Hejtman Grolich po jednání s Babišem očekává, že vláda pomoc po tornádu zvýší

Jihomoravský kraj společně s postiženými obcemi vyčíslí do poslední červencové vlády škody, které po sobě zanechalo tornádo. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) očekává, že poté vláda navýší finanční pomoc, která zatím byla stanovena pro opravy škod na obecním majetku na 420 milionů korun. Domnívá se, že bude potřeba řádově kolem 1,5 miliardy korun.

Jan Grolich (KDU-ČSL)

Grolich to řekl novinářům po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a několika ministry v pražském Hrzánském paláci. Jednali také o navýšení peněz na likvidaci odpadů.

"Domluvili jsme se tak, že ve spolupráci s obcemi vyčíslíme konkrétní škody, protože na tom se pořád pracuje, nemáme ještě konkrétní stanoviska od pojišťoven," řekl Grolich. Částku chce kabinetu předložit na poslední červencové jednání vlády. Dotace pak budou vypsány v srpnu. "Pochopil jsem, že pokud se ta potřeba opravdu ukáže, tak že vláda je připravena částku případně navýšit," poznamenal.

Jednání se kromě Babiše účastnili i ministryně financí Alena Schillerová, pro místní rozvoj Klára Dostálová (obě za ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle Grolicha bylo důležitým bodem jednání i navýšení peněz na financování likvidace odpadů. Řekl, že podle odhadů bude potřeba asi 300 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí podle něj má připraveno 200 milionů korun a částku je připraveno zvýšit.

Schillerová po schůzce řekla, že jednali i o organizačních tématech včetně toho, že pravděpodobně bude vláda zvažovat prodloužení stavu nebezpečí. Není podle ní pochyb, že vyčleněných 420 milionů korun nebude stačit, a to i poté, co část škod zaplatí obcím pojišťovny. Potvrdila, že vláda je připravena nyní vyčleněnou částku navýšit. Ministryně plánuje podat také žádost o dotace z evropského fondu solidarity. Čerpat by se z něj podle ní mohlo zhruba 300 až 400 milionů korun.

Hodonínskem a Břeclavskem se 24. června prohnalo tornádo druhé nejsilnější kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla zhruba 1600 domácností. Ke zbourání je v lokalitě určeno 185 domů. Vznikly mnohamiliardové škody. Kromě dotací na opravu obecního majetku stát pomůže dotacemi na obnovu bydlení. Lidé mohou dostat až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.

Vláda ve středu po kritice zástupců opozičních stran i některých žadatelů o dotaci upravila podmínky státní podpory pro obyvatele tak, aby se dotace nesnižovala o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven. Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění 70 procent. Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci.

Osobnosti z řad katolíků žádají Duku, aby se distancoval od Lipovské a…

29.07.2021 22:06 Aktualizováno Dvě desítky osobností z katolické církve dnes v otevřeném dopise kardinálu Dominiku Dukovi…

Člověk v tísni ujišťuje, že peníze ze sbírek nebudou krýt dluhy lidí v…

29.07.2021 15:00 Pracovníci organizace Člověk v tísni zjišťovali v jihomoravských obcích zasažených na konci června…

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Pandemické období se negativně podepsalo na vztazích, naznačuje studie

27.07.2021 10:55 Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní…

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Související:

Právě se děje