemi oslovilo pražské Gymnázium Přírodní škola. Kopie přidali organizátoři dnešního happeningu i k dopisu pro ministra zdravotnictví, ve kterém navrhují, aby se umožnily například třídnické hodiny nebo skupinové doučování venku. Povolení venkovních aktivit při dodržení dalších opatření by podle nich umožnilo učitelům i psychologům pracovat s dětmi, kterým chybí psychosociální podněty nebo které mají problémy s učením.

"Máme představu třídnické hodiny aspoň jednou za týden venku," řekl Tichý. Podle návrhu iniciativy by se měla umožnit i venkovní prezenční výuka žáků základních uměleckých škol, venkovní aktivity kroužků středisek volného času a neměly by se zakazovat školní výlety.

"Ve srovnání s evropskými zeměmi patříme k zemím, kde epidemii odnesli žáci nejvíce. Chápu, že prioritou vlády při omezování kontaktů jsou firmy a jejich kontrakty, ale těžce se s tím jako pedagog i jako rodič smiřuji," řekl jeden z iniciátorů happeningu, učitel Gymnázia Přírodní škola Jaroslav Najbert. "Uvědomujeme si, že situace pandemie je skutečně vážná. Nemůžeme však přehlížet, že na děti a mladé lidi má téměř rok trvající izolace závažné dopady, ze kterých se bude jen velmi těžko hledat cesta ven," doplnila Čapková.

Zástupci iniciativy před měsícem zorganizovali také happening na Malostranském náměstí, kde asi 15 dětí s dvěma pedagogy v pyžamech a županech vyzývalo k hledání alternativ pro prezenční výuku a volnočasové aktivity poslance přicházející do Sněmovny.

Související

Ministerstvo zdravotnictví

NKÚ: MZd dalo třem nemocnicím 4,8 miliardy. Nezkontrolovalo jejich využití, nemocnice porušily podmínky

Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo výjimečné finanční příspěvky ve výši 4,8 miliardy korun mezi tři přímo řízené fakultní nemocnice. Tyto prostředky měly být použity na oddlužení, odměny pro pracovníky vystavené riziku nákazy covid-19 a pro provoz záložní polní nemocnice v Praze – Letňanech. Rozdělení ale proběhlo bez následné kontroly využití těchto finančních prostředků.

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Školství

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Zvrat v pomoci Ukrajině. Biden slíbil poskytnutí střel ATACMS, tvrdí NBC

Americký prezident Joe Biden nakonec zřejmě slíbil ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému, že USA poskytnou Ukrajině malé množství taktických balistických střel ATACMS. V pátek, tedy den po Zelenského návštěvě v Bílém domě, to uvedla americká televize NBC News

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy