Leukémie zabije stovky Čechů. Jaké jsou její symptomy? Toto by vás mělo varovat

Různým typům leukémie podlehne v ČR zhruba 700 lidí ročně, nejčastěji ve věku 75 až 79 let. Onemocní jich přibližně 1300 ročně, výskyt se od konce 90. let příliš nemění.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Více nemocných ale přežije, vyplývá ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky do roku 2017. Zhruba 360 lidí za rok zemře kvůli akutní myeloidní leukémii (AML). S tímto typem se léčil Karel Gott, který v úterý v noci zemřel.

Názvem leukémie se označuje skupina nemocí, které se projevují poruchou funkce kostní dřeně a krve. Jde o zhoubný nádor bílých krvinek, které jsou jednou ze složek imunitního systému člověka. AML je jedním ze čtyř hlavních typů leukémií. Každý případ může podle odborníků vyvolat jiná abnormalita v genetické informaci krvetvorné buňky.

Výskyt leukémií stoupá s věkem. Nejčastěji se leukémie obecně projeví mezi 70 a 80 rokem života, častěji postihují muže. AML se nejvíce objevuje u pětapadesátníků až šedesátníků. Příčina rozvoje nemoci není známá, podle odborníků nejsou žádné zřejmé rizikové faktory, projevit se ale může předchozí léčba rakoviny chemoterapií nebo radiačním zářením. Rizikovým faktorem je také cigaretový kouř.

Pacienti se podle informačních materiálů České leukemické společnosti cítí unavení, trpí nechutenstvím a hubnou, v noci se potí a mají zvýšenou teplotu. Nedostatek bílých krvinek vede k častějším infekcím, například zánětům dýchacích či močových cest. Málo krevních destiček může vést ke krvácení z nosu, dásní či vzniku modřin.

Léčba spočívá v chemoterapii a u pacientů, kteří jsou zákroku schopní, následně transplantaci kostní dřeně. Vhodné dárce evidují v Česku dva registry, potřeba by bylo asi 200.000 zapsaných. Český národní registr dárců kostní dřeně eviduje přes 80.000 dárců, Český registr dárců krvetvorných buněk přes 30.000 dárců, částečně se databáze obou překrývají. Díky mezinárodnímu propojení se podaří najít dárce pro 90 procent českých pacientů. Úspěšnost léčby je 60 až 80 procent u dospělých a 70 až 90 procent u dětí.

Čeští lékaři se věnují také výzkumu, daří se jim různé typy leukémie lépe diagnostikovat a zároveň odhalují genetické predispozice, kvůli nimž jsou někteří lidé leukémií více ohroženi. Záleží na pořadí nukleotidů, základních stavebních jednotek lidské DNA, jejíž změny mohou zapříčinit rozvoj nádorového onemocnění. V budoucnu bude možné léky podle těchto změn připravit individuálně na míru každému pacientovi.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policisté zatím marně pátrají po seniorovi, bez léků je v ohrožení

20.10.2019 21:51 Aktualizováno Liberecká policie dál pátrá po sedmdesátiletém Janu Klosovi, který se v sobotu nevrátil z…

Gustáv Husák: Tušil konec socialismu? Nesnášel Dubčeka, prosazoval Havla

20.10.2019 21:38 Aktualizováno Třikrát byl vyloučen ze stejné strany, přes devět let strávil ve vězení a 14 let byl prezidentem.…

Přípravy na 30. výročí sametu vrcholí. Studenti budou v Brně hodně slyšet

20.10.2019 09:07 Při oslavách 30 let svobody budou v Brně hodně slyšet univerzity a jejich studenti, stejně jako v…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama