Úspěch českých vědců: Objevili mutace, které se podílejí na vzniku leukémie

Čeští výzkumníci objevili nové genové mutace, které narušují schopnost organismu eliminovat buňky s poškozenou DNA. Tato zjištění mají potenciál vytvořit nový způsob léčby leukémie. Objevená studie byla provedena Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR (ÚMG) a její výsledky byly zveřejněny v časopise Leukaemia. Informuje agentura TASR.

Čeští výzkumníci z Ústavu lékařského výzkumu objevili nové mutace v genu PPM1D, které potlačují funkci proteinu p53. Protein p53 je klíčovým mechanismem, který brání vzniku rakoviny tím, že eliminuje buňky s poškozenou DNA. V nádorových buňkách je funkce tohoto proteinu často narušena, což umožňuje jejich nekontrolované dělení. Tento objev má potenciál významně ovlivnit vývoj léčby rakoviny.

"Význam PPM1D pro rozvoj leukémie jsme ověřili na myších modelech, ale naprosto stejné mutace byly nalezeny i u pacientů trpících některými specifickými typy leukémie," uvedl Libor Macúrek, vedoucí Oddělení biologie nádorových buněk Výzkumného ústavu lékařského.

Výzkum ukázal, že cílená léčba může obnovit funkci proteinu p53 v nádorových buňkách, což je nyní hlavním zaměřením týmu pro další studie. Podle Meritxella Albericha Jordà, vedoucího oddělení hematoonkologie, tento výzkum pomohl vědcům lépe porozumět mechanismům rakoviny a otevírá možnosti pro nové a účinné léčebné postupy.

Problematické mutace v genu PPM1D mohou být přítomné u malého procenta zdravých jedinců a většinou nezpůsobují žádné problémy. Problém nastává, pokud se taková mutace vyskytne v kmenové buňce kostní dřeně, která má za úkol produkovat krev. V situaci, kdy je jedinec s touto mutací opakovaně vystaven vysokým dávkám rentgenového záření nebo určitým formám chemoterapie, dochází k nekontrolovanému dělení postižených kmenových buněk a výsledkem může být leukémie.

Související

Více souvisejících

Vědci rakovina leukémie kmenové buňky

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 53 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy